Pravi, da imamo Slovenci premog v krvi. Marjeta Hribar, ponosna vnukinja zasavskega rudarja, je s svojimi izdelki iz premoga, po zasavsko kuolmi, brez besed pustila mnoge. Z njo smo se pogovarjali o njenem preboju v svetovno elito in tudi, komu je njeno delo posvečeno.
Tisti, ki smo jo poznali že od prej, nad novico, da bo njen nakit del darilnega paketa na ameriški prireditvi za glasbene grammyje, nismo bili presenečeni. Uspeh se seveda ni zgodil čez noč. Gre za zgodbo o popolni predanosti in izjemni viziji. Še zlasti pa gre za zgodbo o goreči ljubezni do črnega prahu iz pradavne kamenine, na katero je Marjeta navezana že od otroštva.
Ko sem jo pred leti prvič opazila na promocijski stojnici Zasavske regije na ljubljanskem sejmu Alpe-Adria, mi je takoj padla v oči. Svetlikajoči se kosi črnega nakita so v trenutku ujeli vso mojo pozornost. Brez oklevanja sem stopila do nje, da bi kaj več izvedela o avtorici in ozadju njenih čudovitih stvaritev.
Življenje posuto z magičnim prahom
Tako se je začelo moje poznanstvo z Marjeto in njeno znamko KUOLMi handmade coal jewelry, ki poleg izdelave različnega nakita, s premogom okrašuje tudi steklenice, stenske ure, knjižna kazala, kravatne igle in celo obutev.
View this post on Instagram
Iz Zagorja ob Savi do hrama svetovnega zvezdništva. Kako ti je to uspelo?
Zgodba z grammyji se je začela po objavi znanstvenega članka umetnostne teoretičarke dr. Kristine Pranjić in filozofinje dr. Magdalene Germek, ko sta moj nakit opisali kot dober primer, kako se lahko prek umetnosti vpliva na razvoj socialnega okolja. Govorili sta o okolju prijaznem nakitu, ki nosi vizijo za prihodnost, v kateri se bo naš svet obrnil v novo smer in ponudil nove rešitve za življenje na njem.
Za vas smo na naši Facebook strani pripravili NAGRADNO VPRAŠANJE. Pogoji nagradne igre so znani, odgovor pa najdete v tem članku, ki ga pravkar prebirate.
En izsek te študije je bil kasneje predstavljen na spletni strani umetnostne galerije v New Yorku in od tu je zgodba stekla naprej.
View this post on Instagram
Čeprav je šlo bolj za krog likovnih kritikov kot ljudi iz sveta mode, jih je moj nakit nagovoril. Tudi zato, ker nosi v sebi neko idejo in ker lahko zaobjame različne skupine ljudi, tako starejše kot mlajše. Po drugi strani so ti ljudje tudi stalno na lovu za nekimi novimi vsebinami. Stvari se pač v določenem trenutku povežejo in padejo na svoje mesto.
Si sama izbrala kose, ki so jih v darilnih vrečkah dobili nominiranci? Katere izdelke si izbrala?
Imela sem zapisano količino vrečk in povsem odprte roke glede izbire nakita. A v mislih sem morala imeti, da je treba vse poslati v Ameriko, zato ni bilo preveč pametno izbrati večjih kosov. Odločala sem se med praktičnimi in estetskimi vrednostmi, želela sem tudi v čim boljši luči predstaviti svoje delo. Poimensko, kdo bodo prejemniki nakita, pa nisem vedela.
View this post on Instagram
Prstan je bil del kolekcije, ki jo je oblikovala za hollywoodske zvezdnike.
Medtem se je zgodba nadgradila, poleg nominirancev za grammy, so bili v paket obdarovancev vključeni še nominiranci za oskarja. Ker sem zunaj ravno imela novo kolekcijo zapestnic v obliki čipk z dodanim bakrom in poldrago kovino, sem se odločila zanje. Ta kolekcija bo zdaj prišla tudi na slovenski trg.
View this post on Instagram
Si po prireditvi morda dobila tudi kak zanimiv odziv?
Glede odziva lahko rečem, da še zdaj prihajajo elektronska sporočila, v teku so tudi dogovori za nova sodelovanja. Med drugim sem bila povabljena k sodelovanju na ameriških lepotnih tekmovanjih za Miss Maryland in Miss New Yorka, slednjega smo nedavno tudi že izpeljali. Ker sem v preteklosti naredila krone za Miss Slovenije 2018 in 2019 ter prav tako tudi za Miss Eko Slovenija 2017, mi je to precej poznano.
"Trenutno se ukvarjam s pripravami nakita za letošnjo ameriško podelitev filmskih nagrad emmy, ki bo potekala septembra. Na njej bom namreč z nakitom KUOLMI opremila udeležence."
Tvoj nakit nosi v sebi tudi fascinantno zgodbo zasavskih rudnikov, ki so zdaj le še muzeji ... So v nakitu tudi tvoji osebni spomini?
