Priča smo množičnemu spletnemu nadlegovanju ženske iz Afrike. Sodelujejo tudi strpni ljudje.
Pogrom nad alžirsko boksarko Imane Khelif, ki jo mediji in uporabniki družbenih omrežij na podlagi čenč obtožujejo, da je moški, se še dodatno stopnjuje. Kot smo že pisali, je edini vir trditve, da naj bi imela Khelifova XY kromosome, ki so značilni za moške, izjava ruskega predsednika nekdanje mednarodne krovne boksarske organizacije IBA Umara Kremleva za rusko tiskovno agencijo, medtem ko sama boksarska zveza tega ni nikoli potrdila.
Khelifova ni spremenila spola
Pod članki spletnih medijev, objavami na družbenih omrežjih, YouTubu in drugih spletnih platformah se gnetejo uporabniki, ki izlivajo svoj gnev na Khelifovo, jo žalijo, da je moški in ji želijo, da jo nekdo pretepe na ulici. Večina jih je sklepe sprejela zgolj na podlagi omejenih podatkov, zaradi katerih menijo, da gre za biološkega moškega, ki je spremenil spol. A to je zelo daleč od resnice.
Imane Khelif je rojena kot ženska, odraščala je kot ženska in od začetka svoje boksarske kariere nastopa v ženski konkurenci. Tekmovati je začela kot najstnica in na svetovnih prvenstvih redno nastopa od leta 2018. Na spletu je mogoče najti podatke o njenem življenju in karieri ter celo njene otroške fotografije, na katerih je jasno videti, da ni odraščala kot oseba moškega spola.
K pogromu nad Afričanko prispevale znane osebe
Masi jeznih spletnih uporabnikov so se priključile tudi številne znane osebe. V tujini se je na primer avtorica knjig o Harryju Potterju J. K. Rowning spraševala, kdaj bodo ustavili to "norost", s čimer je prav tako kot ostali ciljala na to, da naj bi bila Alžirka moški. "Kaj bo potrebno, da se ta norost konča? Boksarka z doživljenjskimi poškodbami? Ubita boksarka?" se je vprašala, njenemu zapisu pa je pritrjevalo mnogo uporabnikov.
Pri nas se je po prvem dvoboju Khelifove na olimpijskih igrah, ki je še bolj podžgal jezo v ljudeh, na Facebooku med drugim oglasila tudi voditeljica Odmevov Rosvita Pesek in zapisala: "Ne, to ni prav! Tega dvoboja ne bi smelo biti!" S svojo trditvijo je tudi ona h komentiranju in izlivom jeze spodbudila več kot 150 dodatnih uporabnikov. Kar pa je v primerjavi z gnevom, ki se bliskovito širi, le kaplja v morje.
Predsednica morala dodatno pojasniti svoj zapis
Oglasila se je tudi predsednica Nataša Pirc Musar, ki je najprej zapisala "Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov." Kasneje, ko so jo najbrž opozorili na nekatera dejstva, je "v izogib napačnim in neresničnim interpretacijam" zapisala "še dodatno pojasnilo", v katerem je poudarila, da ve, da gre za boksarko, ki je bila rojena kot ženska in da so vse ostalo izmišljene interpretacije.
Kot je dejala, je hotela s svojo objavo, da ni prav, opozoriti na vprašanje, "ali ima alžirska tekmovalka zaradi svojih telesnih predispozicij nesprejemljivo prednost". Kljub popravku je treba priznati, da bi lahko njen zapis pomenil tudi to, kar na podlagi čenč piše večina spletnih uporabnikov: da je Khelifova transseksualka, ki v ringu pretepa biološke ženske. Le upamo lahko, da predsednica temu res ni nasedla.
V izogib napačnim in neresničnim interpretacijam še dodatno pojasnilo. Vem, da gre za boksarko, ki je bila rojena kot ženska, vse ostalo so izmišljene interpretacije. Ženske in moški smo popolnoma enaki po miselnih sposobnostih, fizično pa si bomo vedno različni, zato v športnih… https://t.co/JgWK8UWRmB
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) August 1, 2024
V bran ji je stopila nekdanja nasprotnica
"Zavedam se, da je to izjemno zapletena tema, vendar se bo moral MOK s tem soočiti in postaviti določena pravila," je zapisala Pirc Musarjeva in ob koncu svojega zapisa dodala hvale vredno izjavo: "Ostro pa obsojam vse napade na alžirsko boksarko zaradi njenega izgleda in ji želim uspešno življenjsko ter športno pot."
Med redkimi, ki so se postavili v bran Khelifovi, je tudi irska boksarka Amy Broadhurst, ki je v finalu svetovnega prvenstva 2022 Alžirko premagala. "Veliko ljudi mi piše sporočila v zvezi z Imane Khelif. Osebno menim, da ni storila ničesar, da bi goljufala. Mislim, da se je rodila takšna, kot se je, in da na to nima vpliva. Dejstvo, da jo je pred tem že premagalo devet žensk, pove vse," je zaključila irska prvakinja.
Have a lot of people texting me over Imane Khelif. Personally I don’t think she has done anything to ‘cheat’. I thinks it’s the way she was born & that’s out of her control. The fact that she has been beating by 9 females before says it all.
— Amy Broadhurst (@amybroadhurst12) July 31, 2024
MOK razočaran nad zlorabo, ki jo doživljata športnici
Nad zlorabo, ki jo doživljata Imane Khelif in tajvanska boksarka Lin Yu-ting so razočarani tudi v Mednarodnem olimpijskem komiteju (MOK), kjer so poudarili, da "obe že vrsto let tekmujeta na mednarodnih boksarskih tekmovanjih v ženski kategoriji, vključno z olimpijskimi igrami v Tokiu 2020, svetovnimi prvenstvi Mednarodne boksarske zveze (IBA) in turnirji, ki jih sankcionira IBA".
Glede na izjavo MOK-a je bila diskvalifikacija omenjenih športnic sredi svetovnega prvenstva 2023 izvedena brez ustreznega postopka. Navedli so, da sta glede na zapisnik IBA odločitev najprej sprejela le generalni sekretar in izvršni direktor IBA, upravni odbor organizacije pa jo je ratificiral šele kasneje. Komaj nato pa so zahtevali, da se določi postopek, ki bi ga v podobnih primerih upoštevali v prihodnje in bi bil naveden v pravilniku.
IBA izgubila status krovne boksarske organizacije
MOK je poudaril, da se pravil o izpolnjevanju pogojev ne bi smelo spreminjati med tekočim tekmovanjem, vsaka sprememba pravil pa bi morala slediti ustreznim postopkom, prav tako pa bi morala temeljiti na znanstvenih dokazih. Zapisali so, da trenutna agresija proti omenjenima športnicama temelji izključno na samovoljni odločitvi IBA, ki so jo po njiihovih besedah sprejeli brez ustreznega postopka
MOK je tudi zaradi tega (in zaradi korupcije) lani mednarodni boksarski zvezi IBA odvzel statsu krovne boksarske organizacije, kar je potrdilo tudi Športno arbitražno sodišče (CAS), zdaj pa si prizadeva, da bi nacionalne boksarske zveze dosegle soglasje glede nove krovne organizacija.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov