P. F. | 4. 2. 2024, 07:00

Moškost v krizi? Večji del generacije Z verjame v škodljivost feminizma kot bumerji

Profimedia

Eden od štirih moških generacije Z ima feminizem za gibanje, ki je povzročilo več slabega kot dobrega na svetu, kar ustvarja še večji prepad med spoloma.

Vsak peti moški v Angliji, star med 16 in 29 leti, z navdihom gleda na kontroverznega vplivneža Andrewa Tata, ki je bil obtožen posilstva, trgovanja z ljudmi in organiziranega zločina zlorabe žensk, je pokazala nedavno izvedena angleška raziskava. Med drugim so rezultati razkrili, da ima eden od štirih moških generacije Z feminizem za gibanje, ki je povzročilo več slabega kot dobrega na svetu, kar ustvarja še večji prepad med spoloma.

Da je težje biti moški kot ženska, meni v Angliji vsak četrti moški generacije Z. Med priljubljeno čtivo uvrščajo kanadskega pisatelja Jordana Petersona, ki zagovarja idejo, da bi morali moški ponovno postati bolj agresivni, saj se je po njegovem mnenju moškost znašla v krizi. "Moškost je napadena. To je očitno," je dejal na enem izmed svojih razprodanih predavanj. 

Ne preseneča, da Petersona obožujejo starejše generacije moških, presenetljivo pa je dejstvo, da se k njemu obračajo mladi pripadniki generacije Z, ki slovi po svoji odprtosti, aktivističnem udejstvovanju in zavzemanju za družbeno pravičnost, vključno z enakostjo spolov.

Profimedia

Nenavaden generacijski vzorec

16 odstotkov mladih generacije Z meni, da je feminizem naredil več škode kot koristi, medtem ko je generacija baby boom, rojena po drugi svetovni vojni, v to verjela v 13 odstotkih. Raziskava King's College London je pokazala tudi, da 37 odstotkov moških v starosti med 16 in 29 leti meni, da je izraz "toksična moškost" neprimerna fraza. "Pojavlja se nov in nenavaden generacijski vzorec," je dejala profesorica Bobby Duffy. "Običajno so mlajše generacije vse bolj domače v spreminjanju družbenih norm, ker odraščajo v okolju, kjer so te spremembe normalen del njihovega življenja."

Profesorica Rosie Campbell je komentirala: "Dejstvo je, da gre za prvo skupino, ki večino svojih informacij pridobiva iz družbenih omrežij, kar lahko pojasni ta fenomen. Gre za zeitgeist, kjer se mladim ženskam zdi, da so ponotranjile ideje feministične identitete ... Mladi moški poslušajo o moči deklet, ampak na tej stopnji svojega življenja ne razumejo neenakosti, za katere se drugi zavedamo, da obstajajo na svetu - doletijo te šele, ko prideš v službo ali imaš otroke."

Tudi ameriška poročila pravijo, da nekateri Američani vidijo feminizem kot nekaj negativnega za družbo. 26 odstotkov antifeministov, zajetih v anketi, spada v starostno skupino od 16 do 34 let. Le 28 odstotkov naključno vprašanih Američanov se strinja s trditvijo "Imam se za feministko/feminista", vendar pa med tistimi, ki so označili, da se s trditvijo zelo močno strinjajo, izstopajo ženske, stare med 16 in 34 leti.

Profimedia

Kriza identitete

Leto 2023 je predstavljalo prelomnico za nove trende, ki jih je spodbudil uspeh filma Barbie, TikTok pogovori so se začeli vrteti okoli večerje za dekleta, deklištvo je postalo popularna tema pogovorov in podobno. Tehnologija je mladim omogočila, da širijo žensko identiteto in informacije ter spreobračajo tok pogovorov na temo spolov. Teme o družbeni enakopravnosti so vključene v debate kot še nikoli do zdaj. Generacija Z in mladi milenijci slovijo po svoji zavzetosti za vrednote, stali so za gibanjem #MeToo in na različne načine so prek spletnih aktivnosti spodkopali spolne predatorje, kot je Harvey Weinstein

Študija, objavljena julija 2023, raziskuje incel kulturo - skupino spolno ali romantično nezadovoljnih moških, ki za svoje pomanjkanje družbenih odnosov krivijo ženske in družbo, ena njihovih ključnih komponent pa je antifeminizem. "Ustvarjanje subkulture daje mladim moških občutek identitete in pripadnosti v svetu, saj tega občutka ne dobijo drugje," je razložila Margot Peppers, urednica angleške raziskave. "Vemo, da so ženske s svojo borbo za enakopravnost veliko dosegle v zadnjih nekaj desetletjih. To pa pomeni tudi, da je ideja moškosti in kaj pomeni biti moški v krizi, saj je definicija postala negotova."

Moška kriza identitete, skupaj z osamljenostjo in odrezanostjo od družbe, ki jo povzroča tehnologija, so dejavniki, zaradi katerih mladi moški iščejo občutek pripadnosti online. Reddit forumi, objave vplivneža Andrewa Tata, TikTok posnetki mizogenih objav, vse to poganja njihova stališča. 

Profimedia

Povezani s svetom

Podatki o dojemanju feminizma in enakosti med spoloma generacije Z v Sloveniji niso znani, vendar zanje na splošno velja, da so tehnološko globalno zelo povezani s preostalim svetom, predvsem angleško govorečimi državami, ki jih dosegajo prek spleta in družbenih omrežij. 

"Pripadniki generacije Z imajo prav tako močno razvito zavest o družbenih vprašanjih in globalnih problemih. Skrbijo jih podnebne spremembe, družbena neenakost, rasizem in druge teme. Imajo močno aktivistično držo in si prizadevajo za spremembe, bodisi prek spletnih kampanj, prostovoljnega dela, političnega aktivizma ali protestov," se glasi opis na spletni strani SrednjeSole.si.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj