N. V. | 14. 10. 2024, 06:00

Generacija Z vse pogosteje zavrača vlogo priče na porokah, in to z dobrim razlogom (VIDEO)

Profimedia

Denar ni edina težava.

Poroka je lahko večdnevni dogodek, družbeni mediji pa narekujejo nove, pogosto ekstravagantne trende, ki jih neveste in ženini želijo pospremiti na svoj najpomembnejši dan – in ki so pogosto zunaj njihovega proračuna. Poroka na dragih destinacijah, usklajevanje oblačil, glasbeni gostje ... Stroški porok so se samo letos povečali za približno 13 odstotkov, ne preveč prestižna poroka stane trenutno nekaj več 30 tisoč evrov.

Novi trendi pa so postali pravi izziv tudi za priče, ki naj bi bile tradicionalno v podporo nevesti in ženinu skozi celotni poročni proces. Poleg tega, da jim pomagajo pri organizaciji vsega, se pričakuje, da se bodo priče udeležile več kot šestih ali sedmih dogodkov, povezanih s poroko – poročne zabave, izletov za fantovščino in dekliščino, večerje za vajo in seveda velike slovesnosti. Biti priča na poroki je bil nekoč laskavi naziv, ki se ni zavrnil, a zaradi rasti življenjskih stroškov, vključno s stroški porok, vse več pripadnikov generacije Z zavrača ponudbo bodočih mladoporočencev, piše Business Insider

Vloga priče je postala predraga naloga 

Naloga družic in prič je pomagati nevestam pri pripravah in načrtovanju, za kar nekateri namenijo več 10 tisoč evrov. Nad visokimi stroški se je pritoževala tudi ameriška tiktokerka, ki je v viralnem videoposnetku pojasnila, da jo je vloga priče stala 10 tisoč evrov, zaradi česar se je odločila, da bo podobne ponudbe v prihodnje zavrnila. 

@komahhd Lol I still want yall to get married back to back but with me as a guest 🫶🏾❤️ #demure #verymindfulverydemure #verycutesy #bridesmaids #bridesmaidcosts #2023weddings ♬ original sound - Afrakomah Darko

Ne gre samo za denarno težavo 

Ena od takšnih je tudi 27-letna Britanka Stephanie Greenstreet, ki je bila družica svoji sestri. "Moramo normalizirati zavračanje tega, da bi bili nekomu družica ali priča," je dejala v videoposnetku, objavljenem na TikToku, in dodala, da je po tem, ko je bila družica, ugotovila, da je to "težko in dolgotrajno delo" ter "preizkus prijateljstva".

Ni problem le v denarju, biti priča je tudi čustveno in fizično naporna izkušnja. Zahteva čas, potrpljenje in prinaša stres. Priča se mora prilagajati potrebam in zahtevam mladoporočencev, tudi če to pomeni, da svoje osebne načrte ali obveznosti postavi na stran.

To je lahko pravi preizkus prijateljstva – zlasti če se nevesta ali ženin v procesu načrtovanja spremenita v zahtevnejša in bolj stresna. Greenstreetova je pojasnila, da si ne more predstavljati, da bi kdaj v življenju spet prevzela to odgovornost.

@steph_greenstreet Being a bridesmaid needs to be a genuine choice ‼️‼️#maidofhonor #bridesmaids #weddingtiktok #weddingprep ♬ original sound - Steph Greenstreet 🌻🏃🏽‍♀️✨

Bodočim nevestam pa polaga na srce, naj ne zamerijo, če jih kdo zavrne: "Vem, da je zelo boleče, ko nekoga vprašaš in se potrudiš in misliš, da je ta oseba zate res nekaj posebnega, toda zavedajte se, kaj boste potrebovale od njih. Če mislijo, da vam tega ne morejo dati, boste dolgoročno na boljšem, če za pričo ne izberete njih."

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice