20. 5. 2014, 13:27 | Vir: Liza

Intervju s Klemnom Bauerjem: Verjamem v domače pridelovalce in lokalno hrano

Goran Antley in arhiv

Trenutno eden najbolj obetavnih slovenskih biatloncev Klemen Bauver se je z nami pogovoril o svojih podvigih in užitkih zunaj sezone.

Kako močno se zimski športniki veselijo poletja? V enem od intervjujev sem brala, da imate radi gore in pohode. Jo boste med počitnicami torej mahnili v gore ali na morje?

Poletja se veselim skoraj enako kot zime. Poleg treningov na kolesu (z gorskim in cestnim), na tekaških rolkah in s pohodi v gorah si poleti privoščim tudi druge poletne aktivnosti, med katerimi sta npr. jadralno padalstvo in kajtanje. Torej si bom poleti prizadeval preživeti čas tako na morju kot v gorah.

In seveda, da nadaljujem ogrevanje v gorah – povedali ste, da če ne bi bili biatlonec, bi bili zagotovo alpinist. Že načrtujete, katere vrhove želite osvojiti po končani karieri?

Gore in alpinizem so moja velika želja in strast. Načeloma me veselijo vse aktivnosti v naravi, vendar za zdaj vse ostaja v okviru treningov in kot hobi. Morda se v prihodnosti povzpnem na katerega od višjih vrhov sveta. Želja so tudi razna ekstremna prečenja na smučeh.

Radi potujete ali ste od vsega seljenja med tekmovalno sezono naveličani kovčkov in poletje raje preživite v domačih krajih?

Med sezono je potovanj precej, vendar gre običajno za klasična in tradicionalna prizorišča, zato 'selitve' potekajo dokaj rutinirano. Ob koncu sezone sem jih vseeno malce naveličan. Po krajšem premoru pa spet pride prijeten občutek pri pakiranju kovčkov; zlasti če gre za nove destinacije.

Kaj pa hrana? Si daste poleti več duška ali se popolnoma držite zdravega prehranjevalnega režima? Prisegate na lokalno hrano?

Tako kot pozimi se tudi poleti držim nekih osnov zdravega prehranjevanja. Se pa poleti zgodi, da se včasih pregrešim s kakšno manj zdravo prehrano, vendar se z dolgimi treningi vse izniči. Sicer pa sem velik privrženec lokalno pridelane hrane. Ko imam le možnost, vedno posežem po njej, saj verjamem v domače pridelovalce."

Radi kuhate ali bolj uživate, če vas razvajajo drugi? Imate posebej radi kakšno domačo dobroto, ki jo pogrešate, ko ste od doma?

Rad kuham, vendar bi si želel to početi pogosteje. Največkrat je izgovor čas, pa tudi sestavine niso vedno pri roki, ko je želja za kuho velika. Še bolj kot v kuhanju pa uživam ob okusnih jedeh, ki jih pripravijo drugi kuharski mojstri. Po dveh tednih kjerkoli drugje začnem pogrešati karkoli domačega.

Meni se vsi športniki iz garaških športov (in biatlon se mi zdi silno naporen šport) zdijo bolj asketi kot uživači. Kako se pa vi vidite, ste bolj asketski ali uživaški tip človeka?

Rad imam občutek, ko svoje telo in duha priganjam do roba svojih zmogljivosti, bodisi na treningih bodisi na tekmah. Rad pa tudi uživam v miru in v brezdelju, torej sem oboje. Pravzaprav se nerad deklariram za karkoli od tega.

Menite, da je moškim v športu lažje kot ženskam, ki začnejo tam v poznih dvajsetih morda že razmišljati o družini? Vidimo tudi več žensk, ki spremljajo svoje moške na tekmah, kot pa obratno – moški se verjetno še teže odpove svoji karieri kot ženska?

Zdi se mi, da je pri ženskah kariera lahko 'ovirana', predvsem zaradi materinstva, pogosto pa je zaradi tega tudi krajša kot pri moških. Seveda pa so izjeme v obeh primerih. Če se kot vrhunski športnik zares odločiš za neko stvar, običajno ni ovir. V biatlonu poznamo tudi primere uspešnih vrnitev biatlonk po materinstvu, kot je v zadnjem obdobju na primer svetovna in olimpijska prvakinja Anastazija Kuzmina.

Berem, da ste pravi filmofil. Predlagajte nam, prosim, kakšen dober film, ki ste ga videli v zadnjem času. Kaj pa slovenski filmi in slovenski filmski ustvarjalci? Imate kakšnega posebnega favorita?

Dobre filme zares rad gledam. Pozimi, ko so večeri lahko zelo dolgi, je časa za to več kot poleti. Filmov se je nabralo res veliko in težko bi izpostavil samo nekaj naslovov ... pa naj bosta to dva simpatična filma iz zadnjega obdobja: The First Grader in Boy. Seveda si rad ogledam tudi filme domačih ustvarjalcev. Iz polpreteklega obdobja bi izpostavil zabavni film Kajmak in marmelada, ki me nasmeji tudi še po 20 ogledih.

Prihodnosti slovenskega biatlona kaže veliko bolje kot prihodnosti slovenskega smučanja. Ste pred nekaj leti sploh pomislili, da bo biatlon kdaj bolj priljubljen kot smučanje, sploh med otroki?

To dejstvo me kot biatlonca zelo veseli. Gre za izredno dinamičen in razburljiv šport, v katerega je treba vložiti tudi precej napora. Kaže, da tako kot v drugih 'biatlonsko razvitih' deželah tudi v Sloveniji ljudje to prepoznavajo in cenijo. Veseli me tudi dejstvo, da se za ta šport navdušuje čedalje več mladih. Pogoji za trening so trenutno v Sloveniji na visoki ravni, saj imamo odlične trenerje kot tudi zelo sodoben biatlonski center na Pokljuki, kjer redno prirejajo tekme svetovnega pokala že vse od leta 1992.

Prepotovali ste že lep kos sveta. Katera država vam je, seveda poleg Slovenije, najbolj pri srcu?

Z biatlonsko karavano sem res prepotoval že lep del sveta in prav povsod je po svoje zanimivo. Vedno se veselim, ko dodajo na koledar tekmovanj novo prizorišče, po možnosti v 'novi' državi. Zanimivi sta Kanada in Južna Koreja, lepo je v Skandinaviji.

In kdaj bo konec počitnic in se ponovno začnejo težki treningi? Lani ste bili zelo dobri tudi v poletnih tekmah, na rolkah. Menda ste pravi mojster v rolkanju?

Običajno novo tekmovalno sezono začnemo po prvomajskih praznikih. Treningi se v prvem obdobju počasi stopnjujejo tako po obsegu kot po intenzivnosti. Tekaške rolke kot sredstvo za trening običajno vključimo v vadbeni program v mesecu juniju. Tekme na rolkah v večini služijo kot oblika težjega treninga in so priprava na zimske tekme.

Lani mi je na svetovnem poletnem prvenstvu v Italiji res uspela dobra tekma, saj sem zmagal. Želim si več podobnih tudi v zimskem obdobju.

Pripravila: Tina Lucu

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah