Nova turistična sezona je tu: preverili smo, koliko vas bo stala vožnja z znamenito blejsko pletno

28. 5. 2023, 11:00 | M. P.
Deli
Nova turistična sezona je tu: preverili smo, koliko vas bo stala vožnja z znamenito blejsko pletno (foto: M.P.)
M.P.

Blejski pletnarji so izjemnega pomena za prepoznavnost Bleda, za marsikoga so primerljivi z beneškimi gondoljerji. 

Obisk najbolj znanega slovenskega turističnega bisera ni popoln brez vožnje s pletno. Gre za 7 metrov dolgo in okoli 2 metra široko leseno plovilo, ki ga poganjajo za to izučeni "vozniki" oziroma pletnarji.  

Nekoč so vozili romarje, danes turiste

Domačini iz Mlina so bili že od nekdaj tesno povezani z jezerom, prevozi na otok in samim razvojem pletne. To izhaja iz razloga, da je iz Mlina najkrajša pot na otok in tudi iz posebne pravice, ki jim jo je v 18. stoletju dodelila cesarica Marija Terezija. Mlinjani so namreč dobili služnostno pravico za prevoze po jezeru, ki se deduje iz roda v rod.

Število romarjev in obiskovalcev k Marijini cerkvi na otoku se je izdatno povečalo s pojavom zdraviliškega turizma na Bledu in začetnikom le-tega dr. Arnoldom Riklijem in tudi gradnjo železnice leta 1907. 

Nemško ustavno sodišče zavrnilo McDonald’s: poseben davek ostaja

Pletnarji so bili velikokrat na udaru, ker so zahtevali pravice za izkoriščanje jezera po svojih pravilih. Vedno so se izkazovali kot trd pogajalec z oblastmi. Leta 1923 so složno in uspešno nastopili proti domačinu, ki je na Bled skušal pripeljati motorni čoln, saj da jim bo uničil zaslužek. Leta 2016 so z zaustavitvijo dejavnosti protestirali proti odžiranju posla, ki da si ga je privoščil blejski župnik z novo električno ladjico.

Donosen posel?

Vožnja s pletno do Blejskega otoka in nazaj nas je letos stala 18 evrov na osebo, za skupine velja 10 odstotni popust. Marsikdo ob omenjeni ceni dvigne obrv, prvi komentarji so skoraj praviloma: “A že toliko?!” Na spletni strani Pletnabled.si je zapisano, da je vožnja na osebo 14 evrov, a kot rečeno, je bila ta v času našega obiska (konec maja) štiri evre višja.

Za obisk Blejskega otoka je na voljo tudi motorna ladjica, vožnja z njo je seveda hitrejša, stala pa vas bo 15 evrov

Edinstvena izkušnja

Blejski pletnarji lahko z eno pletno do otoka odpeljejo največ 18 ljudi. Ročno pogananje pletne s tolikšnim številom ljudi po jezeru v eno smer običajno traja do pol ure. Ob tem pletnar obiskovalce počaka skoraj celo uro, ko si ti ogledujejo otok. Sledi polurno poganjanje nazaj na celino.

Kljub negodovanjem in vsem zapletom, lahko rečemo sledeče: na srečo tako domačih kot tujih turistov so blejski pletnarji še vedno tu, obisk otoka s pletno za večino obiskovalcev pomeni eno najbolj pristnih in nepozabnih doživetij Bleda in Slovenije. Sploh, če ob tem preverimo še cene beneških gondoljerjev. Te so tudi nad 100 evrov za 30-minutni prevoz po beneških kanalih.

Poskusili smo novo blejsko sladico: kakšna je bila in ali bi lahko izpodrinila slavno kremšnito?

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih