9. 5. 2022, 11:10
Nekdanji angleški selektor o mentalnem zdravju: "Vsak je poizkušal uničiti mene in mojo družino"
Želi narediti več za podporo trenerjem, zlasti tistim v nižjih ligah, ki nimajo varne zaposlitve.
Za Sama Allardyca so spomini na čas, ko je bil angleški selektor, še vedno zelo surovi. Ni presenetljivo, da je bilo to najtežje obdobje v njegovem življenju in največja obremenitev za njegovo duševno zdravje. "Vsi so želeli uničiti mene in mojo družino in to je bilo zelo težko prebroditi," se spominja.
Ker sem odraščal v poznih 70. letih, tema duševnega zdravja ni bila nikoli omenjena.
Sam Allardyce v videu o tem, kako še vedno zaostajamo pri razumevanju pomena psihologije. "Če upoštevate vso osebje, moram upravljati fizično in psihično stran treninga. Vendar pa mentalnih trenerjev ne zaposlujemo veliko. Enega, če imamo srečo. Tu se moramo razširiti," je dejal Big Sam (Veliki Sam), kot mu pravijo v Angliji.
Sam Allardyce on how we're still falling behind in understanding the importance of psychology👇
— Andrew Brownhill (@AndrewBrownhil) July 9, 2021
🗣"When you consider all the staff i have to manage the physical side & fitness side. Yet on the mental side we don't employ more than 1 if we're lucky. That's where we need to expand" pic.twitter.com/G2lkxxBdeO
Najboljša služba v državi
"Tega mi nihče ne more vzeti," je rekel. "Dobil sem najboljšo službo v tej državi, delo angleškega selektorja."
Allardyce je bil imenovan za angleškega selektorja julija 2016 z dveletno pogodbo. Zdržal je le 67 dni in imel eno tekmo v tem obdobju - zmago proti Slovaški z 1:0 v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo.
Odstopil je, potem ko ga je nacionalni časopis obtožil neprimernosti. Pritisk medijev in javnosti, je dejal Allardyce, je bil neznosen in ga je prisilil k umiku.
Najslabši občutek
Allardyce priznava, da je bil njegov odhod iz Anglije enkraten in da ga je zelo prizadel. Takega občutka še nikoli ni doživel. Pravi, da je narava nogometnega menedžmenta taka, da obstajajo vsakodnevni, ekstremni pritiski na duševno zdravje, ki jih ljudje zunaj nogometa preprosto ne morejo razumeti.
"Govorica telesa je v smislu komunikacije vse," pravi. "Mislim, da to pove vse. Ravni stresa, skozi katere greste kot menedžer, so na vsaki stopnji ekstremne."
Pravi, da se mediji osredotočajo na menedžersko elito, vendar so pritiski na duševno zdravje za trenerje nižjih lig po nogometni piramidi pogosto spregledani in še toliko bolj ekstremni.