Tudi po branju številnih popotniških člankov o naši deželi mnogi še vedno pridejo nepripravljeni.
Slovenijo so nedavno prizadele hude poplave, država še vedno ocenjuje nastalo škodo, uničene so bile številne ceste, mostovi ter tudi kulturne in naravne znamenitosti, ponekod pa prebivalcem še vedno grozijo zemeljski plazovi.
V hribe za vsako ceno
V besnenju narave so bili ujeti tudi številni tuji turisti, ki so ravno v tem času počitnikovali pri nas. Na srečo je reševalcem uspelo rešiti tiste, ki so kampirali po različnih počitniških kampih. Za dva nizozemska državljana se je medtem obisk gora žal končal tragično. Zadela ju je strela, več podrobnosti ni znanih.
Med tujimi obiskovalci Slovenije je nasploh veliko takšnih, ki k nam pridejo ravno zaradi gora in pohodništva. Kot je zaslediti na popotniških forumih na Facebooku, jih veliko izraža predvsem željo, da bi se povzpeli na Triglav, četudi niso izkušeni plezalci. V naše gore se podajo nepripravljeni, predhodno ne preverijo niti vremenske napovedi za visokogorje. Žal se takšni izleti neredko končajo z reševalnimi akcijami slovenskih gorskih reševalcev.
En dan, pet reševanj: gorski reševalci so imeli polne roke dela
Mešanje Slovenije in Slovaške
Slovenci smo zelo prijetni in prijazni ljudje, še posebej do turistov. A skoraj nič ne sovražimo bolj kot to, da nekdo Slovenijo zamenja za Slovaško. Verjeli ali ne, gre za zelo pogosto zmedo. Imeni sicer zvenita podobno, a po 30 letih samostojnosti Slovenci preprosto ne razumemo, kje tiči problem.
Tudi na spletu se večkrat zgodi, da ko imajo tujci v mislih Slovenijo, zapišejo Slovaška. Pri tem jih Slovenci redno opozarjajo, da ima Slovenija v svojem imenu besedo LOVE (ljubezen, op. a.), zato si razlike ni težko zapomniti. Naša država ima tudi morje, ki ga Slovaška nima, kar jim mnogi prav tako omenijo v upanju, da bo morda nekoč vendarle konec te zmede.
Namesto avtomobilov - pešci in kolesarji!
Mnogo turistov ne ve, da slovenska prestolnica ni tako velika oziroma da ni metropola, kot so to morda navajeni v primeru glavnih mest drugih držav. Na to, da je središče Ljubljane zaprto za promet ter da v njem prevladujejo pešci in kolesarji, jih veliko ni pripravljenih.
"Ko pridete v Ljubljano, se samo sprehodite peš, saj je to najboljši način za ogled in uživanje v tem čudovitem mestu," je zapisano na popotniških blogih. Pa vendar nekateri nejeverneži še vedno za oglede mesta najamejo avtomobile, za katere potem plačujejo zelo drago parkirnino v mestnih garažah.
Na avtocesto brez vinjete
Veliko se jih tudi pritožuje, da so morali plačati kazen za vožnjo skozi ali po Sloveniji, na avtomobilih namreč niso imeli vinjet. Kako to, da se ne pripravijo na to? Vinjete so pri nas obvezne že vrsto let, globe za vožnjo brez njih pa so zelo visoke.
Klasične vinjete-nalepke so ne tako dolgo nazaj zamenjale elektronske, zato je po novem zmeda pri turistih še nekoliko večja. Mnogi ob tem sprašujejo, ali so v primeru izposoje avtomobila (rent-a car) vinjete vključene ali ne.
V Postojnsko jamo v natikačih in kratkih rokavih
Večina turistov med obiskom Slovenije obišče tudi naše kraške jame, najpogosteje seveda Postojnsko ali Škocjanske jame, kjer je stalna temperatura od 8 do 10 stopinj Celzija (s 95-odstotno vlažnostjo). Tega žal veliko turistov ne ve in tudi ne pričakuje, saj še nikoli prej v življenju niso obiskali čudes podzemnega sveta.
Ob obisku Slovenije v poletnem času niti ne razmišljajo, da bi s seboj prinesli jakno in toplejše majice z dolgimi rokavi. Na njihovo srečo si lahko v Postojnski jami izposodijo vsaj nepremočljiv jopič ter si, ne da bi zmrzovali, ogledajo našo kraško lepotico.
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih