Uredništvo | 23. 12. 2023, 20:00
7 dobrot, ki ne smejo manjkati na obloženi božični mizi
Zagotovo se jih bodo razveselili vsi udeleženci božične večerje.
Kaj se bo na božični večer znašlo na vaši obloženi praznični mizi, je seveda v veliki meri odvisno od vašega individualnega okusa in okusa vaših povabljencev.
Pa vendar so nekatere jedi ob božiču tako rekoč tradicija, zato se razen v primeru, da gostite zahtevnejše obiskovalce, ki denimo ne jedo določenih skupin jedi, verjetno prav nihče ne bo pritoževal, če jih postavite na mizo.
Francoska solata
Hiter skok na Wikipedio nam pove, da je francoska solata klasična zelenjavna solata s krompirjem, korenjem, kislimi kumaricami, grahom, jajci in majonezo.
Solata je bila prvič javnosti predstavljena v Moskvi okoli leta 1860, izumil pa jo je Belgijec (za katerega se je verjelo, da je pravzaprav Francoz) po imenu Lucien Olivier, ki je imel v Moskvi tedaj pariško restavracijo Hermitage.
Od tod izhaja ime francoska solata, vendar pa je ta jed v svetu znana tudi pod imenom ruska ali italijanska solata ali solata Olivier in je stalnica na družinskih kulinaričnih druženjih med novoletnimi prazniki, pogosto pa je kot ena od prilog na voljo tudi v samopostrežnih restavracijah.
Tatarski biftek
Tatarski biftek je pri nas dobro poznana specialiteta iz drobno sesekljanega surovega govejega mesa in dodatkov, saj se je, piše portal Okusno.je, nekoč stregel kot svečana decembrska poslastica na vseh kolektivnih zabavah.
Danes lahko industrijsko pripravljeno različico biftka dokaj poceni kupimo skorajda vse dni v letu v vsaki trgovini, vendar se je kljub splošni dostopnosti obdržala navada uživanja tatarskega biftka za silvestrovo ali ob večjih osebnih praznikih.
Če ga želite kljub temu pripraviti sami, boste potrebovali dobro uležan kos govejega biftka oziroma pljučne pečenke ter kar nekaj dodatkov, med katerimi so obvezni jajčni rumenjak (lahko tudi majoneza), gorčica, sol, mleti poper in mleta rdeča paprika, opcijski pa kapre in kisle kumarice, inčuni, feferoni, čebula ali šalotka, maslo, worchesterska omaka, peteršilj in drobnjak, limonina lupinica ter šilce konjaka.
Polnjena jajčka
Polnjena jajčka ali "Deviled Eggs" so beljaki, polnjeni z rumenjakovo kremo z gorčico, limoninim sokom, kislo smetano in začimbami. Priprava je preprosta, tudi če v kuhinji niste vešči: trdo kuhana jajca olupite, prerežite na polovico in odstranite rumenjake. Rumenjake nato v ločeni posodi zmešajte z vsemi preostalimi sestavinami in kremo nadevajte v beljake.
Svinjska krača
Kulinarični blog Yaska je svinjsko kračo poimenoval kar "praznična krača", saj je zelo prikladna za postrežbo ob vsakem prazniku ali različnih svečanih priložnostih, sploh kadar moramo nahraniti večje število lačnih gostov.
Blog Yaska še svetuje, da kračo pri mesarju nabavite dan pred pripravo oziroma pogostitvijo, jo začinite in čez noč pustite v hladilniku, po pečenju pa je zelo pomembno, da odleži še za pol ure. Ob božičnih praznikih je najbolj primerno, da jo postrežete s krompirjem in pečeno sezonsko zelenjavo.
Šunka v testu
Šunko v testu sicer najpogosteje jemo med velikonočnimi prazniki, vendar zelo veliko ljudi po njej posega tudi za božič. Po pisanju portala Odprta kuhinja je najbolj tradicionalna priprava s klasičnim kvašenim testom za beli kruh, lahko pa jo pripravimo tudi z obogatenim kvašenim testom ali s testom brez kvasa.
Uporabimo lahko šunko, ki je že toplotno obdelana oziroma pasterizirana, s čimer si prihranimo kar nekaj časa, ali pa se lotimo priprave po tradicionalnem postopku in jo skuhamo sami.
Štefani pečenka
Štefani pečenka je klasika dunajske kuhinje, pa tudi pri nas zelo priljubljena jed, sploh ob različnih praznikih in družinskih slavjih. Gre za polnjeno pečenko iz mešanega mletega mesa, ki jo imamo, piše portal Odprta kuhinja, navado pripraviti samo s trdo kuhanimi jajci na sredini, najdejo pa se tudi različice s kislimi kumaricami, celo s hrenovko.
Najpogostejša priloga k pečenki je krompirjev pire, tradicionalno jo postrežejo z omako, pripravljeno iz lastnega soka, pri nas pa jo zelo radi jemo s kremno špinačo.
Orehova potica
In še sladka klasika. Kljub širokemu spektru različic potic, recepti za katere krožijo po spletu (kokosova, z brusnicami, potratna, lešnikova, borovničeva in tako dalje), zimzelena orehova potica kljub vsemu ohranja prvo mesto na lestvici najbolj priljubljenih božičnih slaščic, sploh med starejšo generacijo in v primeru bolj tradicionalno obarvanih praznovanj.
Najboljši recept zanjo, ki ga skrbno varuje, ima verjetno vaša babica – nekatere jo raje pripravljajo v okroglem, druge v kvadratnem pekaču, pri nekaterih so rozine obvezne, druge jih raje izpustijo ...
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču