27. 6. 2022, 11:56
Sintetično gorivo: poskus pred popolno elektrifikacijo vozil ali naša nova realnost?
Sintetična goriva so popolnoma nična le, če je energija uporabljena za njihovo ustvarjanje, brez ogljika.
Formula 1 je razvila sintetično trajnostno gorivo, ki ga bo uvedla leta 2026 kot del svojega programa, da bo kraljica motošporta do leta 2030 brezogljična.
Sintetična goriva so proizvedena z industrijskim postopkom in pri zgorevanju oddajajo le ogljik, ki je bil odvzet iz ozračja za njihovo izdelavo.
Gorivo se lahko uporablja v standardnih motorjih z notranjim zgorevanjem in bi lahko pomagalo avtomobilski industriji pri dekarbonizaciji.
V formuli 1 se bo od leta 2026 uporabljal v hibridnih motorjih nove generacije. Ti bodo povečali delež moči, ki jo proizvaja hibridni del motorja v primerjavi z že tako zelo učinkovitimi motorji, ki se uporabljajo od leta 2014.
Trajnostno gorivo
F1 je v ponedeljkovi izjavi ponovno poudarila svojo zavezanost popolnoma trajnostnim gorivom, v kateri je podrobno opisala napredek pri doseganju ciljev.
Sintetično gorivo je že v proizvodnji s podporo vodstvenega organa FIA, partnerja za gorivo in proizvajalcev motorjev.
Gorivo se lahko uporablja namesto standardnih fosilnih goriv v katerem koli motorju z notranjim zgorevanjem.
"Vsakič, ko tvitamo v podporo frackingu (drobljenje kamnine s pomočjo hidravlične tekočine pod zelo visokim tlakom. Vodo se zmeša s peskom in kemikalijami in vbrizga pod visokim pritiskom v vrtino. S tem nastanejo majhne razpoke, skozi katere lahko teče zemeljski plin, nafta, in druge snovi), dobimo enake utrujajoče laži o onesnaženosti vode. Skoraj tako, kot da rudarjenje litija za baterije električnih avtomobilov ne vpliva na onesnaženje vode. Verjemite mi, ker sem delal v litijevih rudnikih, da so vplivi nespodobni," je zapisal uporabnik Twitterja. Kaj je res in komu lahko verjamemo?
Every time we tweet in support of #fracking we get the same tired lies about water contamination
— Holiday N York Moors (@rosellacottage) June 27, 2022
It’s almost as if Lithium mining for Electric Car batteries has no impact on water contamination
Trust me, having worked in Lithium mines, I can tell you the impacts are obscene pic.twitter.com/n3ZevSIYcK
Ga bomo uporabljali vsi?
Upamo, da se bodo lahko ta goriva po vsem svetu uporabljala za zmanjšanje emisij ogljika, medtem ko je na cestah še vedno na milijone vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem. Kljub temu se številne države premikajo k elektrifikaciji.
Čeprav naj bi številne zahodne države med letoma 2030 in 2040 prepovedale prodajo novih avtomobilov z motorjem z notranjim zgorevanjem, naj bi do leta 2040 električna vozila še vedno predstavljala manj kot tretjino vseh vozil.
Leta 2020 so električna ali hibridna vozila predstavljala le 1 % avtomobilov po vsem svetu.