Vrnitev Laniška in Klinčeve, naskok Kranjca, hat-trick Nemca in sramota Avstrijca

16. 12. 2024, 08:41 | Veronika Steiner
Deli

Po zaslugi smučarjev skakalcev in alpskih smučarjev je za nami sila pester športni vikend.

SMUČARSKI SKOKI

Če o kom to sezono nismo dvomili, potem zagotovo nismo o Niki Prevc. 19-letnica še vedno kot povsem zrela skakalka hladne glave že od začetka tekmuje stabilno in v samem vrhu. Drugouvrščena v skupnem seštevku ima letošnjo sezono sicer bolj izrazito tekmico - Nemko Katarino Schmid.

Prevčeva je na Kitajskem kljub zahtevnim vetrovnim pogojem zabeležila tretje in peto mesto; drugič se je na oder za zmagovalke povzpela tudi Ema Klinec z drugim mestom, kar je odličen pokazatelj, da se v ženskem taboru še naprej dela dobro.

Profimedia

Po tistem skrivnostnem dolgem premoru Klinčeve na koncu lanske sezone je še kako dobro videti, da Ema niti približno ni izgubila stika z najboljšimi. Nemka je pač povsem dominirala na Kitajskem; in enako je trenutno tudi pri moških.

Marsikje po Sloveniji sneži: kje ga bo zapadlo največ

Eno slovensko železo se segreva v ognju že pred novoletno turnejo

Tri zmage pred domačim občinstvom v Titsee-Neustadtu pač niso presenetljive - Pius Paschke je letošnja verzija Graneruda izpred dveh sezon, Kobayashija izpred šestih in Petra Prevca izpred osmih. Kakor bi rekli Američani: "Once you get the ball rolling …"

Kar pa je za nas bolj pomembno, je dejstvo, da je Anže Lanišek po tretjem mestu v nedeljskih kvalifikacijah za 0,4 točke zgrešil ponovitev še, ko je šlo zares. Izjemni konec tedna za Slovenca - dolgi, lepi skoki in konstantna forma, ki se je že od začetka sezone le še pilila. Vse kaže, da se je eno naše železo že dovolj segrelo v ognju še pred novoletno turnejo. 

Profimedia

Sicer pa je hat-trick Paschkeja pač izvrsten. Ste vedeli, da je Nemec še pred dobro sezono bil tik pred tem, da se upokoji? Zdaj pa je z naskokom vodilni v svetovnem pokalu - poleg tega, da je postavil tudi rekord: s 34 leti in 187 dnevi je najstarejši vodilni mož svetovnega pokala v zgodovini. Paschke je popoln primer reka, da nikoli ne obupaj, ker ne veš, kaj te čaka za vogalom.

Tako osladno, kot se sliši, zanj vsekakor drži. Ne moreš mu ne privoščiti tega uspeha - predvsem pa pred domačim občinstvom. Za kontrast pa smo na terenu alpskega smučanja ta konec tedna lahko opazili uspeh, ki ga človeku pač ne gre povsem privoščiti. 

ALPSKO SMUČANJE

Redkokdaj človek pogleda prav takšno tekmo alpskega smučanja. Na meji regularnosti - tekmo, ki niti približno ni fer in izenačena za vse smučarje. A to pač je šport na prostem. Nekaj utehe nam v takšnih situacijah lahko dajo besede Tine Maze, ki se je bila tolikokrat znašla v bitki stotink predvsem z Anno Veith (takrat Fenninger), češ da enkrat ima ena takšno prednost in boljše pogoje, drugič pa druga - da pa se te stvari na koncu vedno nekako izenačijo (po navadi so se izenačile v prid Tini Maze).

Tokrat je imel to srečo Avstrijec Patrick Feurstein, ki je premierno in presenetljivo pristal na veleslalomskih stopničkah - zaostal je le za mojstrom Odermattom. Človek si misli: hvala bogu, da je bilo tako. 

Dobra, a sramotna predstava Avstrijca

Ob vrhunski drugi vožnji v solidnih pogojih je namreč Feurstein napravil takšen gromozanski prepad med sabo in ostalimi 23 tekmovalci, da si ne moreš pomagati, da se ne bi držal za glavo - predvsem zato, ker je bahavo navijal za svoj uspeh, medtem ko so se vse boljši smučarji mučili z vse bolj katastrofalnimi pogoji, in zelo očitno ravno zaradi tega tako dramatično nazadovali.

Če imaš kanček poštenosti v sebi, pač vljudno spremljaš, kako smučarji, proti katerim v izenačenih pogojih ne bi imel šanse, kapljajo za tabo - ali pa, če spodobnosti ne premoreš, se vsaj krohotaš navznoter. Da pa brez sramu proslavljaš uspeh, ki ti ga je podarila večinoma narava; in si tako vidno razočaran, ko enemu največjih smučarjev v zgodovini uspe ugnati tudi to naravo in te prehiti … Marco Odermatt se je zasluženo vrnil na najvišjo stopničko veleslalomske tekme, Feursteina je prehitel za 8 stotink, tretji je bil Stefan Brennsteiner. Žan Kranjec je bil osmi. 

Kranjec drugi v veleslalomu pred eno svojih najdražjih

Čeprav mu tolikokrat očitamo zadržanost, je Kranjec večkrat dokazal, da kljub svoji previdnosti premore izredno raznovrstnost. Obvlada namreč zahtevne in dodobra "zorane" podlage, kot tudi tiste "talepe". In ta konec tedna je ta sposobnost še kako prišla prav.

Profimedia

V nasprotju s številnimi drugimi smučarji je Kranjec v tisti zadnji petnajsterici, ki se je podala v resnično katastrofalne razmere, iz situacije izsilil presenetljivo dober rezultat. Ni ga zmotilo naletavanje snega na čisto razrvto podlago v izjemno slabi vidljivosti; najprej je nazadovanje za tri mesta res dajalo grenak priokus. Po nastopu preostalih smučarjev pa je postalo jasno, da je slovenski as to zorano progo napadal na vso silo in izcimil, kar se je pač izcimiti dalo, ter na koncu pridobil tri mesta.

To osmo mesto ga je tudi posadilo na skupno drugo mesto v seštevku veleslalomskega pokala - za Norvežanom Kristoffersenom. Dobra pozicija, ni kaj. Predvsem pred enim najljubših prizorišč Slovenca; naslednji konec tedna se namreč smuča v Alta Badii, kjer Kranjec zadnja leta že skorajda tradicionalno vedno prismuča na stopničke. Če bo še prikazal tako napadalno vožnjo, kot jo je v ZDA, potem lahko rečemo, da letos ne bo nič drugače. 

Legendarni nogometaš se je ločil: po 23 letih zapustil Ljubljančanko, ki je sestra vrhunskega slovenskega športnika

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere