P. F. | 10. 6. 2024, 11:05

Na vidiku je nov trend: od pametnih telefonov nazaj k "neumnim" modelom?

Profimedia

Odrasli in najstniki, ki jih skrbi njihova prekomerna izpostavljenost ekranom, so začeli menjati svoje pametne telefone za "neumne" modele.

Nekje med nastavitvami na telefonu imamo možnost preveriti, koliko časa na dan v povprečju porabimo za gledanje v ekran. Številka, do katere pridemo, je lahko prav neverjetna - uporabni tehnološki pripomoček je postal središče obsesije. "Družbena omrežja so zgrajena na strahu pred tem, da nekaj zamujamo, zato se mi je zdelo, da ne morem odložiti telefona," je za BBC povedal 16-letni Luke Martin

Luke seveda ni osamljen primer. Glede na študijo, ki jo je zasnoval Harvard, nam uporaba družbenih omrežij aktivira tiste dele možganov, ki se sprožijo med jemanjem drog, kar pa sproža velike pomisleke med strokovnjaki in uporabniki. V Angliji ima že kar četrtina otrok, starih med pet in sedem let, lastni pametni telefon. 

Prekomerna uporaba pametnih telefonov lahko močno vpliva na duševno zdravje, zato strokovnjaki priporočajo uvedbo starostne omejitve, nekateri pa se enostavno odločijo, da bodo pametni telefon zamenjali za "neumni" telefon, tako kot je to storil Luke. Njegov telefon lahko pošilja sporočila, kliče ljudi, ustvarja mape in počne še nekaj drugih omejenih stvari.

Profimedia

Za menjavo se odločajo tudi mladi starši, ki želijo omejiti čas na družbenih omrežjih, da bi več časa preživeli z družino. Ameriške trgovine so se ponovno založile s starimi verzijami telefonov, toliko je naraslo povpraševanje. Vendar pa odmik od pametnih telefonov ni tako enostaven, kot se zdi. Na primer nekatere šole zahtevajo, da učenci uporabljajo pametne telefone zaradi določenih aplikacij. 

Ker se okoli pametnih telefonov vrtijo ogromni zaslužki, velike firme nimajo interesa, da bi spodbujale drugačne, bolj zdrave navade ljudi. Težava nastane, ko se kot družba zavedamo vseh negativnih posledic izpostavljenosti ekranom, pa vendar jih še naprej spodbujamo in realno življenje premeščamo na aplikacije.

Za "neumni" telefon se je odločil tudi Jan Plestenjak. Januarja letos je sporočil, da se umika od družbenih omrežij in da si bo vzel premor, ki bo namenjen pisanju novih pesmi.