Knjige za samopomoč: totalni nateg ali pot do raja?

9. 12. 2023, 20:00 | Patricija Fašalek
Deli
Knjige za samopomoč: totalni nateg ali pot do raja? (foto: Profimedia)
Profimedia

Knjige za samopomoč predstavljajo veliko industrijo, kjer se vrtijo veliki denarci. Poganja jo človeška želja po psihološkem dobrem počutju in samoizboljšanju. Vprašanje pa ostaja, ali branje tovrstnih knjig dejansko pomaga ljudem in izboljšuje njihovo duševno zdravje ali pa gre le za nateg, s katerim avtorji in založbe služijo mastne denarce, medtem ko posamezniki ostajajo z lažnim upanjem, da se njihovo življenje lahko spremeni na bolje?

Spet prihaja ta čas v letu, ko knjige za samopomoč pristanejo na vrhu lestvice najbolj prodajanih knjig. Božični prazniki in prihod novega leta mnoge pahnejo v slabo psihično počutje, njihove notranje težave ponovno privrejo na dan, novoletne zaobljube pa kličejo po novem življenju, ki bi bil končno napolnjen z mirom, ljubeznijo in občutkom varnosti.

Bolj ko razmišljamo, kakšno življenje želimo živeti, bolj nam v oči bode tista knjiga, prodajna uspešnica, ki naj bi nam vse obrnila na glavo in podarila srečo. Ampak, ali knjige za samopomoč dejansko delujejo? Nam lahko pomagajo, da si pomagamo sami?

Proces ni tako preprost

"Kot avtorica devetih knjig o nekemičnih odvisnostih velikokrat doživim, da mi pristopijo ljudje, ki so prebrali moje knjige, in mi povedo, da so jim spremenile življenje," na svojem blogu zapiše slovenska zdravnica in psihoterapevtka Sanja Rozman. "Če bi le bilo tako lahko, da bi samo prebrali knjigo ali dve, pa bi že razumeli, kaj sproža naše vračanje k odvisnosti, se naučili vseh trikov okrevanja in - tlesk - že bi bili osvobojeni vseh notranjih demonov!" Na žalost proces ni tako preprost, so pa knjige vseeno zelo uporabno orodje, ki nam lahko pomagajo pri okrevanju, pravi. 

Knjige za samopomoč so popularne zaradi več stvari. Najmočnejši razlog je ta, da bralce navdajajo z občutkom upanja in jim velevajo, da se njihovo življenje lahko spremeni na bolje. Vsebina deluje motivacijsko in ljudi nagovarja k spremembam v življenjskem slogu. Večina jih ponuja določene tehnike in orodja, ki lahko pomagajo pri premagovanju težav, kar je uporabno predvsem, če jih napišejo za to usposobljeni strokovnjaki.

Njihova značilnost je tudi, da so napisane na preprost, lahkoten način, ki je razumljiv vsem bralcem - kompleksne pojave in težko razložljive pojme predstavijo na preprost način, priskrbijo pa še nasvete, kako lahko po korakih zaživimo polno življenje.

Knjige za osebnostno rast vs. knjige o določeni psihološki težavi

Glede na popularnost knjig za samopomoč ne preseneča, da so strokovnjaki zasnovali raziskave, ki odkrivajo, ali te knjige dejansko pomagajo ali pa le zapravljajo naš čas in denar oziroma še več - ali preprečujejo možnost napredka, ker posamezniku obljubljajo, da bo s pomočjo knjige lahko vse svoje težave rešil sam?

Literaturo na področju samopomoči lahko razdelimo na dve kategoriji: prva se osredotoča na določeno težavo, ki jo želimo premagati, druga pa na osebnostno rast. Vsebine prve kategorije obdelujejo tematike, kot so insomnia, stres, odvisnost, tesnoba in depresija, druga kategorija pa vsebuje "modrosti" o sreči, smislu življenja, kariernem napredku in odnosih. Raziskave kažejo, da lahko ljudje veliko pridobijo z branjem knjig, osredotočenih na določeno težavo, medtem ko je učinkovitost knjig za osebnostno rast bolj vprašljiva.

Prav tako lahko ločimo literaturo glede na kakovost vsebine in pisanja. Mnogo knjig za samopomoč je slabo spisanih in slonijo na že dobro poznanih nasvetih oziroma idejah iz popularne kulture. Knjige, ki vam bodo najverjetneje pomagale, so tiste, ki se opirajo na najnovejše raziskave in so jih napisali avtorji, ki so na tem področju izobraženi strokovnjaki. Nedavna raziskava prav tako pravi, da ima samopomoč najboljši uspeh pri tistih ljudeh, ki so visoko motivirani za spremembo in vidijo samopomoč kot nekaj dobrega. 

Dober dodatek drugim tehnikam

Druga raziskava je prišla do ugotovitve, da so strokovnjaki na področju duševnega zdravja v večini primerov pozitivno naravnani do tovrstne literature, nekateri jo celo sami priporočajo svojim klientom glede na specifiko težave, s katero se soočajo. Pravijo namreč, da lahko samopomoč prispeva k napredku predvsem posameznikov, ki se soočajo s socialno anksioznostjo. 

Zaključek večine študij je, da knjige za samopomoč niso povsem neuporabne, saj priskrbijo mnogo koristnih nasvetov in uvidov v situacijo, vendar četudi preberemo na tisoče takšnih knjig, bomo sami težko rešili vse svoje težave, ki po večini izvirajo iz podzavesti in jih je brez dobre terapevtske obravnave težko spraviti na površje, posledično jih tudi ne moremo predelati. Knjige lahko služijo kot dober dodatek drugim uveljavljenim tehnikam, ki nam ponudijo izboljšanje kakovosti življenja. 

Če radi berete knjige za samopomoč, imejte v mislih, da imajo učinki omejene možnosti in vam eno branje ne bo spremenilo sveta, čeprav to obljubljajo na naslovnici. Izberite knjigo, ki čim bolj naslavlja specifično težavo, s katero se soočate, saj boste tako lažje našli tisto, kar iščete, vendar ne pričakujte čudežev. Spremembe terjajo čas in napor, hitre rešitve tukaj ne obstajajo, z voljo in motivacijo pa boste čez čas zagotovo našli svoje načine, ki vam bodo pomagali pri premagovanju težav in vam izboljšali kvaliteto življenja. 

https://www.metropolitan.si/trendi/najslabse-knjige-vseh-casov-5-naslovov-super-uspesnic-ob-katerih-zavre-kri/

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del