M.K. | 13. 5. 2024, 14:27 | Promocijska objava
TOP rastlinski nadomestki za 3 najpogostejša živila živalskega izvora
Se vam zdi, da je vaša prehrana preveč monotona in ves čas jeste samo jedi iz mesa, mleka in jajc? Potem je čas, da poskusite nekaj novega in svoj jedilnik obogatite z živili rastlinskega izvora. Kje začeti?
Cilj razvitega sodobnega sveta je pestra in uravnotežena prehrana, ki je ključnega pomena za kakovostno in vitalno življenje. Žal pri tem večina zaenkrat ni najbolj uspešna. Tudi prehrana Slovencev je še vedno precej monotona: po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) namreč pojemo preveč mesa in suhomesnatih izdelkov ter premalo živil rastlinskega izvora.
Mnogim se zdi ideja, da bi uživali več rastlinske prehrane, preveč zapletena, kar gre v veliki meri pripisati dejstvu, da s tem še vedno povezujejo samo osnovno obliko zelenjave, sadja stročnic in ostalih rastlinskih sestavin. A dejstvo je, da imamo v sodobnem svetu na voljo celo vrsto odličnih rastlinskih nadomestkov, pri katerih ne boste niti opazili, da niso produkt živalskega izvora.
Številne mesnine so na voljo tudi v veganski različici
Vzemimo na primer rastlinske nadomestke za meso. Najbrž ste v letaku ali trgovini že zasledili veganske polpete, burgerje, hrenovke, čevapčiče in ostale dobrote, ki imajo tako rekoč identičen videz kot pravi mesni izdelki. S pomembno razliko. Pripravljeni so namreč iz stročnic (soja, čičerika, fižol, leča) in polnovrednih žit (kvinoja), ki so odličen vir beljakovin, aminokislin in železa.
Za priljubljene veganske mesne nadomestke veljajo še sejtan, imenovan tudi "pšenično meso", tofu (navaden, z zelišči ali brez, dimljen), ki mu nekateri pravijo kar "sojin sir", in tempeh, ki je pripravljen iz fermentiranega sojinega zrna in s katerim lahko nadomestimo skoraj vsak mesni recept. Možnosti je torej ogromno, na vas pa je, da se odločite, kakšno funkcijo želite, da predstavlja veganski nadomestek mesa: visoko vsebnost beljakovin, okus ali teksturo.
Rastlinske nadomestke za mleko večina že dobro pozna
Pri mleku sta tako ponudba, kot tudi povpraševanje po rastlinskih alternativah najbolj prisotna. Poleg želje po rastlinskih jedeh, je to povezano tudi z dejstvom, da ima vse več ljudi težave z laktozno intoleranco. In ker povpraševanje spodbuja ponudbo, so trgovske police polne okusnih rastlinskih nadomestkov, ki brez težav nadomestijo uporabo živalskih vrst mleka in mlečnih izdelkov - tako pri peki sladic, pripravi omak in juh kot tudi pri napitkih in smoothijih ter popestritvi okusa čajev, kave in kosmičev.
Ovseno, sojino, kokosovo in riževo mleko boste našli skorajda v vsaki trgovini, v bolje založenih prodajalnah z zdravimi izdelki so na voljo tudi lešnikovo, mandljevo, pirino, kvinojino, konopljino in kamutovo mleko. Namesto masla lahko uporabite rastlinsko olje ali margarino, priljubljena izdelka pri peki peciva pa sta tudi kokosovo in palmino maslo. Pri sirih lahko izbirate med različnimi vrstami rastlinske gavde, gorgonzole, fete ipd., namesto skute in kisle smetane se običajno uporablja kar tofu, čeprav vam utegneta v tem primeru manjkati kremasta tekstura in okus po siru.
S čim pa lahko nadomestite sladko smetano?
Poseben izziv je še do pred kratkim prestavljal rastlinski nadomestek za sladko smetano. Zagato je uspešno rešil Upfield, globalni vodilni proizvajalec rastlinskih živilskih izdelkov, ki je pred nedavnim predstavil dve novosti na slovenskem trgu - rastlinski alternativi sladki smetani: Rama Crema 15% za juhe in omake ter Rama Crema 31% za stepanje in pripravo sladic.
Oba izdelka Rama Crema predstavljata odlični izbiri tako za kuhinjo vegetarijancev, veganov in ostalih potrošnikov, ki se izogibajo uživanju živalskih proizvodov, kot tudi tistih, ki si želijo spremembe v tradicionalni kuhinji. Ponujata edinstven in nežen okus ter popolno kremasto teksturo pri pripravi različnih jedi v vaši kuhinji. Odlikuje ju visoka stopnja vsestranskosti, ob pripravi pa funkcionirata kot običajna kuharska smetana, čeprav gre za 100-odstotni mešanici iz leče in rastlinske maščobe ter olja.
Rama Crema, z vsebnostjo maščobe 15%, je 100-odstotna rastlinska alternativa smetani za kuhanje, ki je lahko odlična izbira za zgostitev slastnih juh, krem, ali pa za pripravo različnih omak in namazov. Brez težav jo lahko uporabite pri vseh receptih in za pripravo jedi, kjer je navedena uporaba tradicionalne smetane, kot so kremaste testenine ali juhe in enolončnice s smetano.
Rama Crema, z vsebnostjo maščobe 31%, pa je 100-odstotna rastlinska alternativa smetani za stepanje in zato popoln nadomestek klasični sladki smetana pri pripravi številnih sladic, tudi peciva in tort, ali pa gostejših omak in juh. Ko jo popolnoma stepete, je idealna tudi za okraševanje sladic ali svežih sadnih solat in kup, saj ponuja čvrsto in izjemno kremasto teksturo. Tako, da nikoli več ne boste pogrešali klasične mlečne smetana.
Jajc večina ne pogreša - dokler ne pride do peke sladic
Nekoliko drugačna pa je situacija pri rastlinskih nadomestkih za jajca. Večina se jim namreč zlahka odpove tudi povsem brez rastlinskih nadomestkov - dokler ne pride do priprave sladic in jedi, pri katerih v osnovni različici jajca igrajo vlogo veziva. A brez skrbi, jajca niso nepogrešljiv del kuhinje in jih je mogoče nadomestiti z ustreznimi rastlinskimi nadomestki.
Industrijski nadomestek za jajca je suh prašek, običajno iz krompirjevega in tapiokinega škroba, ki nima okusa, zelo dobro pa posnema vezivne naloge jajca pri peki in drugih oblikah toplotne obdelave. Namesto tega lahko uporabite tudi moko ali krompirjev pire v prahu (oboje zmešate z vodo), v jedeh, ki za pripravo zahtevajo veliko jajc (npr. jajčna omleta), pa je najbolje, da uporabite kar pretlačen tofu, ki slovi kot odličen jajčni nadomestek.
Pri peki peciva in palačink si lahko pomagate z jabolčno čežano, pretlačeno banano, chia gelom, rastlinskim oljem, lanenimi semeni ali pa mešanico tople vode, olja in pecilnega praška oziroma vinskega kamna. Slednji je še posebej primeren za pripravo jedi, ki med peko vzhajajo (biskvit, pecivo, mafini).
Z majhnimi koraki do velikih sprememb
Dodajanje sestavin rastlinskega izvora v vsakodnevno prehrano je ob bogati izbiri rastlinskih sestavin torej enostavnejše kot kadarkoli prej. Res pa je, da uvajanje sprememb v prehrani predstavlja dolgoročen proces, ki je močno povezan z motiviranostjo in pripravljenostjo posameznika na spremembo. Začnite z majhnimi koraki in izdelki, pri katerih ne boste niti opazili, da so kaj drugačni od tistih, ki ste jih vajeni.