D. D. | 4. 10. 2023, 06:00
5 pravil za nego trate, da bo pripravljena na hladnejše dneve
Jeseni trata potrebuje še malce več pozornosti.
Jesen je tukaj, z njo pa tudi še zadnja opravila v okolici hiše, da jo pripravimo na hladnejše dneve. Splača se vam potruditi, da boste lahko spomladi bosi hodili po lepi travi. Katerih pet pravil morate upoštevati za jesensko nego trate?
Zračenje travne ruše
Če po trati pogosto hodimo, se zbije, to pa zraku in vodi preprečuje dostop do korenin. Trato zato močno pregrabite ali preluknjajte (prebodete z vilami). Za učinkovito zračenje morate luknje narediti na vsake nekaj centimetrov, če ne, to ne bo učinkovito. Priporočljivo je, da to naredite še pred gnojenjem.
Kaj pa gnojenje?
Trate jeseni ne gnojimo z dušikovimi gnojili, saj bi pospešila rast, nato pa bi mlade in občutljive travne bilke lahko poškodoval mraz. Zato je treba uporabiti gnojilo, ki ima višjo vsebnost fosforja in kalija za močnejše korenine. Kalij je pomemben tudi zato, ker travo zaščiti pred boleznimi in ji pomaga preživeti sušna in mrzla obdobja.
Grabite listje
Jesensko odpadlo listje je treba redno grabiti, saj preprečuje prehod sončne svetlobe in zadržuje vlago. Odpadlo listje zato redno grabite in odstranjujte s svoje zelenice, sicer boste spomladi pod njim našli slabo travo ali celo gola področja.
Dosejevanje praznih mest
Travo je treba na novo posejati povsod, kjer je trava propadla ali pa je bil odstranjen plevel. Jesen je odličen čas za dosejevanje, saj so tla še topla, v zraku je veliko vlage, noči so hladne, sonce pa ni več tako močno.
Koliko časa še kosimo trato?
Na splošno velja, da lahko vrtno zelenico kosimo vse do takrat, ko so nočne temperature nad 5 stopinjami Celzija. "Ko začne zmrzovati, ko temperature padejo pod pet stopinj, moramo s košnjo prenehati. Velja pa pravilo, da trava ne sme iti v zimo previsoka. Idealna višina je okoli 10 centimetrov. Če pustimo travo previsoko, nam lahko snežna plesen povzroči veliko težav, če je pa prenizka, pa lahko pomrznejo korenine, saj ima trata zelo plitev koreninski sistem," je za Maribor.si pojasnila Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline, zaposlena na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi