18. 4. 2024, 10:15 | Vir: STA
Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar vztrajno nadaljuje: podaja se v lov na šesti spomenik
Tadej Pogačar je pred 12 meseci dirko začel kot glavni favorit ob dvakratnem zaporednem zmagovalcu Belgijcu Remcu Evenepoelu (Soudal-Quick Step), a se v prvi polovici trase znašel na tleh po padcu na spustu pri veliki hitrosti.
Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) bo v nedeljo na dirki Liege - Bastogne - Liege lovil svojo drugo zmago, skupno pa šesto na spomenikih oziroma petih največjih enodnevnih kolesarskih preizkušnjah. Obenem se 25-letnik s Klanca pri Komendi vrača na kraj, kjer si je lani zlomil zapestje.
Pogačar je pred 12 meseci dirko začel kot glavni favorit ob dvakratnem zaporednem zmagovalcu Belgijcu Remcu Evenepoelu (Soudal-Quick Step), a se v prvi polovici trase znašel na tleh po padcu na spustu pri veliki hitrosti.
Takoj po odstopu je bilo jasno, da si je huje poškodoval zapestje, kar so hitro potrdili iz njegove ekipe. Po operaciji je ob večtedenskem okrevanju izgubil dragocen čas za priprave na dirko po Franciji, ki jo je kasneje za Dancem Jonasom Vingegaardom (Visma-Lease a Bike) končal na drugem mestu, a s precejšnjim zaostankom.
Tokrat pa je nesreča udarila pri njegovih tekmecih. Evenepoel je bil udeležen v hudem padcu na dirki po Baskiji, pri čemer si je zlomil lopatico in ključnico, Vingegaard, ki sicer ni imel načrtovanega nastopa v Liegeu, pa je po pnevmotoraksu, zlomu reber in ključnice šele po 12 dneh zapustil bolnišnico.
Na baskovskih cestah je na tleh pristal tudi slovenski as Primož Roglič (Bora-hansgrohe), a jo odnesel brez zlomov. Vseeno pa se je ob bolečinah in številnih odrgninah 34-letni Kisovčan odločil, da letos na Liegeu ne nastopi, potem ko je to dirko dobil leta 2020.
Pogačar, zmagovalec te preizkušnje leta 2021, ima tako nekoliko bolj odprto pot do zmage, njegov največji tekmec pa bo bržčas Nizozemski as Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Ta sicer na ardenskih klasikah doslej ni posegel po večjih uspehih, leta 2020 je bil šesti, a je letos formo tempiral za celoten marec in april. Brez večjih težav je dobil prestižni klasiki po Flandriji in Pariz - Roubaix ter števec zmag na spomenikih pomaknil na šest.
S Pogačarjem sta tako med najuspešnejšimi kolesarji svoje generacije. Na večni lestvici je van der Poel s šestimi zmagami deseti, Pogačar pa z enim uspehom manj 17.
Vseeno pa Liege - Bastogne - Liege s številnimi strmimi klanci brez tlakovcev bolj ustreza Pogačarju. Ta bo skušal s svojo ekipo po preverjenem receptu narekovati močan ritem do zadnjih izpostavljenih klancev, ali pa bo znova skušal tekmece presenetiti prej, kot je to storil na letošnji dirki Strade Bianche s kar 81-kilometrskim napadom.
Pogačar je prav tako kot van der Poel spomladi dirkal sijajno in ima ob svojem imenu že šest zmag. Povsem je prevladoval na dirki po Kataloniji in tam zbral štiri etapne zmage na poti do skupnega slavja, prepričljivo pa je slavil tudi na makadamskih cestah v okolici Siene.
Zadnjih nekaj tednov se je v Sierra Nevadi pripravljal na visoki nadmorski višini, saj ga po Liegeu čaka prvi nastop na dirki po Italiji. Ta se bo začela 4. maja.
Pogačar in van der Poel sta na nasprotnih koncih načrtovanja forme. Nizozemec jo že dlje časa drži na visoki ravni, čeprav na domači dirki Amstel Gold v nedeljo na podobnem profilu trase kot bo v nedeljo v okolici Liegea ni posegel po visokih mestih, Slovenec pa bo skušal podobno kot v zadnjih letih Evenepoel naravnost z višinskih priprav postaviti temelje za kasnejši Giro.
Ob obeh bo nastopilo še precej odličnih kolesarjev, in sicer Francoza Kevin Vauquelin (Arkea-B&B Hotels) in Benoit Cosnefroy (Decathlon AG2R), Rus Aleksandr Vlasov (Bora-hansgrohe), Ekvadorec Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), Danec Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), Belgijec Tiesj Benoot (Visma-Lease a Bike), Britanec Simon Yates (Jayco-AlUla) in še nekateri drugi.
V Liegeu je največkrat zmagal sloviti Belgijec Eddy Merckx
Pod posebnim drobnogledom bosta tudi zmagovalca Amstel Golda in Valonske Puščice, Britanca Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) in Stephen Williams (Israel-Premier Tech)
Od Slovencev bo zagotovo na startu vsaj še Domen Novak (UAE Team Emirates), bolj nejasen je nastop Mateja Mohoriča (Bahrain-Victorious). Devetindvajsetletnik je namreč padel na dirki po Flandriji in potreboval nekaj šivov. Tudi kasneje se ni počutil najbolje in je izpustil tudi njemu ljubo dirko Pariz - Roubaix.
Mohorič je doslej najvišje v Liegeu posegel leta 2020, ko je končal kot četrti. Takrat je po vratolomnem spustu s klanca Roche-aux-Faucons ujel vodilno četverico, a nato ni imel moči, da bi jih presenetil še v sprintu. Takrat je tudi zavoljo nepopustljivosti ob koncu slavil Roglič, tretje mesto pa je pripadlo Pogačarju.
Ta je nato leto kasneje v sprintu peterice kolesarjev prehitel tokrat odsotnega Francoza Juliana Alaphilippa in prvič slavil na spomenikih.
Od takrat ima Pogačar še tri zmage po Lombardiji (2021, 2022, 2023) in zmago po Flandriji (2023). S šesto zmago bi Pogačar med aktivnimi kolesarji ujel van der Poela, nihče od preostalih pa nima več kot dveh zmag.
V Liegeu je največkrat zmagal sloviti Belgijec Eddy Merckx, in sicer petkrat. Merckx, ki se je vrnil domov po operaciji črevesja, je tudi rekorder po številu zmag na spomenikih z neulovljivimi 19 uspehi.
V nedeljo se bo 110. izdaja Liegea začela ob 10.15 in končala okoli 16.30 po skupno 254,5 km ter 4000 višinskih metrih. Zahtevnih je predvsem zadnjih 100 km s kratkimi in strmimi klanci, med katerimi priložnost za napad v zadnjih 50 km ponujajo predvsem prelazi Desnie (1,6 km/8,1 %), Redoute (1,6 km/9,4 %), Forges (1,3 km/7,8 %) ter Roche-aux-Faucons (1,3 km/11 %).
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču