Sanja Manojlovič je 29-letna oblikovalka, ki se je letošnjega februarja pogumno odločila, da bo glina od zdaj njena služba. Niti za trenutek ji ni bilo žal.
Do začetka letošnjega leta je Sanja Manojlovič delala na različnih delovnih mestih, nobeno ni bilo tesno povezano z oblikovanjem, a od malega ljubi prav to. Kot deklica je ves prosti čas preživljala v dedkovi delavnici in ustvarjala z različnimi materiali, največ pa z lesom. Ustvarjalnost ji je od malega predstavljala beg in popoln odklop.
Pred sedmimi leti je prvič prišla v stik z glino, in ta jo je začarala. "Glina ima res eno posebno energijo," pravi Sanja, ki ustvarja pod blagovno znamko Sanyam ceramics. Obiskali smo jo na letošnjem Art marketu na Čopovi v Ljubljani, kjer se v božični ediciji še do 22. decembra do 20.00 predstavlja skupaj z drugimi ustvarjalci.
"Odkar vem zase, sem kreativna, zanimata me umetnost in oblikovanje. Toda prej se nisem poslušala, zato sem po gimnaziji študirala kadrovski management. Skozi zaposlitve v različnih podjetjih sem vedno bolj spoznavala, da ta svet ni zame," pripoveduje Sanja, ki prizna, da je precej tiho in sramežljivo dekle in da je samostojna poslovna pot in vse, kar prinese s seboj (tudi taki intervjuji), zanjo precejšen odmik iz cone udobja.
Glina ji ponuja neskončne možnosti oblikovanja
Že med študijem je iskala načine za ustvarjanje in izražanje svoje kreativnosti, bila je aktivna v amaterskem gledališču, veliko je plesala, hkrati pa iskala načine za sprostitev. Našla je glino, ki ji je ponudila neskončne možnosti oblikovanja. "Kar malo me je zasvojilo. Ta stik z zemljo in dejstvo, da iz njega lahko še nekaj ustvariš. Takrat sem leto dni prostega časa namenila za tečaje in izobraževanje. Moja mentorica je bila Barba Štembergar Zupan," o svojih začetkih pripoveduje naša sogovornica.
Precej hitro je spoznala, da je to prava stvar zanjo in si doma uredila prostor, postopoma tudi lončarsko vreteno in peč. Idej in zanosa je bilo čedalje več, izdelke so naročali prijatelji od prijateljev od prijateljev, začele so jo kontaktirati trgovine in vse skupaj je preraslo okvirje popoldanske obrti. Ko se je odločila, da bo ustvarjanje njen hobi in služba hkrati, je domače malce zaskrbelo, a ko so videli, kako zelo uživa v delu, so jo povsem podprli. "Ni mi žal za to odločitev. V bistvu sem prav vesela," pravi Sanja.
View this post on Instagram
Blizu so ji kiparske tehnike
Njene izdelke lahko kupimo na njeni spletni trgovini, na Etsyju, v nekaj trgovinah po Sloveniji, v uporabi pa so tudi v nekaj gostilnah. Sodelovanje s slednjimi ji je v poseben izziv, saj skupaj najdejo marsikatero idejo, ki jo morda sama ne bi. V kratkem času se je zgodilo kar nekaj zanimivih sodelovanj. Sodelovala je recimo z Miho Mazzinijem, katerega citate je imela na svojih skodelicah, skupaj s Coffemamo pa sta naredili skodelice z oprsjem.
Tudi sicer zelo rada v svoje delo – vsak izdelek je unikat - vnaša kiparski dotik, kiparske tehnike so ji zelo všeč in skorajda najljubši del ustvarjanja ("vreteno pa mi je kot meditacija," pravi). Njen najbolj prepoznaven izdelek so – poleg ožemalnikov za citruse – skodelice z usti, ki spadajo tudi med najbolj prodajane izdelke. Obraze in usta je vtisnila že na svoje prve izdelke iz gline in zdi se, da jo v različnih oblikah spremljajo vseskozi. "Usta so kot simbol komunikacije, sporočanja. Mogoče me vlečejo zato, ker sem imela sama v življenju malce težav s tem in se precej lažje kot z besedami izražam skozi umetnost," iskeno pove naša sogovornica.
Butični izdelki za vsakdanjo uporabo
Njena keramika je t. i. kamenina, kar pomeni, da je žgana na višji temperaturi kot lončenina. "Izdelke žgem na 1250 stopinj, da postane keramika bolj trdna, se ne kruši in je primerna tudi za v pralni stroj. Všeč mi je, da moji izdelki niso pospravljeni v vitrine, ampak so v redni uporabi", pravi. Sanyam ceramics so skodelice, vaze, pekači, tudi svetila.
Prav v segment notranjega oblikovanja bi se rada Sanja v prihodnosti še bolj usmerila, saj jo neizmerno veseli. Vedno izhaja iz sebe, tudi svojih lastnih potreb. Doma je žalostno gledala plastičen ožemalnik za citruse in se nekega dne odločila, da bo naredila keramičnega. Zelo rada peče pite, pa je ustvarila čudovite pekače.
Trenutno je veliko njenih izdelkov v pastelnih barvah, katerim se vedno bolj pridružujejo zemeljski odtenki. Navdihujejo jo narava, luna, mesečni cikel, ženskost, cvetlične oblike. Največ idej se porodi takrat, ko ne dela in ima čas za sprostitev. Ko se kakšna pojavi, jo zapiše, kasneje nariše, o njej veliko in še več razmišlja in tako se prične proces dela. Sledi ogromno testiranja in eksperimentiranja. Ko ustvarja, ne dela nič drugega, potrebuje popoln fokus, edino, kar jo spremlja med tem procesom, je glasba.
Izdelki Sanyam ceramics nastajajo v Sanjini domači delavnici v Kranju, nekoč pa si želi imeti svoj studio, kjer bi vodila delavnice. Za njo je izjemno intenzivno leto, saj je sama deklica za vse v svojem mladem podjetju. Idej ima še ogromno, prav tako ji ne zmanjka motivacije – za to v največji meri poskrbijo zadovoljne stranke. Veseli jo, da prav vsak njen izdelek najde svoj dom. Njen logotip je sestavljen iz puščice, ki simbolizira neskončnost sanj, njena filozofija pa je, da jo vodijo sanje. Ki so uresničljive. Sama je najboljši dokaz za to, le malce poguma mora človek imeti, da stopi v neznano.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven