Če živite v hiši, se morate jeseni nujno posvetiti temu opravilu

24. 9. 2024, 06:00 | N. V.
Deli

S tem nasvetom preprečite morebitne težave, ki jih nihče ne želi imeti.

Žlebovi, polni listja in smeti, ne morejo normalno opravljati svoje funkcije, zato jih je treba redno čistiti. To je še posebej pomembno jeseni, saj se takrat v njih nabere več listja, hkrati pa ta letni čas običajno prinese več dežja.

Zamašeni žlebovi

Zamašeni žlebovi so lahko resen problem. V žlebove, ki ne prepuščajo pretoka, se ujame voda, ki se lahko razlije in tako pristane po fasadi ali celo začne prodirati skozi streho v notranjost. Podobno so lahko slabo vzdrževani žlebovi odlično skrivališče za mravlje, termite in druge škodljivce.

Zamašeni žlebovi so lahko resen problem.

Zamašeni žlebovi so lahko resen problem.

Profimedia

Naklon strehe usmerja tok dežja tako, da voda teče proti robu strehe. Voda v žlebu se nato zbira in preusmerja v prvo razpoložljivo odtočno cev. Vse to seveda ob predpostavki, da so žlebovi prazni.

Milijone je zapustil mestu, v katerem ni živel in ga ni niti obiskal

Zakaj je treba žlebove redno čistiti?

Za pravilno delovanje mora biti žlebni sistem prost. V nasprotnem primeru lahko umazanija, listje, veje in druge smeti, ki se naberejo v njih, povzročijo zamašitev.

Žlebove je treba očistiti vsaj enkrat letno – najbolje jeseni. Če stojijo ob drevesu, je priporočljivo, da to počnete pogosteje.

Kako očistiti žlebove? 

Prvi korak pred čiščenjem žlebov je čiščenje okolice hiše in odstranitev vseh ovir ali predmetov, ki bi lahko motili delo. Nato izberemo in pripravimo opremo, ki jo bomo uporabljali. Pomaga vam lahko puhalnik listja, sesalnik, vrtna cev ali visokotlačni čistilec. Če nobene od teh naprav nimate, lahko delo opravite ročno z metlo. Seveda boste potrebovali tudi stabilno lestev.

Ročno čiščenje

Smeti ročno poberite iz žleba z rokavicami ali manjšo lopatko in jih odvrzite v koš ali vrečo za smeti.

Žlebove je treba očistiti vsaj enkrat letno – najbolje jeseni.

Žlebove je treba očistiti vsaj enkrat letno – najbolje jeseni.

Profimedia

S puhalom za listje

Najprej zamašite odtočno cev s krpo ali staro brisačo, da vanjo ne pada listje. Postavite lestev tako, da lahko sežete od enega konca do drugega in sproti odpihujete umazanijo. Večina puhalnikov ima močan nastavek za pretok zraka, ki je kot nalašč za odstranjevanje listja in vejic iz žlebov. V zadnjem koraku še s cevjo sperite preostale liste.

Vrtna cev

Sistem žlebov lahko očistite tudi z vrtno cevjo, opremljeno s pršilnim nastavkom. Tok vode usmerite v žlebove, večje dele pa odstranite z rokami, pri čemer se izogibajte pretiranemu zalivanju žleba.

Z visokotlačnim čistilnikom

Če so žlebovi polni listja, jih lahko uspešno očistimo z visokotlačnim čistilnikom. Za najboljše rezultate je pomembno, da je ta opremljen z ustreznim nastavkom za močan vodni curek. Vedno začnite pri točki, ki je najbližja odtočni cevi, popršite po celotni dolžini in se nato vrnite na odtočno cev. Ob tem bodite pozorni na pritisk in kot škropljenja, da ne poškodujete strehe ali žlebov, piše Dominvrt.si.

Hči Roberta Goloba se mu je na proslavi pridružila v kavbojkah (FOTO)

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"