L. PA. | 4. 11. 2024, 08:00

"Skoraj ves dan presedim, kako lahko ohranjam aktiven življenjski slog?" Slovenske športnice svetujejo

Osebni arhiv Meliora Life

Danes večino časa presedimo, kar vodi do številnih težav, bolečin, konec koncev pa tudi določenih bolezni.

Po bolj sproščenem in za marsikoga tudi aktivno obarvanem poletju jesen pogosto prinese večje obremenitve in bolj natrpane dni.

Marsikdo se sooči s perečim vprašanjem: kako v vsakdanjik, ki na primer vključuje osem do devet ur sedenja v službi, razvažanje otrok na različne dejavnosti (kar spet pomeni sedenje v avtomobilu) in hišna ter druga opravila, sploh vključiti še kaj gibanja?

Po odgovore smo se odpravili k Evi Kobal, Pii Trbovšek in Tinkari Loverčič, mladim športnicam, ki so zasnovale spletno platformo Meliora Life. Ta ženskam omogoča, da na enem mestu najdejo vse, kar potrebujejo za splošno dobro počutje – od vadb do raztegov, sprostitvenih tehnik in izobraževalnih vsebin.

"Vsekakor je današnji svet kaos, vsi imamo natrpane urnike in v vsem delu, družinskih obveznostih, hobijih, opravkih in tako dalje velikokrat pozabimo nase. Zato večino časa presedimo, kar vodi do številnih težav, bolečin in konec koncev tudi določenih bolezni," pravijo športnice. 

Ne glede na to, kako zahtevno se ga zdi vpeljati v rutino, je gibanje nujno; je naše vsakdanje gorivo, ki daje energijo tako telesu kot umu. A ni treba, da smo pri tem hudo ekstremni: že samo hoja je, vsaj za začetek, dober vir gibanja.

"Hoja naj bo del vsakdana: da se sprehodiš do trgovine, kavomata, po stopnicah do stanovanja; da hodiš med aktivnimi odmori v službi ali na faksu. Hoja prinaša določeno gibanje, poleg tega pa je lahko za začetek super tudi raztezanje med sedečim delom, ki pomaga pri sprostitvi hrbtenice," svetujejo Meliora Life.

Pri opravljanju sedečih poklicev se namreč velikokrat pojavijo bolečine v križu, vratu in ramenih. Raztegi so ravno tako lahko del jutranje ali večerne rutine.

Poleg vsega naštetega, poudarjajo športnice, pa je ključna tudi vadba z bremeni, torej za moč.

"Mišice so tiste, ki nas ohranjajo vitalne in funkcionalne. Treninge lahko kljub napornemu urniku za začetek izvajaš tudi iz udobja lastne dnevne sobe ali celo spalnice, saj je včasih ravno časovna stiska usklajevanja treningov in dostopom do lokacije, kjer trening poteka, težava. Torej si lahko vadbo pripelješ domov."

Morda vas zanima tudi:

Kako začeti?

Vsekakor ni dobro, da se, če z vadbo nimate nikakršnih izkušenj, tega lotite čisto sami. Meliora Life zato priporočajo, da obiščete strokovnjaka, na primer kineziologa, ki vam bo razložil osnove in vas vpeljal v celoten proces treningov.

"Ključna je izvedba vaj, saj si v nasprotnem primeru lahko na dolgi rok narediš več škode kot koristi. Za začetek je bolje izbrati kompleksnejše vaje, ki zajemajo celo telo, kot so na primer počep, veslanje, skleca, izpadni korak in podobno. To so vaje, ki vključujejo večje mišične skupine, kot pa na primer vaje na napravah v fitnesu, kjer targetiramo in izoliramo samo posamezno mišico," razložijo. 

Na začetku se torej raje kot specifičnih lotimo kompleksnejših vaj. Za začetek je vadba z bremeni priporočena vsaj dvakrat tedensko, po želji lahko tudi več.

"Dodale pa bi še nasvet: ne bojte se uteži, saj so nujne za krepitev mišic. In ne, pri tem ne boste postale kot 'Hulk'," smeje pravijo.

meliora life

Meliora Life so Eva Kobal, Pia Trbovšek in Tinkara Loverčič.

Osebni arhiv Meliora Life

Napake so pogoste, zato včasih potrebujemo izobraženega svetovalca

Meliora Life so zelo aktivne tudi na družbenih omrežjih, predvsem Instagramu, kjer so nedavno objavile nekaj najpogostejših napak, ki jih počnemo v fitnesu. Med njimi so na primer treniranje na pamet, brez načrta in samo zato, da pokurimo kalorije. Kako lahko te napake preprečimo?

"Trening v fitnesu je kot kuhanje, ko prvič pripravljamo neko specialiteto. Če jo želimo pripraviti tako, da samo gledamo fotografijo, brez recepta, rezultat zagotovo ne bo pravi. Enako je pri treningih doma ali v fitnesu. Če treniramo samo zato, da kurimo kalorije, naš cilj pa je preoblikovanje telesa, je to popolnoma enako, kot če bi kuhali brez recepta: rezultatov ne bo," so iskrene.

Treningi morajo biti zato strukturirani in smiselno načrtovani, šele potem bomo opazili spremembe. Smiselno je začeti postopoma, z usvajanjem osnovnih gibalnih vzorcev, da se naučimo pravilne izvedbe, saj v nasprotnem primeru lahko pride do poškodb in bolečin, nato pa vaje stopnjujemo v kompleksnejše.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Meliora Life - KINEZIOLOGIJA / VADBA / DOBRO POČUTJE (@melioralife_)

"Napake so zelo pogoste, ko se sami odpravimo v fitnes in poslušamo prijateljico, ki pravi, da ji je to super in da rada trenira. Vendar pa prijateljica ni dovolj, včasih potrebujemo izobraženega svetovalca, ki nas bo opremil z osnovami in pomembnimi informacijami. Te ne bodo prišle s spleta, nekega foruma, kjer pišejo nepoznavalci, ali vplivneža na TikToku, ampak bodo podprte s teorijo in večletno prakso," poudarjajo.

Že samo nekaj treningov s kineziologom lahko pomaga pri lažjem razumevanju telesa, sestave treningov in načina, kako po optimalni poti do želenih rezultatov.

"Enako pa si lahko zagotovite tudi na naši spletni platformi, kjer ponujamo strukturo treningov in teoretično znanje tako za začetnice kot tudi za tiste, ki si želijo večji izziv in težje treninge," še povedo.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču