Evropsko prvenstvo v žepu! Slovenke odpihnile Finsko s skoraj 50 točkami razlike!

9. 2. 2025, 20:08 | Vir: STA
Deli
Evropsko prvenstvo v žepu! Slovenke odpihnile Finsko s skoraj 50 točkami razlike! (foto: Profimedia)
Profimedia

Slovenske košarkarice so z visoko zmago nad Finsko (96:47) potrdile uvrstitev na evropsko prvenstvo.

 Na Kodeljevem so na zadnji tekmi prepričljivo slavile in kvalifikacije končale na prvem mestu v skupini. Najboljše strelke Slovenije danes v Ljubljani so bile Jessica Shepard z 20 točkami, Ajša Sivka s 15 in Teja Oblak s 14 točkami.

Zaključek kvalifikacij v velikem slogu

Po uvodnem porazu proti Madžarski novembra 2023 je Slovenija dobila vse naslednje tekme in si suvereno zagotovila mesto med šestnajstimi najboljšimi reprezentancami stare celine.

Jubilejno 40. evropsko prvenstvo bo potekalo od 18. do 29. junija 2025 v Brnu, Hamburgu, Bologni in Pireju, kjer bodo tudi zaključni boji. Žreb skupin bo 8. marca.

Prvič na EP leta 2017 

Slovenija je prvič na EP nastopila leta 2017 v Pragi, nato pa je bila udeleženka zaključnih turnirjev v Srbiji 2019, Franciji 2021 in Sloveniji 2023. Njena najboljša uvrstitev je deseto mesto, ki ga je zabeležila kot udeleženka dodatnih kvalifikacij za četrtfinale v Beogradu in Strasbourgu.

Varovanke grškega stratega na slovenski klopi Georgiosa Dikaulakosa so zanesljivo premagale zasedbo Finske, ki je v Ljubljano prišla brez možnosti za preboj na eurobasket.

Na prvi tekmi v Helsinkih so jo nadigrale z 22 točkami razlike, na Kodeljevem pa so zabeležile celo svojo najvišjo zmago v teh kvalifikacijah. Po porazu proti Madžarkam v prvem krogu so nato tekmice premagale s povprečno 20,8 točke razlike.

Zmago so gradile postopno in zanesljivo

Vodile so od prve do zadnje minute. Prvo dvomestno prednost so si priigrale v zaključku prvega dela (35:25), vprašanje o zmagovalcu pa so rešile na začetku drugega polčasa, ko je elitna postava Eva Lisec, Teja Oblak, Zala Friškovec, Ajša Sivka in Jessica Shepard za štiri minute in pol zaprla vse dohode do koša in naredila delni izid 14:0.

Ob 30 točkah razlike v 27. minuti (60:30) oziroma 72:32 po treh četrtinah je bil preostanek srečanja le formalnost, ki sta jo selektorja na obeh straneh izkoristila, da sta dala priložnost vsem igralkam.

Judo uspeh za Slovenijo: Nika Tomc osvojila srebrno medaljo!

Novo na Metroplay: Kraj, ki me je spremenil | N1 podkast s Suzano Lovec