1. 7. 2022, 20:33 | Vir: Aktivni.si

Poletje je čas za ferate! A najprej morate poskrbeti za VARNOST!

Bluzerja - blog

Zanimanje za ferate postaja vse večje, v Sloveniji pa je zadnja leta izjemno priljubljena oblika športa. Kaj jo dela tako posebno? Koliko znanja o plezanju in moči potrebujemo za ta šport? Za vas imamo odgovore.

Feratarstvo se močno povezuje s turizmom. Turizem in plezanje gresta z roko v roki. Zelo znane so ferate v Dolomitih, kjer jih tržijo ne samo agencije, temveč tudi hoteli. Prve zavarovane poti so nastale že pred prvo svetovno vojno. Pri nas je bil prvi Jakob Aljaž, ki je dal z jeklenico in jeklenimi koli opremiti pot na Triglav. Če imamo radi gore in naravo, bo obisk ferat samo še popestril naš dan. Velikokrat pa se zgodi, da nimamo časa za obisk visokogorja. Obisk ferate  pričara prav to; željo po plezanju, stik z naravo ter nekaj prekrasnih razgledov.

Kaj je ferata?

Ferata je vsaka zavarovana planinska pot, ki je zavarovana z jeklenico. Mnoge poti je potrebno premagati s plezanjem in velikokrat nam je v pomoč prav jeklenica po kateri se potegnemo navzgor. Zanimanje za ferate postaja vse večje in prav zaradi tega jih nastaja vedno več in postajajo težje premagljive. Čeprav se mnogi ne strinjajo glede pravih ferat, so mnenja, da pot na Triglav, Mangart, Prisojnik in še bi lahko naštevali, ne spadajo med ferate. Je le zavarovana zelo zahtevna planinska pot. Kljub vsemu se te poti uvrščajo med ferate.

Najbolj znana je ferata na Mangart; Via della Vita, ki ima oceno D, E. Opremljena je z vsemi osnovnimi pomagali: od jeklenice, stopov, klinov in lestve. Mnogi jo opisujejo kot eno izmed najlepših. Takšnih poti je veliko, obiskane so zelo dobro, vendar boste za takšno ferato potrebovali čas. Kaj pa, če vam časa primanjkuje, pa bi vseeno šli malce v gore? Kako to storiti, znanja o feratah pa (še) nimate?

Popolnoma enostavno, bi dejali vsi tisti, ki ferate že nekaj časa obiskujejo. Res je enostavno, ko že imate znanje oziroma izkušnje. Da pridete do znanja, pa je najbolje, da greste kar po vrsti.

Na katere kategorije delimo ferate?

Ferate delimo na kategorije: A, B, C, D, E, F, G. Ko se odpravljamo v ferato, bodimo pozorni na zahtevnost, da ne zaidemo v ferato, ki ji nismo dorasli.

Več o feratanju, kategorijah, tečajih si preberite v celotnem članku.

Brez samovarovalnega kompleta, pasu in čelade se ferat ne udeležujte.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev