K. Ž. | 29. 10. 2023, 09:01
Ni groba brez sveč: a kaj se zgodi z njimi, ko odslužijo svoj namen?
Znatno kopičenje odpadnih nagrobnih sveč povzroča težave na več pokopališčih, a na srečo sama uporaba fizičnih sveč upada. Namesto tega ljudje raje uporabljajo virtualne sveče.
1. november, dan, ko obeležujemo spomin na mrtve, se vztrajno bliža. Kmalu se bodo na ljubljanskih Žalah in drugih lokalnih pokopališčih zgrinjale množice ljudi, ki bodo na grob umrlega v spomin postavile svečo. Vsako leto tako območje na pokopališčih osvetlijo ognjeni soji, ki turobnemu kraju podarijo svetleč sijaj. In čeprav s polaganjem sveč na grobove izkazujemo svoj spomin na mrtve, pa se te zlasti v prazničnih časih kopičijo in povzročajo nevšečnosti pristojnim za odvoz sveč.
Morda ste se kdaj spraševali, kaj točno se zgodi s kupi odpadnih sveč, ki so odslužile svoj namen in so zdaj neuporabne. Če je to tako, vam ni treba več brskati po spletu, saj imamo za vas vse odgovore že pripravljene.
Uredba o odpadnih nagrobnih svečah določa, da mora izvajalec gospodarske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov sveče prevzemati na prevzemnih mestih na ali ob pokopališčih. V kolikor površina pokopališč presega 15 hektarjev, lahko upravljavec pokopališča odpadne nagrobne sveče oddaja neposredno zbiralcev. V Mestni občini Ljubljana je takšno pokopališče Žale, so sporočili iz Žal.
"Oddaja odpadnih nagrobnih sveč izvajalcu javne službe zbiranja ali zbiralcu je brezplačna, upravljavec pokopališča pa ne sme zahtevati plačila od izvajalca javne službe zbiranja ali zbiralca za njihov prevzem," so pojasnili na Žalah. Samo praznjenje zabojnikov poteka glede na trenutne dnevne potrebe pokopališča vsak dan ali pa na štirinajst dni. Praznjenje začasne deponije sicer poteka v povprečju dvakrat na mesec.
Prekomerno kopičenje sveč še vedno predstavlja težavo
Pojasnili so še, da na samem pokopališču Žale v zabojnikih ne prihaja do prekomernega kopičenja sveč, saj jih redno praznijo. "Prihaja pa do neredne oddaje sveč zbiralcu, kar povzroča prekomerno kopičenje sveč na naši začasni deponiji." Dodali so, da se odpadne nagrobne sveče uspešno reciklira.
Ker sta oktober in november meseca, ko ljudje pogosteje obiskujejo pokopališča, se odvoz sveč v tistem času dejansko poveča. A na Žalah pri tem opozarjajo, da je potrebno upoštevati, da na grobove prinesene sveče najemniki v zabojnike odlagajo z zamikom, saj gorijo različno dolgo, od nekaj dni do nekaj mesecev.
Nagrobne sveče imajo slab vpliv na okolje, zaradi česar je njihova uporaba odsvetovana. Vzpodbudno dejstvo je, da število odpadnih nagrobnih sveč že nekaj let pada. Sodeč po mnenju pristojnih na pokopališču Žale, vzrok ne tiči le v ozaveščenosti o njihovem vplivu na okolje, ampak tudi v iznajdbi kompostabilnih sveč, ki se odlagajo v zabojnike za razgradljive odpadke.
"V manjši meri vpliva tudi spreminjanje navad novih generacij, ki manj obiskujejo pokopališča in raje prižigajo virtualne sveče na našem iskalniku grobov, torej s pomočjo računalnika ali pametnega telefona," so še zaključili. Ravno zaradi tega razloga pri naslednjem obisku raje prižgite virtualno svečo ali svečo, ki nima tako slabega vpliva na okolje, saj boste tako storili nekaj dobrega za umrlega kot tudi za naš planet.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere