L. PA. | 10. 11. 2023, 20:00
Enodnevni izlet v sosednji Trst: to so biseri, ki jih ob naslednjem obisku ne smete izpustiti (FOTO)
Tudi če ste mislili, da ste priljubljeno italijansko mesto, kamor se čez vikend radi odpravijo mnogi Slovenci, že dodobra raziskali, vas morda kaj preseneti ...
Le dobro uro vožnje iz slovenske prestolnice, iz primorskih krajev pa še znatno manj, leži Trst, obalno mesto, ki je bilo v začetku dvajsetega stoletja pomembno slovensko družbeno-kulturno središče (v njem je živelo celo več Slovencev kot v Ljubljani), a je po koncu prve svetovne vojne prešlo pod Italijo.
V socializmu je za Slovence predstavljal svojevrstno nakupovalno meko, danes pa – poleg tega, da gre za pomemben kraj za slovensko narodno manjšino v Italiji – v Trst prihajamo predvsem po kozmopolitsko izkušnjo in mediteranski utrip.
Trst ni bistveno večji ali naprednejši od Ljubljane, vsekakor pa je v njem manj ponudbe in dogajanja kot v večjih italijanskih mestih, denimo Rimu in Firencah – zdi se, da se razlog za njegovo priljubljenost in čar skriva drugje. Bržkone je, kot je nedavno za N1 izpostavil Mitja Tretjak, tržaški Slovenec, novinar Primorskega dnevnika v Trstu, edinstven zaradi prepleta različnih kulinaričnih in kulturnih tradicij.
"Upam si trditi," je še dejal, "da so Tržačani od vsakega izročila vzeli tisto najbolj bohemsko ali tisto najboljše, da so si ustvarili način življenja, ki ga kdo z drugih koncev zavida." Vsaj kanček tržaškega duha lahko izkusite tudi vi, če se boste ob naslednjem vikend obisku Trsta odpravili na katero izmed naslednjih lokacij.
Antico Caffè San Marco
Če je v vas kaj intelektualnega, študioznega tipa, boste v pitju kave, kar je za Tržačane izjemno pomemben obred, naravnost uživali v Antico Caffè San Marco, tržaški kavarni z dunajskim pridihom, ki se je odprla leta 1914 in v katero so zahajali veliki pisatelji, od domačina Itala Sveva do Jamesa Joyca, ki je v Trstu preživel nekaj časa in v njem pustil močan pečat. Tradicija se danes nadaljuje s sodobnimi avtorji – Antico Caffè San Marco namreč občasno gosti tudi literarne dogodke –, pa tudi z nadobudnimi mladimi pisci, ki navdihnjeni z impresivnim interierjem kavarne tam radi berejo ali študirajo.
Velika prednost kavarne, ki je hkrati tudi restavracija in slaščičarna, je gotovo ta, da je en del v njej namenjen knjigarni, vendar pa bodo na svoj račun pri kupovanju knjig prišli le tisti, ki znajo dobro italijansko, oddelkov s knjigami v tujih jezikih za razliko od drugih tržaških knjigarn, na primer Libreria Ubik in laFeltrinelli, namreč nimajo.
Picerija Assaje
Lačni v Trstu ravno ne boste, vseeno pa so nekatere kulinarične lokacije bolj opevane od drugih. Med njimi je picerija Assaje na Via Torino, kjer nad picami gotovo ne boste razočarani, dodaten plus pa je slasten tiramisu, ki vam ga postrežejo v ikonični italijanski kafetieri.
Buffet da Pepi
Še ena priljubljena kulinarična postojanka je Buffet da Pepi v bližini Piazze della Borsa, kjer bodo na svoj račun prišli vsi ljubitelji mesnin. Buffet de Pepi je namreč znan po specialni tehniki kuhanja svinjine v kotlu, ki se je ohranila iz avstro-ogrskih časov, ima pa tudi za Slovence zanimivo zgodovino.
Njen ustanovitelj je bil namreč Slovenec Pepi Tomažič in restavracije se je ob odprtju leta 1897 zato najprej prijelo ime Pepi S'Ciavo, po vzdevku lastnika – beseda "sciavo", ki je izvorno pomenila "suženj", je bila v italijanščini namreč slabšalna oznaka za Slovenca.
Caffè degli Specchi
Najbolj znan in izpostavljen lokal na slovitem trgu Piazza Unità d'Italia je na žalost tudi tisti, v katerem se ob vsakem obisku Trsta fotografirajo vsi vaši najljubši (ali najbolj osovraženi) vplivneži. A prostran pogled na širok trg in na ljudi, ki se sprehajajo mimo, pa tudi (če dobite dober sedež) na lokalce in obiskovalce, ki v Caffè degli Specchi ne pridejo pozirat, temveč brat časopis ali knjigo in uživat v vzdušju, ima v resnici nek poseben čar. Poleg tega lahko jamčimo, da boste prav v tem lokalu dobili najboljši Aperol Spritz.
Eataly
Če vam kulinarično uživanje v Trstu ni dovolj, ampak bi radi kakšno dobroto odnesli tudi s sabo domov, skorajda ne smete izpustiti obiska Eataly. Eataly je priljubljena veriga pokritih tržnic italijanske gastronomije, ki jih najdemo po vsem svetu, od leta 2017 pa se ena nahaja tudi v Trstu, v nekdanjem pristaniškem skladišču vin, ki je dolgo samevalo.
V zgornjih treh nadstropjih najdete praktično vsako italijansko kulinarično dobroto, ki vam jo srce poželi, od testenin, pic, fokač, do oliv, olja, omak, rib, mesnin in sirov, v pritličju pa lahko izbirate med več kot tisoč vrstami vin in ostalih prefinjenih alkoholnih pijač (bi kdo limoncello?). Namig: cene so, pričakovano, zasoljene.
Coin Excelsior
Za celostno izkušnjo nakupovanja v Trstu se odpravite v veleblagovnico Coin Excelsior, ki domuje v historični zgradbi na znani ulici Corso Italia in kjer boste v pritličju našli izbrano kozmetiko (znamk Jo Malone, Kiehl's, Tom Ford, Rituals, Chanel, Dior, MAC in drugih) in modne dodatke, v višjih nadstropjih pa oblačila ter izdelke za dom znamk raznolikih stilov in cenovnih razredov, od Manga do Ralpha Laurena.
Če vam veleblagovnice niso najbolj pri srcu, pač pa raje nakupujete v samostojnih trgovinah, v središču Trsta, v neposredni bližini omenjene veleblagovnice, najdete tudi Zaro, H&M, Kiko, Sephoro, Intimissimi, Max Maro in druge priljubljene kozmetične ter modne znamke.
Viale XX Settembre
Medtem ko turisti ponavadi gravitirajo predvsem k Piazza Unità d'Italia in njeni okolici, so domačini navdušeni tudi nad še enim vrviščem Trsta, drevoredom Viale XX Settembre, posejanim z najrazličnejšimi lokalčki in trgovinami. Posebej se izplača ta del Trsta obiskati spomladi ali poleti, ko košata drevesa nudijo hladno zatočišče pred soncem in odlično kuliso za "siesto" ob osvežilni pijači.