Protestu poslank proti seksizmu se z rdečimi čevlji pridružuje tudi vse več moških. A stilskim kritikom tudi to ni všeč.
Ogorčenje, ki ga je sprožila Urška Klakočar Zupančič, ko je v službo prikorakala v rdečih čevljih, se še kar ni poleglo. Najprej so ji v bran stopile kolegice poslanke tako, da so tudi one v parlament prišle v rdečih čevljih.
Sedaj so po rdečih čevljih začeli posegati še moški in tudi po njih je padlo!
Rdeči čevlji na moških
Takole se je moški uporabnik spletnih omrežij pohvalil s svojim novim kosom: "Končno... rdeči čevlji".
Finally… Red shoes ❤️ pic.twitter.com/RZMuf9ZYI0
— R ⭕️ K (@rokschuster) May 19, 2022
Ni trajalo dolgo, ko se je na tvit odzval Roman Vodeb, zagovornik strogega razmejevanja modnih smernic med spoloma. Pojasnil je, da morajo rdeči čevlji imeti nujno peto in da sodijo samo na žensko nogo. Nato je dodal: "Moški z rdečimi čevlji pa... - ah, ne bom šel v to 'homofobno' smer."
Brez pet 👠👠štikli izgubijo svoj smisel. In še nekaj: rdeči čevlji - še posebej 👠👠- sodijo na žensko nogo/stopalo. Moški z rdečimi čevlji pa ... - ah, ne bom šel v to "homofobno" smer.
— Roman Vodeb (@RomanVodeb) May 20, 2022
Zgornja trditev o rdečih čevljih je precej drzna, sploh glede na to, da so rdeči čevlji del klasične papeške oprave. Res pa je tudi, da se papež Frančišek rdečim čevljem na vse kriplje izogiba, medtem ko jih je papež Benedikt zelo rad nosil.
Why the pope wears red shoes https://t.co/chc17M64uA pic.twitter.com/1BcGcqCJF1
— Aleteia (@AleteiaEN) April 17, 2018
In ravno papeški čevlji so lahko dokaz, da se čevlje vendarle da razumeti tudi onkraj binarnosti spolov.
Zakaj ima papež rdeče čevlje
Rdeča barva v cerkvenem kontekstu simbolizira kri katoliških mučencev,ki so jo po Kristusovih stopinjah prelivali skozi zgodovino krščanstva. Rdeči papeški čevlji so povezani tudi s Kristusovimi okrvavljenimi nogami, obenem pa simbolizirajo tudi podrejenost papeža avtoriteti Jezusa Kristusa.
https://www.metropolitan.si/novice/slovenija/video-poslanke-v-parlament-v-rdecih-cevljih/
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"