Komu mora delodajalec izplačati potne stroške, če se več sodelavcev na delo vozi v istem avtomobilu?

15. 6. 2023, 09:23 | N. V.
Deli
Komu mora delodajalec izplačati potne stroške, če se več sodelavcev na delo vozi v istem avtomobilu? (foto: Profimedia)
Profimedia

Moški je opisal, da se z ženo vozita skupaj na delo, saj delata v istem podjetju. Potne stroške pa izplačajo le njemu. Je to pravično? 

Zakon o delovnih razmerjih določa, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela. Zakon pa ne določa, v kakšni obliki se stroški izplačajo – to je določeno v kolektivnih pogodbah na ravni dejavnosti.

Ponekod tako delodajalci delavcem izplačujejo znesek v kilometrini, drugod v višini (dela) vozovnice za javni prevoz. V zakonu je še zapisano, da je dolžan delodajalec delavcu povrniti stroške v zvezi z delom (poleg prevoza tudi nadomestilo za prehrano med delom) mesečno.

Koliko vam morajo povrniti?

Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine določa povračilo najmanj v višini 85 odstotkov cene javnega prevoza; če ni možnosti javnega prevoza, pa najmanj 0,17 evra za vsak polni kilometer in največ v višini neobdavčenega zneska. Ta je določen v vladni uredbi in je trenutno 0,21 evra za kilometer.

Kako se spopasti s toksičnimi sodelavci

https://www.metropolitan.si/novice/slovenija/vec-kot-pol-slovencev-ne-ve-da-lahko-studenti-dobijo-povrnjene-potne-stroske/

Kolektivna pogodba dejavnosti gostinstva in turizma določa povračilo v višini 100 odstotkov cene najcenejšega javnega prevoza; če delavec zaradi utemeljenih razlogov ne more uporabljati javnega prevoza, mu pripada povračilo stroškov prevoza v višini najmanj 0,19 evra za polni kilometer.

V javnem sektorju se izplača kilometrina v višini 10 odstotkov cene bencina, vendar ne manj kot 30 evrov. Lahko pa delavec tudi predloži imensko vozovnico za javni promet in v tem primeru dobi povrnjen ta znesek.

Kolektivne pogodbe določajo tudi najmanjšo razdaljo za izplačilo. Za javni sektor je določeno, da mora biti razdalja od prebivališča do službe najmanj 2 kilometra.

Kaj se zgodi, če se sodelavci na delo vozijo skupaj?

"Z ženo delava v istem podjetju. Res je, da se skupaj voziva v službo in delava v isti izmeni. Politika v podjetju je takšna, da če se voziva skupaj, potne stroške izplačajo samo meni, ne pa tudi ženi. Ali jih je dolžan delodajalec izplačati obema?" je na Facebooku spraševal zaposleni, ki ni želel razkriti, za katero podjetje gre.

Na N1 so ugotovili, da je odgovor nedvoumen: delodajalec mora stroške povrniti obema.

Pristojno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pojasnjuje, da v slovenski ureditvi povračilo stroškov prevoza na delo in z dela ne pomeni povračila dejanskih stroškov, ampak je določen zgolj njihov izračun. Kako delavec pride v službo – z avtom, javnim prevozom, sam ali s sopotniki, s kolesom ali skirojem – pa je njegova odločitev.

Kako od delodajalca zahtevati, da upošteva zakonodajo?

Najprej naj delavec od delodajalca zahteva, naj nadomestilo obračunava, kot mora. Če to ne bi uspelo, mora delavec pravično izplačilo zahtevati po sodni poti. "Gre za denarno terjatev, ki jo je mogoče v petih letih izterjati od delodajalca, v skrajnem primeru z vložitvijo tožb," za N1 pravi Jakob Počivavšek, predsednik sindikata Pergam, ki zastopa tako nekatere poklice v javnem sektorju, kot v podjetjih.

https://www.metropolitan.si/novice/svet/na-hrvaskem-vas-caka-dodaten-strosek-na-katerega-najbrz-niste-racunali/

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov