Kdo lahko tekmuje na paraolimpijskih igrah in kdo na specialni olimpijadi?

11. 9. 2024, 17:00 | Uredništvo
Deli
Kdo lahko tekmuje na paraolimpijskih igrah in kdo na specialni olimpijadi? (foto: Facebook/Specialci)
Facebook/Specialci

V teh dneh so se zaključile paraolimpijske igre, namenjene športnikom s posebnimi potrebami. Zlasti na družbenih omrežjih je bilo mogoče poleg izraza paraolimpijada ali paraolimpijske igre tudi izraz specialna olimpijada, ki pa je napačen. Pri tem ne gre zgolj za retoriko, gre za povsem drugo organizacijo in drugo tekmovanje. V čem se razlikujeta?

Obe tekmovanji potekata pod okriljem Mednarodnega olimpijskega komiteja in obe sta namenjeni osebam z oviranostjo, toda tu se podobnosti tudi končajo. Preprosto povedano, paraolimpijske igre so športno tekmovanje, namenjeno športnikom invalidom s telesnimi okvarami, medtem ko je specialna olimpijada namenjena športnikom z motnjami v duševnem razvoju

Paraolimpijske igre ponujajo možnost tekmovanje športnikom s telesnimi okvarami desetih različnih kategorij, med katerimi so oslabljena mišična moč, pomanjkljivost okončin, okvare vida in podobno. Na specialni olimpijadi pa tekmujejo športniki z motnjami v duševnem razvoju, med katere spadajo denimo Downov sindrom ter različne prirojene ali pridobljene kognitivne okvare vseh stopenj sposobnosti, lahko pa njihovo motnjo spremlja tudi telesna oviranost. Ti športniki imajo možnost treniranja in tekmovanja v več kot 30 športih. 

Bobo

Paraolimpijada in specialna olimpijada se razlikujeta tudi v filozofiji. Čeprav sta obe tekmovanji naravnani k zagotavljanju priložnosti športnikom z različnimi oviranostmi, so paraolimpijske igre namenjene tistim športnikom, ki se med konkurenco najbolj izkažejo in se v svojih kategoriji uvrščajo najvišje, potekajo pa vzporedno z olimpijskimi igrami oziroma takoj za njimi. Specialna olimpijada, na drugi strani, deluje nekoliko drugače.

Sneženje bo povsod ponehalo, prihaja pa močan veter

Zagotavljanje varnega okolja in priložnosti za vse

Tekmovanja časovno niso vezana na olimpijado, športnikom pa ponujajo priložnosti glede na njihovo raven sposobnosti, starost in spol, z glavnim namenom omogočiti razburljivo tekmovalno izkušnjo vsem udeležencem, ne le najboljšim v konkurenci. "Osredotočamo se na zagotavljanje varnega okolja in vzdušja, kjer se tekmovalci počutijo dobrodošle," pojasnjuje Jon-Paul St. Germain, podpredsednik oddelka za razvoj športa pri Mednarodni specialni olimpijadi.

Paraolimpijske igre obstajajo od leta 1960 in predstavljajo vrhunec športnih dosežkov med gibalno oviranimi. Ti športniki niso zgolj udeleženci, ampak tekmovalci, ki tekmujejo na najvišji ravni. Kot vsi olimpijci morajo tudi oni neutrudno trenirati, da se lahko uvrstijo na to raven tekmovanja.

Poslanstvo in namen specialne olimpijade je drugačno, a enako pomembno. Specialna olimpijada je bila ustanovljena leta 1968 z namenom odpraviti diskriminacijo oseb z motnjo v duševnem razvoju. "Naša organizacija je predana uporabi športa za spreminjanje družbenega odnosa do ljudi z motnjami v duševnem razvoju," pravi St. Germain. Opozarja tudi, da nekatere nedavne raziskave ugotavljajo, da so nizka pričakovanja okolice eden izmed najbolj hromečih dejavnikov, s katerimi se te osebe soočajo, zato je vključevanje in omogočanje priložnosti zanje toliko pomembnejše.

Solze so tekle v potokih: paraolimpijski prvak po zmagi naredil nekaj, česar ni pričakoval nihče

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del