N. V. | 25. 9. 2024, 08:00

Nima neskončnega roka uporabnosti: veste, po kolikšnem času bi morali zavreči maskaro?

Profimedia

Ste tudi vi med tistimi, ki jo porabijo do zadnje kapljice? Poglejte, zakaj to ni najboljša odločitev.

Maskara je eden tistih izdelkov, pri katerem o roku uporabnosti ne razmišljamo preveč, vsekakor pa bi morali. Uporaba ličil po pretečenem roku uporabnosti predstavlja tveganje za razvoj bakterij, pri tem pa še posebej izstopa maskara, saj isti aplikator, s katerim smo jo nanesli na trepalnice, vstavimo nazaj v tubo, v kateri je sam izdelek.

Res računamo na to, da jo nanesemo na očiščene trepalnice, kar zmanjša možnost kontaminacije, pa tudi na to, da maskara vsebuje zelo malo vode, a vseeno ne gre zanemariti roka uporabnosti. Stroka narekuje, kot tudi embalaža skoraj vsake maskare, da je rok uporabnosti maskare šest mesecev po odprtju, in če opazite grude ali čuden, neprijeten vonj, jo zavrzite še pred iztekom tega časa, poroča Novi list. Ni vredno nobenih okužb!

Rok uporabnosti maskare je šest mesecev po odprtju.

Rok uporabnosti maskare je šest mesecev po odprtju.

Profimedia

Nasveti za ohranjanje svežine maskare

Pri ohranjanju svežine maskare je ključno, da jo shranjujete na hladnem in temnem mestu, stran od neposredne sončne svetlobe in virov toplote. Vročina in vlaga lahko bistveno vplivata na rok uporabnosti in kakovost maskare, saj povečata tveganje za rast bakterij. Po vsaki uporabi temeljito zaprite pokrovček, da preprečite vdor zraka, ki lahko pospeši izsuševanje in pokvari izdelek. 

Naravne maskare

Naravne maskare so vse bolj priljubljena izbira med uporabnicami, ki iščejo alternativne možnosti z manj konzervansi in naravnimi sestavinami, ki so bolj prijazne do oči. Ker so brez sintetičnih kemikalij, ponujajo naraven videz, ne da bi obremenjevale trepalnice ali povzročale morebitne alergijske reakcije. Te maskare pogosto vsebujejo rastlinske izvlečke in naravne voske, kar zmanjšuje tveganje za draženje, zlasti pri občutljivih očeh. Vendar je pomembno opozoriti, da imajo naravne maskare lahko še krajši rok uporabnosti in morda ne ponujajo enake obstojnosti kot konvencionalne različice, zato je treba pozornost posvetiti njihovi pravilni uporabi in shranjevanju.

Okužba

Če opazite znake okužbe, kot so rdečina, oteklina, srbenje ali izcedek iz oči, je nujno, da maskaro takoj prenehate uporabljati. Očesa si ne drgnite in ne poskušajte sami zdraviti okužbe, saj lahko to stanje poslabša.

Priporočljivo je, da se čim prej posvetujete z zdravnikom, zlasti če se simptomi ne izboljšajo v nekaj dneh ali se poslabšajo. Zdravnik vam bo lahko predpisal ustrezno zdravljenje in svetoval, kdaj je varno ponovno uporabljati ličila. Ne pozabite, da je zdravje oči vedno na prvem mestu.

Novo na Metroplay: Luka Mesec o sedanjem delu vlade in dosežkih, ki bi jih izpostavil