N. V. | 4. 9. 2024, 08:00
Ste tudi v najbolj vročih nočeh pokriti z odejo? Preberite, kaj o tem pravijo strokovnjaki
Ali tudi vi kljub vročini ne morete spati brez odeje?
Ali kljub vročini ne morete spati brez odeje? Strokovnjaki pojasnjujejo, da gre za najpogostejšo spalno navado, ki jo imamo skoraj vsi.
Telesna temperatura se med spanjem zniža
Človeško telo je namreč takšno, da se temperatura avtomatsko zniža, ko poskušate zaspati. Gre za ključni del uravnavanja cirkadianega ritma, ki določa, kdaj je vaše telo pripravljeno za spanje in kdaj je pripravljeno, da se zbudi. Ta proces se začne približno eno uro prej, preden greste spat. Med spanjem se telesna temperatura še naprej znižuje ter na koncu doseže stopinjo ali dve pod vašo povprečno telesno temperaturo. Zato običajno potrebujete odejo, da vas greje tudi v poletnih nočeh.
Psihološki dejavnik
Tukaj pa je še psihološki dejavnik. "Sam fizični občutek odeje je povezan s spanjem. To pomeni, da lahko že samo to, da se pokrijemo, pripravi naše možgane in telo na spanje. Pravzaprav lahko povzroči odziv – postanemo zaspani," pravi Michael Grandner, doktor znanosti in direktor programa za raziskave spanja in zdravja na Univerzi v Tucsonu v Arizoni.
Raziskave kažejo, da so lahko težje odeje še posebej koristne za ljudi z nespečnostjo in anksioznostjo. Težje odeje enakomerno pritiskajo na telo, ta pritisk pa ima podobne učinke kot objem ali dotik, kar lahko pomaga pomiriti živčni sistem: sprošča serotonin (hormon sreče) in melatonin (hormon spanja) ter hkrati zmanjšuje raven kortizola (stresnega hormona). Tako lahko odeja spodbuja občutek varnosti in stabilnosti.
"Popolna odeja je tista, ki je dovolj topla, da se počutite udobno, vendar dovolj zračna, da se ne znojite," za The Healthy pove Grandner in dodaja, da mora biti dovolj mehka, da vas ne moti, hkrati pa mora imeti dovolj teže, da jo čutite na sebi.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču