Ralf Schumacher je na družbenih omrežjih razkril svoj boj z mestom Kerpen. Z mestnimi oblastmi se je sporekel zaradi svojega brata Michaela, legendarnega dirkača Formule 1.
Jabolko spora je odločitev mestnih veljakov, da Michaelu Schumacherju ne bodo podelili naslova častnega občana. Odločitev je Ralfa razburila iz več razlogov. V Kerpnu sta brata Schumacher odraščala in tudi napravila svoje prve korake v svet motošporta. Začela sta namreč dirkati v kartingu na lokalni stezi Erftlandring, v mestu je delal tudi njun oče Rolf. Sicer je Michael Schumacher že častni meščan vsaj dveh drugih mest: leta 2006 mu je naziv podelil italijanski Maranello, sicer dom znamke Ferrari, leta 2019 pa belgijski Spa, tudi znano dirkaško mesto.
"To je vse, kar morate vedeti o Nemčiji in naših politikih," je na družbenih omrežjih zapisal Ralf in sprožil val ogorčenja navijačev.
"Način, kako ravnamo s spominom na Schumacherja, je odvraten," je ogorčen Rainer Ferling, predsednik Michaelovega kluba oboževalcev. "Zelo me jezi, da mesto ne more priznati za častnega meščana človeka, ki je najbolj prepoznaven dirkač na planetu."
Mestni svet Kerpna ne namerava kloniti pod pritiskom. Svojo odločitev utemeljujejo s tem, da lokalni zakoni sploh ne predvidevajo statusa častnega občana, predstavniki pa zaradi ene, čeprav zelo znane osebnosti, ne bodo sprejemali novih aktov. V mestu so se sicer v preteklosti že pogovarjali o tem, natančneje leta 2006, ko je Michael prvič končal kariero.
Status častnega občana določa občinski zakonik Evropske unije, marca letos pa so v Kerpnu nameravali odločati o tem vprašanju, a je bilo glasovanje zaradi težkega proračunskega položaja in drugih težav preloženo.
"To v tem trenutku nima smisla," je pojasnil član mestnega sveta Kerpen Andreas Lipp. "Imamo nujnejše zadeve."
"Menim, da smo Michaelu izkazali dovolj časti," dodaja Klaus Ripp, predstavnik frakcije CDU. "Je na primer edini prebivalec mesta, v čast katerega so za časa njegovega življenja poimenovali ulico."
Navedbe predstavnika mestnega sveta o nujnejših prioritetah pa niso iz trte zvite. Občina Kerpen-Mannheim se namreč spopada s precej težavami. Lani so se pojavile informacije, da bodo vas, kjer je dom Michaelovega otroštva, porušili zaradi gradnje rudnika rjavega premoga. Večina hiš v vasi je že dolgo zapuščenih, v preostalih pa živijo večinoma begunci iz Somalije, Kosova in drugih držav. Ohraniti nameravajo le družinsko hišo zakoncev Schumacher, dirkališče in cerkev, kjer se je Michael poročil z ženo Corinno. Vseeno Ralf v tem ne vidi opravičila za odnos mestnega sveta.
"Ko pomislite, kaj je moj brat naredil za Kerpen s svojimi uspehi, preprosto ostanem brez besed," pravi Ralf Schumacher. "To je tako značilno za Nemčijo in naše politike. V odločitvah predstavnikov SPD in drugih strank me ne more nič več presenetiti."
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere