Slabe novice iz francoskega tabora.
Francoski smučarski as Alexis Pinturault ne bo nastopil na prihajajočem svetovnem prvenstvu v avstrijskem Saalbachu, je sporočila Francoska smučarska zveza (FFS). Pinturault, ki se je to sezono vrnil po strgani križni vezi iz lanskega Wengna, je namreč grdo padel in se poškodoval na današnjem superveleslalomu v Kitzbühlu.
Triintridesetletni Pinturault je bil eden od številnih smučarjev, ki so na današnji zahtevni preizkušnji na Streifu grdo padli. Organizatorji so morali ob tem trikrat aktivirati tudi reševalni helikopter. Tudi Pinturaulta so z njim prepeljali v bližnjo bolnišnico v St. Johannu.
French skier Alexis Pinturault airlifted from course after crash in Kitzbuehel super-G#alexis_pinturault#pinturault#alexixhttps://t.co/TxxA8h4wyE pic.twitter.com/5grlEvKFAz
— INSIDER_MX (@INSIDER_xxx) January 24, 2025
Francoska zveza je sporočila, da si je nekdanji zmagovalec skupnega seštevka (2020/21) zlomil kost v desni nogi ter si poškodoval še meniskus. Posledično bo izpustil SP, ki se začne 4. februarja, na nadaljnje zdravljenje pa ga bodo prepeljali v domovino.
Francozi so v zadnjem obdobju zaradi poškodb izgubili tudi svojega prvega zvezdnika v hitrih disciplinah Cypriena Sarrazina. Ta je grdo padel v Bormiu ter si pri tem huje poškodoval glavo in že končal sezono. Danes je manj znani Francoz Florian Loriot prav tako grdo padel in bo v Avstriji ostal na opazovanju zaradi pretresa možganov, so še zapisali pri francoski krovni zvezi.
Od 57 smučarjev na startu današnjega superveleslaloma, ki ga je prvič v meki avstrijskega smučanja dobil Švicar Marco Odermatt, jih je 43 pripeljalo v cilj. Med njimi je bil tudi edini slovenski predstavnik v točkah za svetovni pokal Miha Hrobat, bil je 18.
Nekaj se mora spremeniti
Direktor moških tekmovanj v svetovnem pokalu Markus Waldner je napovedal, da morajo z organizatorji, trenerji in celotno smučarsko industrijo najti način, kako zmanjšati število padcev in predvsem hudih poškodb, ki se letos vrstijo ena za drugo.
Waldner je v pogovoru z zbranimi mediji v Kitzbühlu izpostavil predvsem "agresivno opremo za smučanje" ter ledene proge na že tako zahtevnih terenih. "Menim, da zdaj ni pravi čas, da govorimo o tem. V Saalbachu bomo med svetovnim prvenstvom imeli dva sestanka z vsemi deležniki, torej smučarsko industrijo, inženirji, mediji, trenerji in zdravniškim osebjem," je dejal Waldner. Sestanka bosta predvidoma 6. in 12. februarja.
"Nekaj se mora spremeniti. Vsi se strinjamo, da moramo zmanjšati število padcev in poškodb. Smo na skrajni meji, zato moramo sodelovati vsi, da najdemo rešitve," je dejal direktor tekmovanj, a pripomnil, da je alpsko smučanje že od nekdaj povezano s poškodbami.
"Gre za šport, pri katerem je veliko tveganja, sicer bi igrali namizni tenis. Vsi, ki se pojavijo na startu, se zavedajo tveganja. Mi pa moramo zmanjšati to tveganje, to je naše delo in pri tem moramo biti vsi na isti valovni dolžini," je še dejal Waldner.
V soboto ob 11.30 bo v Kitzbühlu legendarni smuk za pokal Hahnenkamm, proga Streif pa velja za eno najbolj atraktivnih in nevarnih v svetovnem pokalu. Na startu bodo trije Slovenci. V elitni skupini bo s številko 10 startal Hrobat, sicer četrti smukač te sezone, številko 38 bo nosil Miha Naraločnik, 41 pa Martin Čater. V nedeljo bo v Kitzbühlu še slalom.