Spomini, ki nam vzbujajo negativna čustva in stres, v prihodnosti morda ne bodo več ovira. Znanstveniki so uspešno izvedli eksperiment 'reasociacije', ki bi lahko pomagala, da se znebimo neprijetnih spominov.
Študija, ki je bila objavljena na strani multidisciplinarnih znanstvenih publikacij PNAS, obravnava zanimiv eksperiment, ki ga je izvedla mednarodna skupina znanstvenikov. V tem eksperimentu so 37 prostovoljcem v nekaj dneh poskusili preoblikovati negativne asociacije v bolj pozitivne spomine.
V eksperimentu so sodelujoče prosili, da nabor besed povežejo z negativnimi podobami. Znanstveniki so potem poskušali z različnimi metodami reprogramirati te neprijetne spomine.
Spomini se konsolidirajo med spanjem, zato so znanstveniki prav takrat sodelujočih poskušali njihove čustvene asociacije, povezane z besedami, ki so jih asociirale na negativne podobe, povezati z bolj pozitivnimi podobami.
V času NREM-spanca so prostovoljcem predvajali naključne besede in aktivnost možganov spremljali z elektroencefalografijo. Odkrili so, da se je možganska aktivnost povečala v frekvenčnem območju theta, za katero je znano, da igra ključno vlogo pri obdelavi čustvenih spominov. Takrat se je odzivnost na zvočne znake povečala, ta odzivnost pa je bila še močnejša, ko so znanstveniki vpeljali pozitivne povezave. S tem so dokazali močnejšo nevronsko reakcijo na poskus ponovnega vzpostavljanja spominov in možnost preoblikovanja negativnih v bolj pozitivne spomine.
Ko so naslednji dan sodelujoči izpolnjevali vprašalnike, so rezultati pokazali, da so se dejansko težje spomnili slabih spominov in imeli več pozitivnih asociacij z besedami, ki so jih sicer prej povezovali z neprijetnimi spomini.
"Neinvazivna intervencija v spanju lahko tako spremeni negativne spomine in čustvene odzive," so zapisali v študiji. "Na splošno lahko naše ugotovitve ponudijo nove vpoglede, pomembne za zdravljenje patološkega ali s travmo povezanega spominjanja."