Matjaž Šerkezi | 1. 7. 2022, 19:00
Vroče kot pes ali kako se primerno obleči, ko se odpravite v gore
Večkrat sem se vprašal, od kod besedna zveza 'vroče kot pes'. Nekje sem prebral, da naj bi bila za vročino kriva zvezda Sirius, ki je del ozvezdja Velikega psa in naj bi v poletnih mesecih vzhajala skupaj s soncem. Če pogledam našo Chilly, modro tiho leži na postelji in niti ne trzne. Sklepam, da je tudi njej vroče kot psu. In ja, ona vsaj opravičuje besedno zvezo. Kako pa se vi oblečete za obisk hribov in gora?
Ob pedaliranju v strm klanec proti Veliki planini, ko mi je izpod čelade tekel slap potu, sem se spraševal, kako človeško bitje zares nikoli ni zadovoljno. Vso zimo se pritožujemo nad mrazom, in zdaj, ko imamo končno toplo, res toplo, nam spet ni prav. In potem je suša, in čakamo vsi dež. In potem je dež, in ga je preveč.
Med tako 'filozofskim' razmišljanjem od daleč opazim njo in njega. Ona v rdečih pajkicah in zgoraj skoraj brez. No, hčerka mi je doma razložila, da je to top. Prav, naj bo top. Sam bi ga poimenoval 'modrček', športni 'modrček', če sem natančen. On v kratkih hlačah in majici. Ona brez nahrbtnika. On z majhnim 'punkelčkom' iz športne trgovine. Tam okrog vrhov Grintovca se je že slišalo grmenje z bliski. Štejem: ena, dva, tri … petnajst. Blisk. Pet kilometrov.
Pravilo 30 sekund/30 minut
Če med gromom in bliskom mine 30 sekund, je nevihta od nas oddaljena približno 10 km. Torej, 1 sekunda je približno 300 metrov. Strela lahko udari tudi 30 minut po zadnjem slišanem gromu.
Ona in on pa pomanjkljivo oblečena. Vreme v gorah se lahko spremeni v trenutku. Na Veliki planini kamniški gorski reševalci zadnji dve leti beležimo kar 40 odstotkov svojih intervencij na letni ravni.
Razlogi: neprimerna obutev, neprimerna oz. pomanjkljiva oblačila, alkohol, hoja s pomočjo Google Maps …
Kako se pravilno obleči za v gore?
Osnovno pravilo oblačenja je, ne samo za pohajkovanje po gorah, ampak na splošno v športu, obleka v plasteh. Imenujemo ga tudi oblačenje po principu čebule in velja za vsak letni čas. Takšen način oblačenja je izredno praktičen, saj z njim preprostejše reguliramo zadrževanje potrebne toplote.
Sam uporabljam oblačila iz kombinacije naravnih in umetnih vlaken, ki so raztegljiva in se hkrati lepo prilegajo telesu. S tem zmanjšam možnost, da bi se pri hoji zataknil za skalo ali rušje in tvegal izgubo ravnotežja ali celo padec. Praviloma za obisk gora uporabljam dolga oblačila z UV zaščito. Ne maram krem z zaščitnim faktorjem.
Svetujem uporabo kakovostnih visokih oz. polvisokih nogavic, ki imajo ojačitve na predelu prstov in pete ter udobne spodnjice iz mikrovlaken, oboje naj bo brez šivov.
Kot toplotni, drugi sloj, uporabljam puli z zadrgo, ki ga lahko oblečem med turo, če hodim po poti, ki se je skrila soncu. Tretji sloj je sestavljen iz jopice s kapuco, ki je praviloma iz flisa ali merino volne in obvezno elastična.
Pod tretji sloj v poznem pomladnem, poletnem in zgodnje jesenskem času štejem tudi dolge spodnje hlače, bolj znane kot 'dolge gate', ki jih oblečem v primeru hitrega znižanja temperature in so pozimi osnovni, prvi sloj, k temu pa spadata tudi kapa in rokavice. Za zaščitni sloj naj bosta v nahrbtniku vedno lahka enoslojna vetrovka in vetrne hlače, ki nas bodo obvarovale pred točo in močnim vetrom.
Nič ne bo odveč, če k temu dodamo še eno rezervno majico in nogavice, ki bodo dobrodošli ob prihodu v kočo, sploh, če smo se pošteno spotili.
Vsa oblačila v nahrbtniku naj bodo spravljena v vodo neprepustno kompresijsko vrečo.
… in zdaj lahko le upam, da ona in on prebereta nasvet glede oblačenja in se gorskih avantur naslednjič lotita bolje opremljena. Predvidevam, da se je njun današnji izlet končal dobro, saj mi je uspelo članek napisati do konca. No, morda le z rdečico na hrbtu in vratu. Jo bo že on namazal z gelom aloe vere, ki kožo navlaži in ohladi. Nič nisem rekel, samo predvidevam. Glede na to, kako s ponosom je hodil za njo s 'punkelčkom' na hrbtu.
Kaj imata skupnega pes in hribi?
Ravno včeraj me je klical kolega, da mu je pes pobegnil v skale in kaj naj naredi. Pomagali so mu tolminski gorski reševalci. Svetoval sem mu, da naj bo v prihodnje njegov kuža kar na vrvici. V tej pasji vročini pa mu prizanesite in naj bo doma, na hladnem, z veliko hladne vode. Zadostuje, da je nam vroče kot pes.
Kako pa se vi oblečete za obisk hribov in gora?