N. V. | 14. 7. 2024, 06:00

Ste oprali perilo, a ne vonjate mehčala? Vemo, kaj delate narobe in kako doseči, da bo perilo dišalo še en teden

Profimedia

Morda počnete katero od teh šestih pogostih napak.

Pri pranju perila pogosto mislimo, da je ključ do popolne svežine le v izbiri pravega detergenta in mehčala. Vendar pa je pravilen postopek pranja in sušenja prav tako pomemben za ohranjanje čistoče, vonja ter trajnosti vaših oblačil.

Se vam je že kdaj zgodilo, da so vaša oblačila po pranju imela neprijeten vonj ali da mehčalo ni pustilo nobene sledi? Morda počnete eno ali več od naslednjih šestih pogostih napak pri pranju in sušenju perila:

1. Perilo perete na previsokih temperaturah

Oblačila bodo dlje ohranila obliko in barvo ter se počasneje obrabljala, če jih perete pri nižjih temperaturah. Poleg tega se lahko tako topla kot hladna voda enako dobro spopade z umazanijo kot vroča, če imate dober pralni stroj in detergent.

Če vaša oblačila po pranju ne dišijo, morda počnete katero od teh šestih napak.

Če vaša oblačila po pranju ne dišijo, morda počnete katero od teh šestih napak.

Profimedia

Samo posteljnino ali krpe lahko perete pri 90 stopinjah Celzija za razkuževanje. Vse drugo lahko perete na nižjih temperaturah.

2. Preveč detergenta ali mehčalca

Presežek detergenta lahko zamaši posodo za detergent in povzroči neprijeten vonj, preveč mehčala pa oteži pranje perila, poroča Krstarica. Pozorno preberite navodila za odmerke, navedene na embalaži. Če je vaše perilo zelo umazano, raje zaženite dva cikla, kot pa dodajte preveč detergenta ali mehčalca.

Preveč mehčala ali detergenta lahko samo škoduje.

Preveč mehčala ali detergenta lahko samo škoduje.

Profimedia

3. Mehčalec uporabljate za vsa oblačila

Poleg tega, da naredi tkanino žametno, mehčalec olajša likanje. Sčasoma pa zmanjša tudi vpojnost tkanine, zato je bolje, da ga ne uporabljate za pranje brisač, športnih oblačil ali drugih kosov iz mikrovlaken, elastana ali spandeksa.

4. Prekomerno pranje džinsa

Proizvajalci kavbojk odsvetujejo strojno pranje, da dlje časa ohranite barvo. Če tega priporočila niste pripravljeni upoštevati, je optimalen interval med dvema pranjema od dva do šest mesecev, odvisno od tega, kako pogosto nosite kavbojke, in od individualnih značilnosti vašega telesa.

5. Nepravilno sušenje

Nepravilno sušenje vpliva na vaša oblačila tako slabo kot nepravilno pranje. Tu je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali preprečiti napake:

  • Sušilnega stroja ne uporabljajte preveč: vaše stvari se hitreje obrabijo in izgubijo barvo. Ne uporabljajte ga za suhe in občutljive tkanine.
  • Pletenih in volnenih oblačil ne obešajte, saj bodo tako izgubila obliko. Posušite jih na brisači na vodoravni površini.
  • Preden perilo obesite, ga pretresite, da se ne zmečka.

6. Slabo vzdrževanje pralnega stroja

Umazanija, ostanki detergenta in vse, kar se sčasoma nabere v pralnem stroju, se bo prej ali slej znašlo na vaših oblačilih, kar bo povzročilo neprijeten vonj in bele madeže. Da bi to preprečili, upoštevajte nekaj preprostih pravil vzdrževanja:

  • Po vsakem pranju stroj povsem izpraznite.
  • Po vsakem pranju odstranite ostanke detergenta z gume na vratih.
  • Redno umivajte posodico za detergent.
  • Enkrat mesečno očistite svoj stroj: zaženite stroj, ko je prazen, vanj pa dajte kis in sodo bikarbono.

Novo na Metroplay: "Potopljena sem v globoko modrino" | Živa Ploj Peršuh