Dom

Bodimo pametni! Kako "denarnici prijazno" zračimo pozimi?

2. 2. 2023, 12:35 | R. K.
Deli
Bodimo pametni! Kako "denarnici prijazno" zračimo pozimi? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kakovost zraka v notranjih prostorih, kjer se zadržujemo, je zelo pomembna za naše zdravje, hkrati pa lahko s pravilnim prezračevanjem tudi privarčujemo.

Pravilno prezračevanje je predvsem v zimskih mesecih pomembno iz več razlogov. Vpliva lahko tako na naše počutje in zdravje kot tudi na količino porabljene toplote. S pravilnim prezračevanjem se lahko izognemo nastajanju plesni, hkrati pa lahko prihranimo tudi določeno količino energije, ki jo potrebujemo za ogrevanje.

Neredno zračenje prostorov lahko na naše počutje vpliva negativno, škoduje pa lahko tudi našemu zdravju. Da so prostori, v katerih se zadržujemo, dobro prezračeni, je še posebej pomembno, kadar moramo držati pozornost in potrebujemo več koncentracije, pa tudi ko smo pod stresom. Ob tem pa je dobro poskrbeti tudi za minimalno izgubo toplote.

Visoka kakovost zraka - nizka izguba toplote

Negativne posledice, ki jih lahko občutimo, če se zadržujemo v slabo prezračenih prostorih, kjer je povečana koncentracija ogljikovega dioksida, so lahko utrujenost, pomanjkanje koncentracije in celo glavobol. Pojavijo se lahko težave s spanjem in alergije. V slabo prezračenih prostorih se nabira tudi vlaga, ki jo zaradi kondenzacije pogosto opazimo predvsem na oknih.

Zaradi nabiranja vlage lahko na zidovih in stropu nastane plesen, ki je zdravju še posebej škodljiva.

Cilj pravilnega prezračevanja je pri minimalni izgubi toplote doseči dobro kakovost zraka v prostoru. Pomembno je, da prezračujemo večkrat na dan, okna pa za kratek čas opremo na stežaj. Kolikokrat prezračevati, je odvisno od tega, koliko ljudi se zadržuje v prostoru in kaj počnejo. Delež vlage v prostoru lahko povečajo dejavnosti, kot so pranje, kuhanje ali sušenje perila

V najhladnejših mesecih ne dlje kot pet minut

Izogniti se je treba dolgotrajnemu prezračevanju z odpiranjem oken na nagib, saj na ta način iz stanovanja izpustimo veliko topoltne energije. Poleg tega pa lahko s takšnim načinom prezračevanja sprožimo tudi nastajanje plesni na predelih oken. Med zračenjem je priporočljivo, da na radiatorjih zapremo termostatske ventile.

Prezračevanje je še posebej pomembno, če smo pred kratkim zamenjali okna z novimi, ki so bolj zrakotesna, ali pa imamo novo izolacijo fasade. 

Na to, kako dolgo naj bodo med prezračevanjem odprta okna, vpliva predvsem zunanja temperatura. Če je ta nižja, je priporočljivo okna imeti odprta krajši čas. V najhladnejših mesecih tako ni priporočljivo imeti oken odprtih dlje kot pet minut naenkrat. V prehodnih obdobjih pa je priporočljivo zračiti le 10 do 15 minut. Okna je priporočljivo odpreti vsaj dvakrat do petkrat na dan.

https://www.metropolitan.si/trendi/ste-vedeli-kako-se-perilo-pozimi-najhitreje-posusi-ne-da-bi-pri-tem-nastajala-plesen-2/

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih