Čarobno vzdušje, ki ga vnesejo v dom, je ob koncu leta nekaj najlepšega. A previdnost ni nikoli odveč, na kaj morate biti pozorni?
Učinek lučk v temi je v zimskem času, ko so noči daljše, še toliko bolj čudežen. Med prazničnim časom nedvomno vplivajo na naše razpoloženje. Vendar pa lahko lučke zanetijo tudi požar in če želimo mirno uživati v najlepšem času leta, moramo znati poskrbeti za varnost.
Ne pozabite, da gre za električen izdelek
V božičnem času se vsako leto dogajajo nesreče, ki jih povzročijo božične lučke. Mnoge se k sreči končajo le s slabo izkušnjo in manjšo materialno škodo, vse pa žal ne. Če imamo srečo, da smo v trenutku, ko izbruhne plamen, v bližini, ga lahko s treznim in hitrim ravnanjem pogasimo ali vsaj zmanjšamo večjo škodo in poškodbe.
Božične lučke ponekod gorijo ves dan, ne glede to, ali so člani družine doma ali ne, ponekod pa le v večernem času.
Kot vsako leto opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije, so božične lučke sezonski izdelek. Kupujemo jih le v prazničnem času, ko imamo že tako in tako precej stroškov z obdarovanji. Ker mnogi za okrasitev ne želijo pretirano zapravljati, posežejo po cenejšem izdelku, česar se trgovci dobro zavedajo. Zato ponujajo "izdelke za vsak žep".
Njihova kakovost je pogosto vprašljiva
Vsi izdelki, s katerimi osvetljujemo hiše in smrečice, niso enako kakovostni, previdnost je potrebna tudi pri njihovem nameščanju oziroma napeljevanju in priključevanju. Posledica pomanjkljive kakovosti svetlobnih dekoracij je lahko tudi električni udar.
Najpogostejše resne napake so bile v preteklosti pomanjkljiva izolacija in neprimerno pritrjeni kabli.
Skoraj četrtina lučk je imela pretanke žice za jakost električnega toka, ki potuje po njih, kar pomeni resno nevarnost, da se pregrejejo in povzročijo požar.
Kaj lahko storite za večjo varnost?
Da bodo decembrski prazniki varni in veseli, se mora previdnost začeti že v trgovini. Ne kupujte cenenih izdelkov, kupujte le v trgovinah, ki jim zaupate.
Izberite tiste, ki so opremljeni s podatki o proizvajalcu, s tehničnimi podatki in opozorilnimi znaki ter imajo skrbno pripravljena navodila.
Preden se odločite za nakup, premislite, kje želite lučke uporabiti. Dekoracija na prostem zahteva drugačno izvedbo od tiste, ki je namenjena okrasitvi v stanovanju; biti mora obstojnejša in odporna proti vlagi in vetru.
Lučk ne obešajte po zavesah
Tudi nameščanje svetlobnih nizov zahteva pazljivost. Ne obešajte svetlobnih verig po materialih, ki so hitro vnetljivi, lučke in kabli se lahko pregrevajo in hitreje se lahko zgodi nesreča.
Poskrbite, da bodo vtičnice enakomerno obremenjene, da ne prekoračite zmogljivosti varovalk.
Osvetlitve ne pustite brez nadzora
Ko odidete od doma in zvečer, ko greste spat, je lučke treba ugasniti. Za večjo varnost skušajte otrokom preprečiti dostop do svetlobnih verig. Občasno velja preveriti, ali se deli pregrevajo, ugotoviti, ali so se morda žice sčasoma razmajale in kako trdni so še priključki.
Če je potrebno, zamenjajte razmajane in utripajoče žarnice.
Po končanih praznikih skrbno preglejte vse kable in žarnice, če ugotovite kakršnokoli napako, raje izdelek odnesite v smetnjak, kot da bi ga sami popravljali. Pred ponovno uporabo v naslednji sezoni pa ne pozabite še enkrat preveriti, ali so vse žarnice brezhibne.
Kakšna je kazen za krajo smreke v gozdu?
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"