Če upoštevate teh 5 nasvetov, lahko preživite napad morskega psa.
V zadnjih dneh se je zvrstilo več napadov morskih psov v Egiptu, natančneje v Hurgadi, ki je priljubljeno letovišče tudi mnogih Slovencev.
Zato smo preverili, kako se obvarovati, če pride do najhujšega in se sredi morja znajdete z morskim psom.
Prej še vas pomirimo ...
Statistični podatki pravijo, da je možnost, da nas bo pokončal morski pes zgolj 1 : 264 milijonov. Torej je večja verjetnost, da umremo v letalski ali prometni nesreči.
Kdaj so možnosti, da srečamo morskega psa največje?
- Za napad ima morski pes več možnosti, kadar smo sami.
- Velja tudi, da jih lahko pogosteje srečamo po močnem deževju.
- Določene vrste morskih psov lahko pogosteje srečamo ob svitu oziroma ko se dela mrak.
5 nasvetov, ki vam lahko rešijo življenje
Kaj torej storiti ob napadu morskega psa? Predstavljamo 5 nasvetov, ki vam lahko rešijo življenje.
1. Ohranite mirno kri
Ne zaženite panike. Če se boste sami znašli v neposredni bližini morskega psa, vam bo instinkt narekoval, da skušate čimprej in čim hitreje odplavati proč.
https://www.metropolitan.si/novice/kronika/v-smrtonosnem-napadu-umrli-zenski-iz-teh-dveh-drzav/
Uprite se tej skušnjavi, kajti s hitrim premikanjem obstaja večja verjetnost, da vas bo napadel, poroča portal Moški svet. V paniki morski pes namreč preklopi na "plenilski način" razmišljanja, ki mu govori, da naj ujame bežeči plen.
Zapomnite si – samo zato, ker je v vaši bližini morski pes, to še ne pomeni, da ste se znašli na njegovem meniju. Oklepajte se te misli in lažje boste ostali mirni.
Umaknite se umirjeno in če je le mogoče v skupini.
2. "Pomembno je, da z njimi plavamo na istem nivoju"
"Samo ko plavamo nad njimi, je naša senca tista, ki jim da občutek ogroženosti. Mogoče tudi izgledamo kot tjulnji. Pomembno je, da z njimi plavamo na istem nivoju, tako se lahko skupaj družimo in od nas ne bežijo ali nas skušajo napasti."
3. Očesni stik
Tako kot "kopenski" psi tudi morski cenijo odločnost, zato se z morskim psom soočite. A ne z agresijo. Ohranite mirne živce in vzdržujte očesni stik z živaljo. Dajte ji vedeti, da ste tudi sami plenilec.
Če se vam približa, ga odrinite. Z njim se ne želite spustiti v boj, saj je zmagovalec znan vnaprej, a ne bodite krotki. Pogosto se morski psi umaknejo, kadar se jim postavite po robu, piše Moški svet.
4. Če napade, napadite nazaj
Napad je najboljša obramba. V primeru, da si vas izbere za hrano, veliko izbire več nimate. Ob ugrizu ne začutimo bolečine zaradi ugriza samega, "le" močan stisk, neznosna bolečina pa se pojavi, ko plenilec začne z nami opletati, piše Moški svet.
Strokovnjaki priporočajo, da začnete tepsti in napadati morskega psa kakor veste in znase. Merite na oči, nos in škrge. Dajte mu vedeti, da niste lahek plen.
Če plenilec ni prevelik, začnite krožiti okoli njega, kot to sicer počne sam, saj takšni morski psi niso vajeni tako velikega plena in so posledično previdnejši, priporoča Moški svet.
Četudi vas ugrizne, to še ne pomeni začetek konca, saj se večina neizzvanih napadov konča srečno.
5. Rane ne glejte
Ljudje morskemu psu nismo kos in rane, ki nam jih te živali zadanejo, so lahko grozljive. Če boste pogledali svojo rano, lahko zaradi grozljivega prizora padete v šok. Skušajte se osredotočiti na preživetje oziroma kako čim prej prispeti na varno.
https://www.metropolitan.si/novice/na-plazi-v-blizini-sydneyja-po-napadu-morskega-psa-umrl-deskar/
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"