Če se kot triletna deklica ne bi igrala s premogom pri svojih starih starših, moj nakit danes ne bi obstajal. Na premog ne bi bila čustveno navezana, sploh pa ne do take mere, da bi ga začela kasneje raziskovati. Zdi se mi, da imamo Zasavci in Slovenci na splošno premog v krvi.
Skoraj vsaka vasica je imela svoj žep premoga, starejši rodovi se dobro spomnijo, kako pomemben je bil za življenje in preživetje. Mlajši ga prepoznavajo kot nek nov material, ki se ga da uporabiti na zelo zanimive načine. V ustaljeni shemi materialov se pri premogu vedno najde nekaj novega, gre za zelo igriv material.
View this post on Instagram
Kje najdeš premog in kako zahteven je proces preobrazbe premoga v nakit? S čim ga kombiniraš?
Nekaj ga dobim od ljudi, nekaj ga sama naberem. Zasavje je prekrito s premogom, saj rudniki niso bili edini kotički, kjer se je nahajal. Sama ne potrebujem dveh ton premoga za izdelavo nakita, kar ga dobim, porabim do zadnjega drobirja in zadnjega prahu. Kot material je premog vedno v različnih stanjih.
"Premog ima lastnost kamna in lesa in vpija vase. Je pa tudi zelo krhek, zato ga je treba predhodno utrditi. Da bi ga zaščitila, ga namakam, potem ga premažem, kasneje brusim in obdelujem."
Premog, ki je denimo nastal iz nekega močnega debla z lastno strukturo, je drugačen od tistega, ki je nastal iz lesenih vejic, ki so se sčasoma nalagale v močvirju, vmes so lahko tudi različne kamnine. Vsak kos ima svoj značaj in preden se lotim dela, ga moram spoznati. Pri nekaterih kosih pa denimo takoj vem, za kak kos nakita ga bom uporabila. Med drugim ga kombiniram s poldragimi kovinami in bakrom. V prihodnosti, upam, ga bom tudi srebrila in zlatila.
View this post on Instagram
S svojo znamko KUOLMI si zelo aktivna tudi na družbenih omrežjih, prisotna si na različnih sejmih. Kako še tržiš svoje izdelke, kako jih prodajaš?
Moji prvi izdelki so bili objavljeni na Facebooku. O lastni trgovini nisem nikoli razmišljala, čeprav sem si želela, da bi se moj nakit prodajal v trgovinah po Sloveniji.
"Trenutno se moji izdelki dobijo na 22 lokacijah po vsej Sloveniji, v Ljubljani so na voljo v trgovini Etnografskega muzeja - SEM. Vse prodajne lokacije so navedene na moji spletni strani, od covida dalje imam tudi spletno trgovino."
Začela sem tudi razmišljati, da bi nakit lahko prodajala na slovenskih gradovih, saj gre tudi za spominek. Možna je tudi povezava z Valvazorjem, ki je bil celo moj lokalni rojak; on je premog opisoval kot zmajevo kri.
View this post on Instagram
Nakit Kuolmi je zadnje čase opaziti na kateri od znanih Slovenk, tvoje izdelke imajo tudi nekateri znani Slovenci. Lahko koga omeniš?
Prstan KUOLMI sta si za vodenje oddaje nadeli Zvezdana Mlakar in Petra Kerčmar, nosi ga tudi Ana Praznik. Ravnokar sem za festival Melodije morja in sonca z nakitom opremila pevko Ninnay, ki je osvojila nagrado Danila Kocjančiča za najbolj obetavno izvajalko.
"Lahko omenim še Primoža Rogliča, ki ima moj obesek za ključe. Tega mu je podarila njegova sestrična, da bi lahko vedno imel pri sebi košček doma in slovenske zemlje. Manšetne gumbe KUOLMI je v dar dobil tudi Luka Dončić."
Na kaj si najbolj ponosna na poti, ki si jo do zdaj prehodila in kaj načrtuješ za naprej?
Glede na to, da že vse življenje delam nakit, sem ponosna na to, da še nisem obupala. Tudi na to, da sem lahko Zasavcem in Slovencem na nek način pomagala dobiti nazaj premog.
"Moje delo ni namenjeno meni, temveč temu, da nekaj ostane, da je življenje ustvarjalno in da se temu noremu svetu da vsaj malce smisla. Upam, da bo še kdo podobno ravnal, morda celo sledil moji zgodbi. Vse ostalo gre z vetrom."
Mogoče je smisel mojega dela tudi Prometej, ki stoji nad Trbovljami.
View this post on Instagram
Gre za osemmetrski kip, ki ga je iz starih rudarskih materialov naredil akademski kipar, mag. Zoran Poznič, jaz pa sem mu dodala srce iz premoga. Gre za rudarsko srce, ki je sestavljeno iz moške in ženske polovice, ima tudi srčni utrip in bdi nad celotnim Zasavjem.