Najslabše knjige vseh časov: 5 naslovov super uspešnic, ob katerih zavre kri

15. 10. 2023, 07:00 | Patricija Fašalek
Deli
Najslabše knjige vseh časov: 5 naslovov super uspešnic, ob katerih zavre kri (foto: Profimedia)
Profimedia

V medijih pogosto zasledimo sezname, kjer so zbrani naslovi najboljših knjig, objavljeni v določenem stoletju, desetletju ali letu. Obstajajo pa tudi knjige, ki so podirale rekorde v branosti in prodaji, ampak so jih bralci in kritiki uvrstili med najslabše knjige vseh časov. 

Ocene javnosti, blogarjev, knjižnih moljev in priznanih kritikov znajo biti srhljive. Katere knjige so nam všeč, je večinoma odvisno od subjektivnega okusa vsakega posameznika, in strokovne kritike nam le malo pomenijo, če nas zgodba prevzame in nagovori nekaj znotraj nas. Nekatere knjige pa, ravno zaradi svoje uspešnosti in zgodbe, ki jo podajajo, razburjajo tako prefinjene kritike kot tudi splošno javnost. Kaj je na njih tako posebnega?

Različne spletne strani in časopisi uvrščajo različne naslove med najslabše knjige vseh časov, vendar je mogoče iz množice blogov, časopisov in revij tako znanih kot neznanih kritikov razbrati pet tistih, ki se nenehno ponavljajo. Gre za najbolj slavne uspešnice, ki so nastale v zadnjem stoletju in ki so bile prodane v milijonih izvodih. Uganete, katere so to?

1. Somrak (Stephanie Meyer)

Najstniška saga, ki zajema štiri knjige, predstavlja ljubezensko zgodbo med vampirjem Edwardom in mlado Bello. Če pustimo ob strani, da se Edward na svetlobi blešči in je vegetarijansko hrano, Bellin karakter pa ni razvit dlje od nemočnega dekletca, ki je nenehno v krempljih nevarnosti in potrebuje rešitelja, je v knjigi še toliko drugih motečih elementov, da tudi filmska verzija ni izboljšala javnega mnenja. "Se mora ženska zaljubiti v moškega, ker si jo on tako močno želi? Moški zgleda verjamejo temu. Ne gre za žensko, vse se vrti okoli moške želje," je zapisal znani kritik Roger Ebert.

Uporabniki spletne platforme Goodreads so Somrak uvrstili ne le med najslabše knjige vseh časov, ampak tudi med knjige, ki so jih najbolj razočarale in za katere jim je žal, da so jih prebrali. Knjiga je kritizirana zaradi slabega sloga pisanja, nerazvitosti likov in nedodelanega razvoja dogodkov, vsebinsko pa je sporna, ker promovira žensko pasivnost in moško agresijo. 

2. Petdeset odtenkov sive (E. L. James)

Erotično-romantična trilogija je nastala kot "fan fiction" oziroma fanovska literatura, ki jo je navdihnila saga Somrak, zato morda ni čudno, da sta se obe znašli na seznamu najslabših knjig vseh časov. Zgodba pripoveduje o nedolžni in naivni študentki Anastasiji, ki jo očara privlačen milijarder Christian Grey, vendar kmalu postane jasno, da ima njen izbranec resne težave z intimo in potrebo po nadzoru. Knjiga je bila označena za slabo napisano fantazijo, ki reproducira škodljive stereotipe: neizkušena in na videz povprečna ženska pridobi pozornost lepega bogataša, vendar mora najprej rešiti njegove duševne stiske, preden si lahko zasluži ljubezen in se seveda z njim poroči. Tako Somrak kot Petdeset odtenkov sive izstopata zaradi romantiziranja toksičnih odnosov in nasilnih razmerij.

"Knjiga je bila nemudoma in odločno proglašena za najslabšo stvar, ki se je kdaj zgodila civilizirani družbi," se glasi ena od kritik, The New York Times pa je zapisal: "Noben novi bralec, pa naj bo še tako radodaren, ne more odpreti Petdeset odtenkov sive, prebrati nekaj odstavkov in razumno zaključiti, da je avtorica pisala v svojem maternem jeziku." Nekateri so svoj odpor do knjige izrazili že v naslovu, kot na primer: "Prebrala sem Petdeset odtenkov sive in bilo je še bolj grozno, kot sem si predstavljala." 

