N. V. | 15. 10. 2024, 06:00

Kaj je mangostan (sadež iz TikToka) in zakaj je tako drag?

TikTok/anna.antonje/posnetek zaslona

Ste slišali za sadež, ki navdušuje svet? 

44,7 milijona objav na TikToku s ključnikom 'mangostan' dokazuje, da povpraševanje po okusu tropskega sadeža mangostan hitro narašča. A v slovenskih trgovinah ga ne boste našli. Trgovci ga dobijo le s težavo, čeprav že desetletja iščejo načine, kako se dokopati do tega sadja.

Mangostan

Tisti, ki so ga poskusili, pravijo, da je po okusu nekaj med ličijem, breskvijo in jagodo. Drugi tega okusa sploh ne morejo opisati.

@anna.antonje Mangostan #eating #food #eatingsounds #foodsounds #eat #asmr #eatingasmr ♬ Originalton - anna

Sadež iz Indije

Mangostane večinoma gojijo v jugovzhodni Aziji. V Indiji, ki je bila leta 2022 največja proizvajalka tega sadja, kilogram mangostana stane približno pet evrov, kar je zelo ugodna cena – proti ceni, za katero se prodaja v drugih državah.

Mangostan

Mangostan

Profimedia

Medtem ko svetovno povpraševanje narašča, pridelovalci mangostana v Aziji delajo vse, da bi povečali proizvodnjo. Kmetje v Indiji delajo vse, da bi pridelali čim več mangostana. Ko sadje dozori, se nabiralci na kmetiji trudijo, da ne bi zamudili niti enega zrelega mangostana.

Plezajo po 12-metrskih drevesih v upanju, da bodo našli najboljše mangostane, premera od štiri do osem centimetrov, z vijoličasto ali skoraj črno lupino in svetlo belim mesnatim sadežem. Če sadež pade z drevesa, že izgubi želeno sladkost in okus ter postane neužiten, poroča Business Insider.

Poleg tega se kmetje ne morejo zanašati na velike pridelke vsako leto. Polja prekopavajo, da bi posadili čim več dreves mangostana, čeprav do leta 2007 tega sadja niso mogli zakonito uvažati iz Azije.

@peaceloving204 Harvesting sweet mangosteen fruit with beautiful nature farming #usa #fruit #harvesting #fyp #top #hot ♬ Alan Walker Remix Mashup - CTedmMusic 🎧

Zaradi tveganja za širjenje škodljivcev in bolezni marsikatera država ni dovolila ali pa še vedno ne dovoljuje uvoziti sadja iz nekaterih držav. Ameriško ministrstvo za kmetijstvo je recimo do 2007 omejevalo uvoz, saj se je balo, da bi škodljivci, kot je azijska vinska mušica, škodili ameriškemu kmetijstvu.

Prodaja v Ameriki

V Ameriki na ulicah mangostan prodajajo že leta, a po zelo visokih cenah, kar ni nič čudnega glede na to, da so ga v državo morali pritihotapiti. Poleg tega je tudi med prevozom tega sadeža treba biti zelo previden: mangostan se lahko pokvari v nekaj dneh po obiranju, zato obstaja možnost, da se pokvari, preden pride do kupca. Pošiljanje mangostana po zraku je petkrat dražje od prevoza po kopnem, kar vpliva na končno ceno.

Okoli leta 2000 je kilogram lahko v New Yorku stal več kot 100 evrov. Ko so odpravili prepoved uvoza v Združene države Amerike, se je cena nekoliko znižala. Danes se kilogram na newyorških ulicah prodaja za 20 do 70 evrov. In kljub visoki ceni je zanimanje za ta eksotični sadež še vedno izjemno visoko.

@niracortess Mangosteen // queen of thai fruits 😍 #mangosteen #fruits #tiktokfoodie #asmrvideo #tiktokviral #asmrsound #aesthetics #aestheticvideos #fruitcutting #tropicalfruit #thaifruit ♬ Aesthetic Vibes - sxldi

Tudi sadike, ki jih vzgojijo v drevesnici iz semen mangostana, takoj "odletijo" s polic, čeprav traja tudi do 10 let, da drevo mangostana obrodi. Poleg tega potrebuje drevo toplo tropsko podnebje z visoko vlažnostjo in rahlo kislo zemljo. Zato se proizvaja predvsem v južni in jugovzhodni Aziji.

Novo na Metroplay: Luka Mesec o sedanjem delu vlade in dosežkih, ki bi jih izpostavil