Večna dilema: otrokov privarčevani denar porabiti ali ga naučiti, da naj varčuje? (Strokovnjakinja pojasnjuje)

15. 9. 2023, 17:16 | D. D.
Deli
Večna dilema: otrokov privarčevani denar porabiti ali ga naučiti, da naj varčuje? (Strokovnjakinja pojasnjuje) (foto: Profimedia)
Profimedia

Odločitev, kaj storiti z otrokovimi prihranki, je včasih zelo težka, še posebej, če smo sami v finančni stiski.

Večina otrok začne z varčevanjem denarja že zelo zgodaj. Kak evrček za rojstni dan, nekaj prinese zobna miška, nekaj pa dobi od babice za nagrado na koncu šolskega leta. Z vsemi darili sorodnikov se otrokov mošnjiček kar hitro napolni, a vprašanje je kam s tem denarjem. Naj ga porabi za igrače ali naj ga varčuje dolga leta? 

Tukaj nastopijo starši s pametnimi predlogi. Strokovnjaki namreč pravijo, da je treba otroka že v zgodnjih letih naučiti kako ravnati z denarjem, hkrati pa ni nič narobe, če si kdaj v težkim finančnih situacijah denar od njih izposodimo. 

Začrtajte finančno pot

Finančna strokovnjakinja Canna Campbell, pravi, da opaža, da se starši pogosto postavijo v stresno situacijo za voljo dobro svojih otrok. "Vendar je bistveno, da damo prednost splošnemu družinskemu blagostanju in prihodnosti celotne družine. Ni treba, da jim njihov denar vzamete, če pa imajo nekaj prihrankov lahko razmislite o tem, da bi del tega denarja kompenzirali z obrestmi za stanovanjsko posojilo. Če ste se znašli v položaju, ko ne zmorete odplačevati posojila in vam grozi, da boste izgubili družinsko hišo, je v redu, če rečete: 'Čeprav sem imel najboljše namene, je ohranjanje strehe nad otrokovo glavo zdaj prednostna naloga.'"

Tudi Jade Khao, finančna strokovnjakinja pri ANZ pravi, da je odločitev, kako porabiti otrokov privarčevani denar stvar odločitve staršev gleda na finančno stanje družine. 

"Začnite z opredelitvijo svojih vrednot. Razjasnite si, kaj ste pripravljeni zagotoviti svojim otrokom," njene besede povzema Guardian. Če želite, da imajo vaši otroci v življenju najboljše lahko pomeni to, da želite, da obiskujejo zasebno šolo. Po drugi strani pa lahko pomeni tudi, da jim hočete kupiti avto, ko dopolnijo 18 let, ali jih občasno peljati na počitnice v tujino, ker tega sami kot otrok niste imeli. 

Staršem svetuje tudi, da naj začrtajo pot do finančnih ciljev"To običajno vključuje dajanje denarja na stran in, odvisno od časovnega okvira, iskanje ustreznega naložbenega instrumenta," pravi. Ta korak zahteva razmislek o obstoječih denarnih navadah in o tem, ali boste dovolj disciplinirani, da se boste držali varčevalnega načrta. Po njenem mnenju vas ti koraki lahko bolje pripravijo na postopek odločanja o samem denarju. 

Kot pravi, lahko starši izbirajo med bančnimi računi z visokimi obrestmi, ki prinašajo malo ali nič provizij, vezanimi depoziti, kompenzacijskimi računi, upravljanimi skladi, delnicami, obveznicami in dodatnim pokojninskim zavarovanjem, odvisno od sredstva, ki je primerno za njihove cilje, ter od prednosti in slabosti vsakega od njih. Predlaga pa tudi, da se posvetujejo z usposobljenim finančnim svetovalcem, če postane vse to preveč obremenjujoče.

Pomembno je, kakšnih navad naučimo otroke

Khao staršem priporoča tudi, naj razmislijo, kakšna denarna lekcija za otroka je vključena v ta proces. Kakšno denarno navado bodo s tem pridobili otroci? "Otroci prevzamejo denarne navade od svojih staršev tako, da opazujejo vedenje staršev do denarja. Če je denar na ločenih računih za vsakega otroka, ker na njihov račun nakažete pet evrov vsakič, ko opravijo kakšno opravilo ali dobijo petko v šoli, in otroci vidijo, kako se njihovo stanje na bančnem računu povečuje v smeri varčevalnega cilja za nakup večje igrače, kaj mislite, da se bodo otroci naučili iz tega scenarija," pravi finančnica. 

Z njo se strinja tudi Campbellova, ki pravi, da ni treba biti perfekcionist, da bi se vedli pravilno. "Če otrokom pokažete, da ste odgovorni pri ravnanju z denarjem, je to zelo pomembno," pravi. Otroku razložite, da je pametno pred vsakim nakupom raziskati, kje lahko za manj denarja dobimo več in bolj kakovostno. 

"Zapomnite si, da to, da svojim otrokom materialno ne morete dati vsega, kar lahko, ne pomeni, da imate kot starši svoje otroke manj radi," pravi Khao. "Zato se ne ujemite v past 'svojim otrokom nisem mogel dati vsega, kar sem jim želel, zato mi kot staršu ni uspelo'. Ko si postavite previsoko letvico, se postavljate v neuspeh," zaključuje strokovnjakinja.

https://www.metropolitan.si/novice/svet/delavec-pomota-denar-podjetje/

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven