N. V. | 25. 4. 2023, 07:00

Živite v zdravem domu? Kar 85 tisoč Slovencev ima zaradi neprimernega bivališča težave z zdravjem

Profimedia

Šestletna raziskava, ki je zajela 16 tisoč ljudi, je pokazala, da ima bivališče velik vpliv na razpoloženje in zaznavanje stresa.

Šestletna raziskava, ki je zajela 16 tisoč ljudi, je pokazala, da ima dnevna svetloba od vseh vremenskih dejavnikov največji vpliv na naše razpoloženje in zaznani stres. Skrb vzbujajoč podatek namreč je, da je raziskava Barometer zdravih domov pokazala, da kar 85 tisoč Slovencev meni, da živi v pretemnem domu brez zadostne dnevne svetlobe. 

Pretemen dom lahko neposredno vpliva na razpoloženje in počutje ter lahko vodi v depresijo. Dnevna svetloba torej izboljšuje razpoloženja, saj pomaga ublažiti simptome depresije in anksioznosti, ne glede na to, ali smo na prostem in uživamo na spomladanskem soncu ali imamo dovolj dnevne svetlobe v svojem domu.

Kako zagotoviti več svetlobe?

Očitno je, da več ko ima dom steklenih površin, več sončne svetlobe bo vstopilo v prostor. Količino dnevne svetlobe in svežega zraka v svojem domu lahko povečamo le z dodajanjem dodatnih oken. 

Profimedia

Koliko dnevne svetlobe bo vstopilo v naš prostor, je odvisno tudi od položaja oken. Zanimivo je tudi to, da strešna okna prepuščajo dvakrat več svetlobe kot navpična.

Tako boste poskrbeli za svoje rastline

Z zadostno količino dnevne svetlobe ne bomo le skrbeli za svoje duševno zdravje, ampak tudi za vaše rastline. Voda, svež zrak in sončna svetloba so glavni dejavniki, ki jih vsi potrebujemo. Ni treba, da smo ravno znanstveniki, da bi prepoznali učinke svežega zraka in dnevne svetlobe na vsa živa bitja. Če imamo v svojem domu rastline, lahko opazujemo, kako omenjena dejavnika vplivata nanje. 

Rastline, ki ne potrebujejo veliko svetlobe, so sicer postale izjemno priljubljene, kljub temu pa strokovnjaki poudarjajo, da za svoje preživetje potrebujejo vsaj zmerno svetlobo. Poleg tega določena količina naravne svetlobe ni potrebna samo za preživetje, ampak tudi za rast in razvoj rastlin.

Profimedia

Sicer rastline izkoriščajo razpoložljivo dnevno svetlobo za optimizacijo zgodnjega razvoja sadik ter s pomočjo svetlobe oblikujejo svojo rast. Znanstveniki so ugotovili, da lahko sadike celo spremenijo barvo ali obliko, da preživijo neprijetne razmere, dokler ne najdejo prave količine sonca in kisika. V vsakem primeru jo morajo, saj brez svetlobe in svežega zraka propadejo in umrejo.

Rastline v enem dnevu odstranijo do 87 odstotkov toksinov iz zraka

Po drugi strani pa tam, kjer rastline uspevajo in cvetijo, obstaja velika verjetnost, da se bomo tudi mi počutili dobro. Obsežna raziskava Nase je namreč pokazala, da lahko sobne rastline v 24 urah odstranijo do 87 odstotkov toksinov iz zraka. Poleg tega opazovanje zelenja in narave pomaga, da se počutimo bolj sproščene in umirjene, kar ugodno vpliva na naše vsakdanje razpoloženje. 

Novo na Metroplay: "To je kot droga" - Livija Pandur | N1 podkast s Suzano Lovec