3. Da Vincijeva šifra (Dan Brown)

Največja težava, s katero se je soočala izjemno popularna knjiga Dana Browna, je njen škandalozni subjekt, saj je v jedro zgodbe vzela špekulacije in predrugačenje zgodbe o Mariji Magdaleni, kot jo poznamo iz krščanskih interpretacij. Kritike so se vse od njenega izida 2003 nanašale na napačno tolmačenje glavnih vidikov krščanstva in katoliške cerkve, pritožbe so padale tudi čez nepravilne opise evropske umetnosti, zgodovine in arhitekture. Lahko bi rekli, da je vse fikcija in da gre za kriminalko, ki potvarja dejstva, ker gre za domišljijsko deželo, kjer je vse mogoče. Ampak avtor knjige Dan Brown zatrjuje, da je vse, kar je napisal o religioznih in zgodovinskih vidikih knjige, 99-odstotno resnično.

"Težava je, da je skoraj vsa 'zgodovina' v knjigi čista izmišljotina," pravi History Collection. Kritiko so si privoščili tudi slavni pisatelji, med drugim je Salman Rushdie izjavil, da je "roman tako slab, da meče slabo luč na slabe romane". 

4. Dolina lutk (Jacqueline Susann)

Današnjim generacijam malo manj znana uspešnica Dolina lutk je bila popularna (in izjemno kritizirana) v času naših predhodnic. Objavljena je bila leta 1966, doživela pa je takšno mešanico občutij, kot smo jim danes priča pri Petdeset odtenkov sive. Vendar pa so takrat za ženske veljali drugačni časi in avtorica seznama 6 najslabših knjig vseh časov se sprašuje, ali je knjiga res tako slaba ali pa se težava skriva v tem, da so protagonistke ženske, ki jemljejo druge, seksajo, si lastijo zasluge za svojo kariero in imajo divje, neprijetne karakterje?

Kritik John Simon je knjigo označil za "čisto smet" in avtorico na televizijski oddaji vprašal: "Res verjamete, da je to, kar pišete, umetnost, ali pišete smeti z namenom, da bi veliko zaslužili?" Vendar je glede na današnje standarde ta knjiga čisto v redu napisana, če pa jo postavimo ob bok knjigi Petdeset odtenkov sive, se zdi pravzaprav odlična, je prepričana avtorica članka. Po knjigi je prav tako nastal tudi film.

5. Moj boj (Adolf Hitler)

Z zgoraj navedenimi knjigami težko primerljiv naslov izstopa na vsakem seznamu, kjer so ga uvrstili med najslabše knjige vseh časov. Mein Kampf je avtobiografski manifest Adolfa Hilterja, objavljen leta 1925. Knjiga začrta njegove politične ideologije in opiše načrte, ki jih je imel za Nemčijo, zajame pa tudi proces, kako je postal sovražen do Judov. Knjigo je Hitler napisal med prestajanjem zaporne kazni, kjer so ga sprva še obiskovali znanci, kasneje pa je svoj čas povsem posvetil pisanju. Knjiga je postala prodajna uspešnica takoj, ko se je Hitler povzpel na oblast leta 1933, po njegovi smrti pa je postal natis knjige prepovedan.

"Kljub temu da gre za ogabno in zlobno propagando, preobraženo v knjigo, je to postala najbolj popularna knjiga v Nemčiji v času, ko je Hitler postal kancler. Nikoli je ne bi prebral in osebno polagam na srce tudi drugim, naj storijo enako," je zapisal avtor članka, ki je Moj boj uvrstil med 5 najslabših knjig vseh časov. Tokrat stil pisanja ni vprašljiv, ampak je knjiga osovražena zaradi svoje vsebine. 

https://www.metropolitan.si/scena/film/dobri-filmi-zalost-tolazba/

Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji