La. P. | 13. 9. 2024, 07:00

Bil je simbol revolucije, danes mu trume žensk skrunijo grob (poglejte, kako bizaren je razlog!)

Profimedia

Nekatere obiskovalke nimajo sramu: na grobu se usedejo na njegov kip, nato pa ...

Ko je francoskega novinarja Victorja Noirja leta 1870, ko je imel rosnih 21 let, v dvoboju ustrelil Napoleonov nečak, princ Pierre Bonaparte, zaradi česar je postal simbol revolucije in nasprotovanja kraljevemu režimu, si najbrž nihče ni mogel predstavljati, kaj se bo z njegovim grobom dogajalo približno 150 let pozneje.

Toda danes je grob z Noirjevim spomenikom eden najbolj obiskanih grobov na pariškem pokopališču Père-Lachaise. Zakaj? Razlog je pravzaprav bizaren. Ker ima Noirjev kip, ki ga je izdelal znani kipar tistega časa Jules Dalou, izraženo izboklino na področju mednožja, je postal simbol plodnosti.

Morda vas zanima tudi:

H grobu se tako zgrinjajo trume žensk, ki verjamejo, da jim bo drgnjenje ob Noirjevo mednožje prineslo plodnost, boljše spolno življenje ali dolgo želene potomce.

Kip so za nekaj časa ogradili, da bi preprečili nespodobno dotikanje, a ni pomagalo ...

Kip so za nekaj časa ogradili, da bi preprečili nespodobno dotikanje, a ni pomagalo ...

Profimedia

Legenda, za katero ni povsem jasno, kako se je razvila, namreč pravi, da bodo ženske, ki v Noirjev klobuk položijo cvetlico, ga poljubijo na usta in se podrgnejo ob njegovo mednožje, deležne večje plodnosti, zadovoljujočega spolnega življenja, v nekaterih variacijah celo poroke v letu dni. Tiste, ki želijo zanositi, pa naj bi podrgnile katerega od njegovih čevljev.

Nekatere obiskovalke se kipa zgolj dotikajo, druge tudi poljubljajo, tretje pa gredo celo tako daleč, da se usedejo nanj. Tiste, ki jim uspe dobiti, za kar so prosile, se na grob vrnejo tudi večkrat in v zahvalo prinesejo še več cvetlic. Noirjev klobuk tako, pravijo poznavalci, ni nikoli prazen.

@blue_bardot The grave of Victor Noir #victornoir ##victornoirsgrave #perelachaise #perelachaisecemetery #cemetery #cemeterytok #paris #grave ♬ som original - nat☆

Ker je barva na predelih kipa, ob katere se drgnejo obiskovalke, že precej zbledela, so leta 2004 kip ogradili in prepovedali nespodobno dotikanje, a je to povzročilo tako hude proteste, da so ograjo čez čas odstranili. Še vedno pa marsikdo meni, da je takšno vedenje pravzaprav zloraba in hudo nespoštovanje pokojnega ...