40 let po smrti našega največjega alpinista spomin še živi: "Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel ..."

24. 4. 2023, 16:00 | Anja Kovačič
Deli
40 let po smrti našega največjega alpinista spomin še živi: "Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel ..." (foto: Anja Kovačič/Stipe Božić/fotomontaža)
Anja Kovačič/Stipe Božić/fotomontaža

Slovenci smo narod gora, hribov, pohodništva in narave. Ni dvoma, da je knjiga Nejca Zaplotnika dosegla že vsakega pohodnika, ki rad bere. 40 let po tragični smrti v Himalaji je Pot dočakala jubilejno izdajo. O tem, koliko nam ta knjiga pomeni, smo se pogovarjali s knjigoljubi in ljubitelji narave.

"Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil v sebi. Vse to je moje življenje." - Nejc Zaplotnik, Pot

Mineva natanko 40 let, odkar se je Jernej (Nejc) Zaplotnik 24. aprila 1983 smrtno ponesrečil pod ledenim plazom, ki se je zrušil z južne stene Manasluja v Himalaji. Slovenski alpinist se je alpinizmu posvečal od 1969 in se mu povsem podredil. Uvrstil se je med najuspešnejše slovenske alpiniste svoje generacije in je zagotovo ena najbolj karizmatičnih osebnosti slovenskega alpinizma.

Na tisoče vzponov, na tisoče izvodov in na tisoče bralcev

Opravil je več kot 350 vzponov vseh težavnostnih stopenj po Evropi, Afriki in Severni Ameriki. Veliko je plezal sam, izvedel je več kot 30 prvenstvenih vzponov doma in na tujem, nekaj zahtevnih zimskih ponovitev in več ekstremnih smučarskih spustov, piše na spletni strani Mladinske knjige, ki je ob 40. obletnici Zaplotnikove smrti izdala jubilejni osveženi ponatis v trdi vezavi in z novo spremno besedo Nejčevega alpinističnega sopotnika Vikija Grošlja.

"V današnjem času dehumanizacije človeka in razkroja občečloveških vrednot je morda ravno zato za generacijo, ki se v tem družbenem kaosu težko znajde, Pot še toliko aktualnejša in pomembnejša," nam je zaupala Saša Kozarov, urednica jubilejnih izdaj Pot in Pot ­– Najlepše misli.

Knjiga je bila natisnjena že v več kot 50.000 izvodih, prevedena je bila v štiri jezike (hrvaščino, italijanščino, nemščino in poljščino) in prebralo jo je na stotisoče bralcev vseh generacij.

Pot že desetletja povsem upravičeno navdihuje bralce in bralke različnih starosti in interesov. Presega svoj žanr, na njenih straneh pa spoznamo, kaj pomeni resnično živeti to, v kar verjameš.

Knjige o osebni rasti so vedno aktualne

Barbara Gradič Oset je strastna ljubiteljica knjig in narave, zato v svojem delu kot predstavnica Planinske zveze Slovenije za odnose z javnostmi združuje vse svoje strasti. "Kot številnim Slovencem je bila ena izmed prvih knjig z gorniško literaturo prav Nejčeva Pot. Še zdaj se spominjam občutkov ob branju te knjige, navdušenja nad avtorjem in okoljem, ki ga je opisoval."

"Neizmerno sem vesela ob novici, da je kulturna knjiga dobila prenovljeno izdajo. To knjigo mora prebrati vsak, ki 'stopa po poti k sebi, v svojo notranjost in skozi sebe nazaj k ljudem'."  - Barbara Gradič Oset

O knjigi je z nami spregovoril tudi Samo Rugelj, vodja založbe UMco, založnik, pisatelj, ljubitelj narave, hribov in strastni tekač. Pred štiridesetimi leti je izšla tudi knjiga njegovega očeta Uspešna pot, ki jo je posvetil njemu, sinu Samu. Opremljena je s citati Zaplotnikove Poti. "Knjiga je bila že v tiskarni, ko je do nas prišla vest, da se je Nejc Zaplotnik smrtno ponesrečil (na današnji dan pred točno 40 leti), tako da so naknadno vstavili še to informacijo."

