Travmatolog Marko Macura, specialist za športne poškodbe in dolgoletni zdravnik slovenske košarkarske reprezentance, je razkril ključne dejavnike, ki bodo vplivali na Dončićevo okrevanje, in pojasnil, kako resna je njegova poškodba ter kakšen bo postopek rehabilitacije.
Velik medijski odmev, ki je sledil presenetljivi in nenadni selitvi košarkarskega superzvezdnika Luke Dončića iz Dallasa v Los Angeles, je spet obudil zanimanje za poškodbo mečne mišice, s katero se zadnje tedne spopada ta 25-letni športni as svetovnega kova. Poškodba mečne mišice, ki ga je pestila v zadnjih mesecih, je sprožila številna ugibanja o tem, kako bo vplivala na njegov nastop pri Lakersih in ali bo lahko že od samega začetka igral na najvišji ravni.
Navijači in analitiki se sprašujejo, ali bo Dončić obremenitev na svojem telesu prenesel brez večjih težav ali pa bo morda potreboval več časa za popolno okrevanje. V ligi NBA se namreč urnik tekem odvija izjemno hitro, zato je ključnega pomena, da so igralci v vrhunski formi, saj lahko vsaka manjša poškodba vpliva na njihovo učinkovitost in dolgoročno vzdržljivost.
Da bi bolje razumeli naravo tovrstnih poškodb in njihov vpliv na profesionalnega košarkarja, je svoje strokovno mnenje podal priznani travmatolog asist. Marko Macura, dr. med., specialist za športne poškodbe in dolgoletni zdravnik slovenske košarkarske reprezentance, ki je tudi sam nekoč stal na parketu in dobro razume obremenitve, ki jih vrhunski šport prinaša.
Poškodba mečne mišice
"Najpogosteje gre za poškodbe medialne oziroma notranje glave, torej ene glave izmed trojne mečne mišice. Redkeje sta poškodovani drugi dve. Poškodujejo se mišična vlakna in mišična ovojnica pri prekomernem nategu. Poznamo več stopenj poškodbe, od blagega natega do večje strganine," pojasnjuje Macura iz UKC Ljubljana, ki se je – tudi kot zdravnik košarkarske reprezentance – večkrat srečal s to vrsto poškodbe, saj se zaradi narave gibanja pri košarki, predvsem pri doskokih in hitrih spremembah smeri, pojavlja dokaj pogosto.
Kako dolgo traja okrevanje in na kakšen način poteka zdravljenje?
Kako hitro se bo Dončić lahko vrnil v vrhunsko formo, je odvisno predvsem od resnosti poškodbe. Kot pojasnjuje strokovnjak iz UKC Ljubljana, je pri blagih nategih mečne mišice okrevanje lahko razmeroma hitro, v obdobju dveh do treh tednov, medtem ko lahko pri večjih strganinah rehabilitacija traja tudi več mesecev.
V večini primerov se poškodba zdravi konservativno, s kombinacijo počitka, fizioterapije in postopnega vračanja k športnim aktivnostim. Operativno zdravljenje je potrebno le redko, običajno le v primerih, ko pride do popolne rupture mišice ali če poškodba ne celi pravilno.
Ključnega pomena pa je tudi previdnost po tem, ko bolečina popusti in se gibljivost povrne. Macura poudarja, da je treba ravnati previdno tudi po tem, ko je z nogo že bolje.
"Po takšnih poškodbah velja previdnost pri pripravi na fizično aktivnost z zadostnim ogrevanjem, raztezanjem, spodbujanjem prekrvitve, mišičnim steznikom za preusmerjanje toka krvi iz povrhnjih ven v globoke. V splošnem tovrstne poškodbe ne smatramo za problematično oziroma težko rešljivo," je sklenil travmatolog, kar je gotovo dobra popotnica za Dončićev novi zagon po prihodu v zvezdniški Los Angeles.
Novo na Metroplay: Pižama in strokovnjakinja za prehrano Lana Trampuš razbijata mite o proteinih | Več vem, bolje jem