Plašči in jakne so v nekakšni sivi coni: številni menijo, da ni tako nehigienično, če jih oblečejo kar takoj.
Na družbenem omrežju Threads se je pred kratkim vnela pestra debata: bi morali vrhnja oblačila po nakupu odnesti v čistilnico, preden jih oblečemo? In koliko ljudi je tako discipliniranih, da to dejansko počnejo?
Za majice, hlače, sploh pa spodnje perilo, ki je najbolj v stiku s kožo, se nam zdi povsem logično, da takoj po nakupu romajo v koš za umazano perilo, plašči in jakne pa so v nekakšni sivi coni: številni menijo, da ni tako nehigienično, če jih oblečejo kar takoj.
Kar nekaj podobnih razprav kot zgoraj omenjena se je že zvrstilo tudi na podobnih platformah za izmenjavo mnenj v tujini, na primer forumu Reddit. In ugotovitev: večina plaščev in jaken ne šteje med oblačila, ki bi jih bilo smiselno oprati takoj, razen v primeru izjemno občutljive kože.
Morda vas zanima tudi:
Argumenti, ki govorijo v prid temu, da lahko jakne in plašče oblečemo kar takoj po nakupu, so večinoma to, da pranje v pralnem stroju lahko uniči material ali obliko posebej bolj občutljivih plaščev ali jaken ter da vrhnjih oblačil tako ali tako ne nosimo neposredno na koži.
"Vedno operem samo oblačila, ki bodo v neposrednem stiku z mojo kožo, izjema so le nogavice," je zapisal eden od sodelujočih v razpravi, drugi pa je dejal, da ima pravilo, da plašč vedno vsaj nekajkrat obleče, preden ga da v pranje.
Eden od forumašev pa je šel še korak dlje, ko je priznal: "Še vedno imam parko, ki sem jo kupil leta 1974. In nikoli je nisem opral!"
Kaj pravijo strokovnjaki?
Če o tem povprašate imunologe, mikrobiologe, strokovnjake za tekstil ali druge eksperte, vam bodo – na vaše razočaranje – verjetno dejali, da je nov plašč ali jakno vseeno treba oprati, saj nikoli ne veste, v stik s kakšnimi bakterijami ali celo virusi (da stenic, uši in garij sploh ne omenjamo) je prišel v trgovini, piše portal Southern Living.
Večino lahko operete v pralnem stroju na nežnem ciklu, le pri delikatnih volnenih plaščih bodite posebej previdni: morda je boljša opcija pranje na roke ali obisk čistilnice.
Sicer pa, navajajo na Better Homes and Gardens, bi morali zimske plašče in jakne oprati enkrat letno, ob koncu sezone, da odstranimo madeže in vonjave iz okolja in telesa, preden jih pospravimo v omaro.
Nekateri med njimi, na primer športne jakne ali flisi, pa lahko pridejo na vrsto za pranje oziroma čiščenje bolj pogosto, mesečno ali celo na dva tedna, odvisno od uporabe in faktorjev, ki naznanjajo, da je čas, da jih zabrišete v pralni stroj.
https://www.metropolitan.si/novice/slovenija/tv-2-odpoved-pogodbe-televizijski-narocnik/