Glede na to, da tudi Rugelj izdaja tovrstne tematike, je komentiral, kakšen je trend med slovenskimi bralci - nekoliko več je zanimanja po knjigah o osebni rasti, izgorevanju, psihičnih težavah: "Osebna rast in knjige o tem so vedno aktualne, ne samo danes. Je pa seveda tu vmes marsikaj, česar ne bi priporočil v branje. Seveda podpiram svobodno izbiro tako pri izdajanju kot branju: kaka knjiga lahko enemu pomaga, drugi pa bo nanjo gledal zviška."

"Kot oboževalko življenja me je navdušil s tem, kako polno je živel"

Gradič Osetova meni, da sta jo Zaplotnikova iskrenost in direktnost odpeljala v svet gora, v svet narave, v nekaj, kar je mogoče v študentskem času, ko je knjigo prvič prebrala, pozabila.

"Nevoščljivo sem stopala v njegov svet ljubezni do gora, ki so bile zanj način življenja, nekaj, kar so ga oblikovale. Kot knjigoljubko me je navdušil z izbiro besed in opisov, kot oboževalko življenja me je navdušil s tem, kako polno je živel življenje, od popolne predanosti plezanju, goram in družini, do veseljačenja s prijatelji in odklopa od civilizacije."

"Kdor me je pripravljen sprejeti takšnega, kakršen sem, le ta me ima resnično rad, spreminjal pa se drugim ljudem na ljubo ne bo," je le eden od številnih podčrtanih stavkov v njeni knjigi Pot.

Rugelj je kot založnik prebral nepoznano število knjig. Med njimi, kmalu po izidu, tudi Pot. "Pot je prvič izšla leta 1981, ko sem bil star 15 let in kmalu zatem sem jo tudi prebral. Bila je ena od pomembnih knjig moje mladosti, nekakšna slovenska Siddartha Hermana Hesseja. Knjiga Pot je pač trajna ljubezen, ki ni zarjavela do današnjih dni."

Na knjižnih policah jo imajo praktično vsi alpinisti

Tako Gradič Osetova kot drugi pohodniki, ljubitelji gora in plezalci to knjigo dojemamo kot nekakšno "biblijo". Le zakaj se ta knjiga dotakne toliko ljudi? "Knjiga Pot je koncentrat želje po svobodi in uresničevanju lastnega bistva in poslanstva. To je temelj vsakega človeka. Poetično, strastno, optimistično in idealistično je napisana. Vleče od začetka do konca. Bila je generacijska knjiga; pomenljivo je to, da so jo imeli doma tudi praktično vsi alpinisti," je nazoren Rugelj, ki pripoveduje, da je to ugotovila tuja avtorica. "Mislim, da je bila to Bernadette McDonald, ko je obiskovala domove slovenskih alpinistov."

 

Pri nas je poleg Zaplotnikove Poti še ena taka knjiga, ki večno živi med nami na knjižnih policah po slovenskih domovih. "Tak tip knjige je tudi Čarovnikov vajenec Evalda Flisarja, ki je izšla nekaj let za tem, leta 1986, in tudi še lepo živi – tako kot njen avtor."

V knjigi se prepletajo avtobiografski dogodki s filozofskimi razmišljanji o življenju. Zaplotnik razkriva življenjsko zgodbo v ritmu predanega raziskovalca, ki ga želja po vrnitvi v naravo žene čez vse prepreke. Vsa njegova bit je usmerjena v gore, plezanje in branje, vse drugo je kot nekakšno plačilo za to, da lahko živiš kot človek na Zemlji. Ravno kombinacija predanega branja in večnega raziskovanja gorskih sten je kriva za to, da je knjiga literarna mojstrovina.

"Za založnika je taka knjiga družinska srebrnina. Ne bi bilo narobe, da bi bila Pot kdaj tudi maturitetno branje. Za založnika je to tudi odgovornost – s tako knjigo je dolžan skrbno ravnati," še pove Rugelj.

"Le toliko postojim, da mi praznina zaprtih vrat odtuji tiste ljudi, ki sem jih ljubil, nato jim pokažem hrbet in drsajočih korakov krenem naprej. Kam? Sam sebi naproti." - Nejc Zaplotnik, Pot

https://www.metropolitan.si/trendi/potovanja/korzika-gradisnik/

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov