Uredništvo | 3. 12. 2023, 09:01
Čudežni pripravek, ki znižuje holesterol, pomaga pri slabi prebavi, je pa tudi izvrsten afrodiziak (in verjetno ga imate doma!)
Če te začimbe še nimate v kuhinji, bi jo morali nujno dodati svoji zbirki.
Muškatni orešček, priljubljena kulinarična začimba, ki jo lahko dodajamo tako sladkim kot slanim jedem, izhaja iz Indije, kjer ima dolgo tradicijo tudi kot zdravilna sestavina.
Tudi kitajska in ajurvedska medicina ga uporabljata že od antičnih časov, prvenstveno pri težavah s prebavo, plini in živčnim sistemom, njegove zdravilne lastnosti pa cenijo tudi v sodobni fitoterapiji (to je veda, ki za lajšanje zdravstvenih težav ali za preventivo pred določenimi boleznimi uporablja dele zdravilnih rastlin ali njihove izvlečke).
Ker deluje protibakterijsko, je zelo učinkovit pri okužbah ust in dlesni, poroča Zadovoljna.rs. Mleti muškatni orešček pomaga pri prebavi in preprečuje pline. Ker vsebuje veliko kalija, je dober za srce in za uravnavanje visokega krvnega tlaka, znižuje tudi raven holesterola in maščob v krvi.
Ravno tako pa ga priporočajo športnikom, saj sprošča mišice in celotno telo ter ima blagodejen, pomirjujoč učinek.
Če imate denimo gingivitis, vnetje dlesni, ali katero drugo okužbo ustne votline, dodajte pol čajne žličke muškatnega oreščka v prahu v skodelico vrele vode. Pustite, da se ohladi in s to tekočino, ki je ne pogoltnete, čez dan izpirajte usta. Če vas pesti zgaga, pa skuhajte metin čaj, mu dodajte malo naribanega muškatnega oreščka, pokrijte in popijte, ko se ohladi.
Muškatni orešček pa ima še eno skrivnost: poznan je tudi kot močan afrodiziak, zato se napitki na njegovi osnovi pogosto predpisujejo moškim z oslabljeno spolno funkcijo.
Od kod izvira?
Ko so Portugalci v 16. stoletju odkrili Bandsko morje v Indoneziji, so prikrili izvor muškatnega oreščka. Približno sto let pozneje so jih izgnali Nizozemci, ki so imeli nekaj časa monopol nad začimbo. A po zaslugi golobov, ki so mornarjem delali družbo, so se semena z muškatovca raznesla tudi na sosednja drevesa in začimba se je razširila.
Pri uporabi muškatnega oreščka, še piše Zadovoljna.rs, kljub vsem pozitivnim učinkom previdnost ni odveč, dnevni vnos namreč ne sme biti večji od treh gramov. V nasprotnem primeru se namreč lahko pojavijo negativni stranski učinki, saj je začimba psihoaktivna.
Med njimi so vznemirjenost, tesnoba, celo blage halucinacije, zato začimba v večjih količinah sploh ni priporočljiva za ljudi, ki imajo težave z mentalnim zdravjem.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi