Grm omamnega vonja in simbol sreče: posadite ga na vrt še danes!

22. 8. 2024, 06:00 | N. V.
Deli

Ni zahteven – ni podvržen napadom bolezni in škodljivcev – zato je enostaven za vzdrževanje.

Te dni se po zraku širijo vonji različnih cvetočih rastlin, med njimi pa je morda najlepši oziroma najintenzivnejši vonj jasmina. Opevan je v številnih pesmih, pogosto pa so to ime dajali tudi ljudem in ga nosijo številni otroci.

Ne pritegne le z vonjem, ampak tudi z videzom, zato ga ima marsikdo na svojem dvorišču. Če imate torej prostor za ta okrasni grm, boste imeli dvojno korist: estetsko in dišavo.

Ne odlašajte in ga posadite na svoj vrt. Zelo diši!

Ne odlašajte in ga posadite na svoj vrt. Zelo diši!

Profimedia

Ni zahteven, saj ni dovzeten za napade bolezni in škodljivcev, razen za listne uši, ki jih zlahka zatremo, če jih pravočasno opazimo. Zato ga je – tako kot druge rastline – treba redno spremljati in pregledovati. Če se listne uši preveč namnožijo, bodo izdatno izločale medeno roso, na katero se bodo naselile sajaste glive, listi in veje bodo dobili črn premaz in grm več ne bo videti lepo. V tem primeru lahko uporabimo katerega od blažjih insekticidov ali insekticidov na biološki osnovi.

Čez dan še naprej toplo za ta čas, na Primorskem spet opozorila pred burjo

Obstaja več vrst

Obstaja okoli 200 vrst jasmina. Lahko ima bele, rumene, rdeče ali rožnate cvetove. Pri nas je zelo prepoznaven navadni skobotovec oziroma zlatolistni nepravi jasmin (Philadelphus coronarius). Je listopadni okrasni grm, ki lahko doseže višino približno 3 metre in širino 2,5 metra. Cvetovi so običajno beli, zvezdasti, dvojni in dišeči. Že zato, ker so dišeči, privabljajo čebele, metulje in razne druge žuželke, zato je zaželeno, da jih ima vsak vrt. Cveti maja in junija.

Navadni skobotovec oziroma zlatolistni nepravi jasmin (Philadelphus coronarius).

Navadni skobotovec oziroma zlatolistni nepravi jasmin (Philadelphus coronarius).

Profimedia

Druga zelo popularna vrsta v Sloveniji je zimski jasmin (Jasminum nudiflorum). Njegovi poganjki so zeleni vse leto, pozimi pa se odene v zlato rumene cvetove. Ti žal ne dišijo. 

Zimski jasmin (Jasminum nudiflorum).

Zimski jasmin (Jasminum nudiflorum).

Profimedia

Sadite ga na sončnem mestu

Sadite ga na toplo in sončno mesto brez vetra. Zraven lahko posadite druge, nižje okrasne rastline, ki bodo senčile korenino, kar ji ugaja.

Jasminu ustrezajo tla z dovolj vlage skozi vse leto – tla, ki so dobro odcedna in bogata z organsko snovjo. Ne prenaša težkih in premokrih razmer. A pozor: v primeru hude suše v poletnem času ga je vseeno dobro zalivati.

Obrezujete ga po cvetenju ali pozno poleti ali zgodaj jeseni. Obrezovanje je nujno, če želimo zagotoviti čim boljše cvetenje naslednje leto in zmanjšati prekomerno bujnost tega okrasnega grma.

Vsestranska rastlina: uporablja se v kozmetični industriji, kulinariki in medicini, velja pa tudi za simbol sreče!

Najbolj priljubljena uporaba jasmina je zagotovo v kozmetični industriji. Uporablja se za dodajanje dišav kremam, parfumom in losjonom, poroča AgroKlub.rs.

Pomembna je tudi njegova uporaba v kulinariki in medicini. V kulinariki ga cenijo zaradi njegovega nežnega okusa in edinstvene arome. Najbolj znana uporaba jasmina v kulinariki je priprava jasminovega čaja, ki je priljubljen v številnih azijskih državah. Jasminovi cvetovi se dodajo zelenemu ali belemu čaju, kjer med sušenjem vpijejo njegovo aromo, kar ustvari prijetno cvetlično noto. Poleg čaja se jasmin uporablja tudi v sladicah, kot so sorbeti, torte in slaščice. V nekaterih kuhinjah ga dodajajo tudi v marmelade, sirupe in kot dekoracijo na jedi, da obogatijo okus in videz hrane.

Iz jasminovih cvetov in eteričnega olja se pripravljajo različni izdelki, ki pomagajo pri številnih zdravstvenih težavah. Znano je, da ima jasmin pomirjujoč učinek na živčni sistem, zato se pogosto uporablja za lajšanje stresa, anksioznosti in nespečnosti. V aromaterapiji se eterično olje jasmina uporablja za izboljšanje razpoloženja in zmanjšanje občutkov tesnobe. Prav tako se jasmin uporablja pri težavah s kožo, saj ima protivnetne in antiseptične lastnosti. V ajurvedski medicini se jasminov čaj uporablja za blaženje prebavnih težav in izboljšanje prebave.

Jasmin velja za simbol sreče.

Jasmin velja za simbol sreče.

Profimedia

V mnogih kulturah je cvet jasmina simbol ljubezni, lepote, čutnosti, hvaležnosti in sreče. Cvetovi jasmina so – predvsem v Aziji – pogosto uporabljeni v poročnih obredih kot simbol večne ljubezni in novega začetka. V indijski kulturi se jasmin uporablja v religioznih obredih kot daritev bogovom in boginjam. V nekaterih kulturah verjamejo, da jasminova dišava odganja slabo energijo, kar pripomore k sreči in blaginji.

Iz Gorice kmalu dva hitra vlaka dnevno po celotni Italiji (Slovenci že kritizirajo)

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del