Uredništvo | 12. 7. 2024, 06:30

S temi triki bo vaša posteljnina vedno bleščeče čista (in kako pogosto bi jo morali prati)

Profimedia

Poskrbite za madeže, perite in sušite na ustrezni temperaturi, pazite pri uporabi mehčala ...

Skoraj ni boljšega občutka, kot ko se po napornem dnevu uležete v toplo in udobno posteljo. Za popolno izkušnjo seveda potrebujete čisto in svežo posteljnino.

To boste najlažje dosegli, če posteljnino perete najmanj enkrat na teden, pomemben pa je tudi način, kako to storite, saj boste tako podaljšali življenjsko dobo svojih rjuh in posteljnine ter poskrbeli, da bodo zares dobro oprane, piše Wirecutter.

Zakaj enkrat tedensko? Če imate dinamičen način življenja, se to morda zdi kot naporno in nepotrebno opravilo, na katero zlahka pozabite. Toda pomislite: vsako noč v postelji preživite več ur, v njej pa se medtem kopičijo kožne luske in mešanica telesnih tekočin in olj.

Potem so tu še zunanji dejavniki, kot so prah, pršice in (če imate mačko ali psa) dlake hišnih ljubljenčkov. Tovrstne umazanije se lahko znebite le z rednim pranjem. Toda prav tako kot pogostost pranja je pomembna metoda, ki jo uporabljate.

Morda vas zanima tudi:

Pred pranjem dobro namažite madeže

Če so se na vaših rjuhah znašli madeži, jih pred pranjem namažite z močnim odstranjevalcem madežev ali detergentom za pranje perila. To naj bi odstranilo večino madežev, nastalih zaradi hrane, umazanije in telesnih tekočin.

Sledite navodilom na embalaži, ki navadno svetujejo, da z odstranjevalcem prekrijete madež, primete tkanino na vsaki strani madeža in strani podrgnete med sabo, da se odstranjevalec res dobro vpije.

Pri bolj trdovratnih madežih, na primer kri, kava ali vino, pa prekrijte madež s pralno sodo in pustite, da se vpije čez noč, šele potem dajte posteljnino v pralni stroj.

Pranje na nizkih temperaturah

Najboljši način za vzdrževanje rjuh je pranje pri nizkih temperaturah – idealna je hladna voda. Vseeno pa boste morali včasih uporabiti tudi višje temperature. Te se priporočajo pri odstranjevanju trdovratnih madežev, razkuževanju posteljnine po bolezni ali nesreči pri privajanju na kahlico, pa tudi, da se znebimo alergenov, kot so pršice. Že pranje na 60 stopinj namreč uniči večino bakterij, virusov in plesni.

Pazite, da boste izbirali rjuhe in posteljnino, ki imajo enostavna navodila za nego, sploh to velja za rjuhe in posteljnino za doječke in otroke.

Najbolje je, če posteljnino perete in sušite pri nizki temperaturi.

Najbolje je, če posteljnino perete in sušite pri nizki temperaturi.

Profimedia

Praktično je tudi, če se odločite za bele rjuhe, saj boste te v primeru madežev lahko tudi pobelili, poleg tega pa se z njimi ne more zgoditi to, kar se lahko z barvno posteljnino, če jo perete prepogosto: barve pričnejo bledeti.

Čim manj mehčala

Najsi ima še tako prijeten vonj, uporaba mehčala pri pranju posteljnine ni priporočljiva, vsaj ne pogosto. Mehčalo namreč za seboj pusti usedlino, ki zmanjšuje zračnost in vpojnost tkanine, zaradi česar vam bo pod rjuhami sčasoma vse bolj vroče. Enako velja za lističe za perilo.

Zadnji nasvet, ki ga najdemo na portalu Wirecutter, pa pravi, da je smiselno rjuhe sušiti pri nizki temperaturi, tako bomo namreč zaščitili vlakna pred toplotnimi poškodbami, zaradi katerih lahko posteljnina postane bolj groba in se lažje strga. Veliko bolje je torej, da jih 45 minut sušite pri nizki temperaturi, kot pa 15 minut na visoki, čeprav vam bo to vzelo nekoliko več časa. Še najbolj priporočljivo pa je naravno sušenje na zraku.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc