Čeprav bo Teja Wenzel iz Slovenske Bistrice kmalu dopolnila (šele) 22 let, je kljub svoji mladosti že prepoznaven obraz v svetu umetnosti.
Pravzaprav so prepoznavni njeni 'tejgli' – v prevodu – poslikani lončki za rože, ki so svoje ime dobili po skovanki imena Teja in 'tegl', kakor se v štajerščini reče tovrstnim lončkom.
Vse se je pričelo z obdobjem koronavirusa, ki je prinesel ogromno slabega, a tudi odprl pot prenekaterim idejam, za katere prej ni bilo časa. Teja je takrat, leta 2020, zaključevala izobraževanje na Srednji šole za gostinstvo in turizem Maribor. Od malega je zelo kreativna, privlačijo jo različne vrste ustvarjanja, od filcanja do dela z glino. Ko je med epidemijo šolanje potekalo od doma, je imela več časa za slikanje na platno, pri katerem ji je bil velik vzornik Bob Ross. Ni obiskovala tečajev, je samouk, ki se uči iz svojih napak. Vsaka slika je bila boljša od prejšnje in počasi so nastajala dela, na katera je danes zelo ponosna.
Ko je v tistem obdobju ogromno časa preživela doma, je opazovala svoje rastline v tistih dolgočasnih glinenih lončkih in si zaželela spremembe. "Doma sem imela nekaj akrilnih barv, ker sem rada risala na platno. Pa sem si rekla: zakaj pa ne bi poskusila pobarvati kakšnega lončka!", opisuje začetke te inovativne ideje, ki je kmalu dobila ime – Tejgl kreacije. Najprej je preoblekla vse svoje 'tejgle', ko jih je zmanjkalo, se je lotila še prijateljevih. Lončki so naleteli na zelo dober odziv in odločila se je svoje delo predstaviti na družbenih omrežjih. Takrat je začutila, da je to njena pot, po kateri mora naprej in se odločila, da ne bo nadaljevala študija, niti iskala zaposlitve, pač pa poskusila na svoje. V krogu domačih je naletela na veliko podporo in spodbudo, kar ji je vlilo dodatnega poguma.
Z naročili je rasla njena prepoznavnost in tudi radovednost ljudi, kdo se skriva za 'tejgli'. Da bi se s sledilci bolje povezala, je pričela veliko delati na družbenih omrežjih, objavljati izdelke in tudi sam proces dela. Svoj slog opiše: "Po navdihu." Povezana je z naravo, zato ji sledi tudi v ustvarjanju. V poletnih mesecih na lončke več riše citruse (izjemno priljubljeni so motivi limon in pomaranč), v času češenj lončke krasijo ti sadeži, včasih začuti, da enostavno mora narisati nekaj z rožicami, drugič pa se loti abstraktnih motivov.
Kako pa nastajajo 'tejgli'? Najprej vedno nastane skica motiva. Teja Wenzel dela s krednimi barvami in vsak glineni lonček najprej prebarva s tremi sloji (največkrat) bele barve. Ko je osnova končana, sledi risanje – njen najljubši del tega postopka. Na koncu lončke še zaščiti z vodoodpornim lakom, a kljub temu svetuje uporabo za notranje prostore. Končni izdelki polepšajo prostor in rastlini vdahnejo novo življenje. "Najlepše je, ko vidim navdušene odzive strank, to je najboljša motivacija za naprej," pravi Teja.
Velik izziv ji predstavljajo naročila strank, ki si zaželijo prav poseben, personaliziran lonček, največkrat za darilo mami, prijateljici, prijatelju: "Ljudje me vedno presenetijo s svojimi idejami in fino mi je, ko me postavijo izven cone udobja."
Teja Wenzel ima zaenkrat delavnico v domači hiši, sčasoma pa se želi osamosvojiti. Čeprav je na samostojno pot stopila zgodaj, je danes še toliko bolj prepričana, da je bila to edina prava odločitev. Zaveda se, da uspeh ne pride čez noč in da tudi prodaja tekom leta lahko močno zaniha. "A si ne pustim, da mi to pride do živega," pove.
Tejgli so bili začetek, sčasoma je v ponudbo dodala poslikavo sten. Zdi se ji, da pravi motiv v prostor vnese zelo posebno energije. Slika v zasebnih stanovanjih, njene poslikave sten pa lahko opazimo tudi na kakšnem javnem prostoru, na primer na klubu študentov Slovenske Bistrice se je lani lotila ene od pisarn, letos pa še terase.
Tudi sama je velika ljubiteljica rastlin, najraje ima zelene rastline, med katerimi izpostavi monstere, fikuse in adame. Navdihujejo jo kristali, duhovna rast, meditacija, v zadnjem času jo navdušujejo mandale, ki jih riše vedno več in bolj pogosto. Kje pa se vidi čez nekaj let? Takole odgovori: "Veliko željo imam delati z rožami, sicer pa bom ostala v umetnosti, to je moja pot."