Sindrom čaščenja zvezdnikov je vrsta parasocialnega odnosa, ki se pojavi, ko občudovanje zvezdnika preide v obsedenost.
Pred kratkim nas je obiskal zvezdnik Cristiano Ronaldo. Že samo pred hotelom, v katerem je bil nastanjen, je taborilo več njegovih oboževalcev, ki so nestrpno čakali, da ga ugledajo. Opazili smo lahko tudi, da je sredi polčasa na tekmi v Stožicah enemu od oboževalcev uspelo preskočiti tribuno in zbežati na zelenico. To je storil izključno zato, da bi z zvezdnikom lahko posnel selfi.
View this post on Instagram
Spomnimo se tudi norije, ki je v Sloveniji zavladala, ko nas je leta 2008 obiskala skupina RBD, glavni junaki mehiške senzacije Rebelde. Tudi takrat so našo državo preplavile množice obsedenih oboževalk in oboževalcev, ki so kampirali tako pred hotelom, kjer so člani skupine bivali, kot tudi pred koncertno dvorano, kjer so čakali več ur, da bi si zagotovili najboljše mesto pod odrom.
V zdravi meri spremljanje zvezdnikov in njihovega življenja ni problematično, se pa pojavi težava, ko posameznik dobi občutek, da je njegova identiteta odvisna od identitete zvezdnika. V tem primeru lahko govorimo o odvisnosti, ki je imenovana sindrom čaščenja zvezdnika.
Kaj je sindrom čaščenja zvezdnikov?
To je vrsta parasocialnega odnosa, ki se pojavi, ko občudovanje zvezdnika preide v obsesivno navdušenje in obsedenost. Čeprav klinično še ni priznana, pa sindrom številni priznavajo kot obsesivno-odvisnostno motnjo.
Tako kot preostala parasocialna razmerja tudi sindrom čaščenja slavnih velja za enostransko, nevzajemno razmerje. Vključuje eno osebo, ki veliko časa in energije vlaga v povezavo z nekom, v tem primeru v zvezdnika, ta pa pogosto ne ve, da oboževalec sploh obstaja. Parasocialne interakcije in odnosi sicer niso redki - ali nujno negativni. Navezanost, ki jo lahko nekateri čutijo do znanih osebnosti, jim namreč lahko posreduje tudi življenjske lekcije, poroča PsychCentral.
Ko pa govorimo o sindromu oboževanja zvezdnikov, pa to predstavlja več kot le parasocialno razmerje. Gre namreč za vzorec vedenja, ki je pogosto obsesiven, kompulziven in povzroča zasvojenost. Strokovnjaki menijo, da obstaja na kontinuiteti, za merjenje njegove intenzivnosti pa je bilo razvitih več lestvic. Ena od najbolj znanih lestvica odnosa do zvezdnikov, ki jo je leta 2002 ustvaril sistem TrustedSource, je namenjena ocenjevanju ravni oboževanja zvezdnikov in tega, kako to, na kateri ravni si, lahko vpliva na duševno zdravje. Kar tretjina splošne javnosti naj bi doživljala čaščenje zvezdnikov na mejni patološki ravni.
Zakaj se sindrom pojavi?
Ni znanega neposrednega vzroka za sindrom čaščenja zvezdnikov. Ker gre za stanje z obsesivno-zasvojenostnimi lastnostmi, lahko pri razvoju sindroma vlogo igra tudi prisotnost nekaterih duševnih bolezni. Med osebami, pri katerih je nagnjenost k sindromu večja, so tudi takšne, ki med drugim živijo z anksiozno-ambivalentnim in izogibajočim se stilom navezanosti, nevroticizmom, psihoticizmom, nagnjenostjo k fantazijam, nizkim samospoštovanjem, narcisizmom, kognitivno neprilagodljivostjo, depresijo, anksioznostjo ali imajo težave pri obvladovanju konfliktov, poroča PsychCentral.
Sindrom čaščenja slavnih lahko vpliva tako na ljudi okoli vas kot tudi na vaše dobro počutje. Predstavlja lahko odraz obsesivnih ali zasvojenostnih motenj, ki vas lahko privedejo tudi do škodljivega vedenja, povezanega z zvezdniki, kot je na primer nadlegovanje. Mogoče je tudi, da se oseba zateče k medicinskim posegom, da bi bili svojemu idolu čim bolj podobni.
Če imate slabo samopodobo, se lahko tudi nenehno primerjate s svojim priljubljenim zvezdnikom. Če ne morete živeti v skladu z njihovimi standardi, ste lahko tudi pretirano kritični. Lahko sledite tudi priporočilom za izdelke, ki za vaš trenutni položaj niso smiselni, ampak so povezani z oboževanjem zvezdnika, zaradi česar pa se lahko znajdete tudi v finančni stiski ...
Problem se torej pojavi, ko občudovanje osebe preide v obsesivno-zasvojeno vedenje. Če se vam torej zdi, da se vi ali nekdo, za kogar skrbite, obnaša neprimerno in je to povezano z oboževanjem zvezdnikov, vam lahko pomaga pogovor s strokovnjakom za duševno zdravje.
Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec