Dom

Trik, s katerim bo vaš hranilnik vedno poln

14. 4. 2023, 06:00 | N. V.
Deli
Trik, s katerim bo vaš hranilnik vedno poln (foto: Profimedia)
Profimedia

Varčevanje denarja je za mnoge od nas zelo težko. Zato vam ponujamo nasvet, kako najlažje varčevati.

Se tudi vam zdi, da nikoli nimate dovolj denarja, z naraščajočimi cenami osnovnih živil pa je prihranek kakšnega evra še težji? Zagato lahko rešite, če upoštevate pravilo 50:20:30.

Najlažje varčevanje

To intuitivno in preprosto pravilo vam lahko pomaga sestaviti razumen proračun, ki se ga lahko sčasoma držite, da dosežete svoje finančne cilje. Varčevanje si lahko olajšate z razdelitvijo dohodka v kategorije:

  • V prvi kategoriji je bistveno, da 50 odstotkov svojega dohodka namenite za tekoče potrebe, kot so komunalne storitve in življenjski stroški.
  • V drugi kategoriji namenite 30 odstotkov denarja za izpolnitev svojih želja, kot so večerja v restavraciji, članarina v fitnesu in podobno.
  • V zadnjih 20 odstotkih je denar za odplačilo dolgov in varčevanje

Če tako vsak mesec ločite svoje finance, lahko sčasoma prihranite veliko denarja. O pozitivnih učinkih takšnega varčevanja poročajo mnogi uporabniki družbenih omrežij.

Slovenci in varčevanje

Povprečno gospodinjstvo v Sloveniji že več let zapored v povprečju privarčuje višji delež razpoložljivega dohodka, kot ga v povprečju privarčuje povprečno gospodinjstvo v evrskem območju in v Evropski uniji. A čeprav smo bili Slovenci po statističnih podatkih leta 2020 rekordno varčni, v vsebinskem smislu varčevanje slovenskih gospodinjstev sploh ni varčevanje.

Denar 'v nogavici' predstavlja glavni del varčevanja Slovencev, je pred časom za 24ur povedal profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Maks Tajnikar.

To je znak, da ljudje ne zaupajo oblasti. Slovenci privarčevani denar še vedno usmerjamo predvsem v vpogledne vloge, kar med drugim pomeni, da ostajamo pri izbiri oblike varčevanja konservativni in nenaklonjeni tveganju.

Podatki kažejo, da se Evropejci najpogosteje odločimo, da bomo denar 'dajali na stran', ker si želimo zagotoviti sredstva za: nepričakovane dogodke (kot je bil denimo izbruh pandemije), upokojitev, večje nakupe (na primer za dodatna stanovanja, pohištvo, vozila) ter za potovanja (dopust), izobraževanja in finančno podporo otrokom, vnukom ...

https://www.metropolitan.si/novice/slovenija/goljufivi-radiologi-morajo-celjski-bolnisnici-vrniti-denar/

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"